Na co uważać przy wynajmie samochodu?

Wypożyczenie samochodu stało się wyjątkowo proste i wygodne. Komfort swobodnego poruszania się po każdym mieście powoduje, że tego typu usługi zyskują na popularności. Jednak zanim zdecydujemy się na skorzystanie z oferty danej firmy, upewnijmy się, czy faktycznie warto.

Wynajem auta oferują zarówno małe, lokalne wypożyczalnie, jak i ogólnopolskie sieci. Zamiast „wybierać na ślepo”, warto poszukać informacji w sieci i poczytać opinie o poszczególnych firmach. Wbrew pozorom, w wielu przypadkach to właśnie duże sieci będą lepszym wyborem. Oferują o wiele większą flotę, zapewniając w razie czego dostarczenie pojazdu zastępczego (np. w sytuacji, gdy auto, które zarezerwowaliśmy, jest niedostępne). Co więcej, niektóre sieci zapewniają bardzo atrakcyjne ceny i oferują znacznie prostsze procedury wynajmu. Dają też gwarancję, że nie zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności za usterki, na które nie mieliśmy wpływu.

Zródło zdjęcia: fot. rentis.pl

Wypożyczanie w dużych firmach chroni nas przed ukrytymi kosztami oraz pozwala na uzyskanie przejrzystych warunków umowy, brak limitów kilometrów, oraz konkurencyjne ceny przy wysokim standardzie pojazdów. Co więcej, mała wypożyczalnia aut w Poznaniu czy innym większym mieście, często nie zapewnia możliwości szybkiej rezerwacji online. Za to wczesne zarezerwowanie auta przez Internet w ogólnopolskich sieciach pozwala na uzyskanie niższej ceny i korzystnych rabatów. Dodatkowo zwiększa to nasze szanse na dostępność pojazdu z wybranej klasy. Płatności możemy dokonywać zwykle przelewem lub za pomocą karty kredytowej. Wszystko jest maksymalnie uproszczone i wygodne.

Co wpływa na koszt wypożyczenia samochodu?

Na cenę wynajmu wpływa rodzaj pojazdu (małe miejskie modele będą najtańsze; klasa średnia i wyższa, w tym pojemne SUV-y i marki premium – najdroższe), lokalizacja, oraz czas, na który wynajmujemy auto. Na stronie sprawdzonych, profesjonalnych firm znajdziemy szczegółowe informacje o każdym modelu samochodu, a także dokładny opis dostępnych pakietów. Wszystko to decyduje o finalnym koszcie. Zawsze warto sprawdzić stan pojazdu i upewnić się, że wszystko jest zgodne z ustaleniami. Bardzo ważne jest również dokładne przeczytanie umowy wynajmu. Nie należy podpisywać niczego w ciemno. Dobrze skonstruowana umowa cywilnoprawna zawiera: numer rejestracyjny i/lub VIN auta, obie strony, termin wynajmu, oraz warunki dodatkowe.

Zanim zdecydujemy się na konkretną firmę, sprawdźmy też limity kilometrów. Każda wypożyczalnia określa je sama. W jednym miejscu wynajmiemy auto bez żadnych limitów, w innym – z dzienną, ustaloną odgórnie liczbą (np. 100 km). Gdy ją przekroczymy, za każdy dodatkowy kilometr nalicza się pewną kwotę. Trzeba też zwrócić uwagę, czy nie występują inne ograniczenia, takie jak na przykład zakaz korzystania z promów, nawet jeśli nie przekraczamy granic państwowych. Jednak najważniejszym elementem umowy wynajmu jest ubezpieczenie. Podstawowe będzie wliczone w cenę, ale jeżeli wypożyczamy auto na dłużej, lepiej dokupić dodatkowy pakiet.

Źródło zdjęcia głównego: fotolia.com, 82787880 | Autor: Stasique

0 0 votes
Ocena artykułu:
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments