Na co zwracać uwagę, kupując bramy wjazdowe z napędem?

Bramy wjazdowe na posesje powinny zapewniać bezpieczeństwo oraz wygodne użytkowanie. Właśnie dlatego tak dużym zainteresowaniem cieszą się modele wyposażone w napęd. Aby całość działała sprawnie i rzeczywiście zapewniała komfort, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach podczas zakupów.

Konstrukcja bramy wjazdowej

O tym, czy bramy wjazdowe spełniają swoją funkcję i są wygodne w użytkowaniu, decyduje w dużej mierze ich konstrukcja. Właśnie dlatego warto już na etapie budowy domu zastanowić się nad odpowiednim miejscem montażu i oczywiście rodzajem samej bramy. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest usytuowanie wjazdu na posesję naprzeciwko bramy garażowej. Pozwoli to w wygodny sposób zaparkować auto i ułatwi manewrowanie nim na podjeździe. Jeśli zaś chodzi o wybór konstrukcji bramy, to wiele zależy od kształtu działki i ilości dostępnego miejsca.

W przypadku wąskich posesji można postawić na model rozwierany jedno lub dwuskrzydłowy, który dodatkowo pozwoli wykorzystać w pełni przestrzeń wzdłuż ogrodzenia np. na posadzenie roślin ozdobnych. Dużym zainteresowaniem cieszą się także bramy przesuwne. Najczęściej mają ono jedno skrzydło przesuwające się wzdłuż ogrodzenia i z tego powodu wymagają nieco miejsca, świetnie sprawdzą się więc przy szerokich działkach. Przesuwne bramy wjazdowe można podzielić na dwa rodzaje – samonośne i szynowe.

Pierwszy z wymienionych wyposażony jest w szynę, po której porusza się skrzydło. Trzeba jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu jej z błota, liści czy śniegu oraz lodu. Nieco wygodniejsze w użytkowaniu są przesuwne bramy wjazdowe o konstrukcji samonośnej – w tym przypadku skrzydło nie dotyka gruntu, ale znajduje się kilka centymetrów nad ziemią. Ponieważ muszą one mieć przeciwwagę, skrzydło jest nieco szersze niż światło bramy, dlatego też w porównaniu do szynowej bramy przesuwnej wymagają nieco więcej miejsca wzdłuż ogrodzenia.

Bramy wjazdowe z napędem

Kiedy już wybierzemy bramę wjazdową o konstrukcji najlepiej sprawdzającej się na naszej posesji, warto pomyśleć o odpowiednim napędzie. Najrozsądniej jest postawić na produkt wysokiej jakości od renomowanego producenta, co zapewni długą i bezproblemową eksploatację. Aby rzeczywiście zapewniał komfort i działał bezawaryjnie, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii podczas zakupów. Jakie parametry są ważne?

  • Moc napędu. Z jednej strony nie warto inwestować w siłowniki przeznaczone do pracy z dużą częstotliwością, jeśli nasza brama użytkowana jest tylko kilka lub kilkanaście razy na dobę, a z drugiej – rozsądnie jest wybrać napęd z ok. 30-40% zapasem mocy. Pamiętajmy, że siłowniki pracujące na maksimum swoich możliwości będą zużywać się szybciej. Zapas mocy przyda się ponadto w sytuacji, kiedy skrzydło z powodu wiatru, śniegu czy wyeksploatowania elementów konstrukcyjnych bramy napotka na większy opór. Wybierając moc napędu trzeba też uwzględnić masę skrzydła – im cięższe, tym większa powinna być moc siłowników.
  • Czas otwierania. Mogłoby się wydawać, że im szybciej otworzy się brama wjazdowa, tym lepiej. Prędkość, z jaką porusza się skrzydło, zależy od mocy siłowników, nie warto jednak przeinwestowywać płacąc za model o mocy znacznie większej niż jest to konieczne. Pamiętajmy też, że zbyt szybko otwierająca się brama może być niebezpieczna dla użytkowników.
  • Chroniony sygnał. Najrozsądniej jest zdecydować się na certyfikowany system gwarantujący odpowiednie zabezpieczenia przed przechwyceniem sygnału radiowego przez niepowołane osoby, a przy tym odporny na zakłócenia. Uchroni to przed nieuzasadnionym otwieraniem bramy, ale też zapobiegnie włamaniom. Podczas zakupów warto więc sprawdzić czy interesujący nas model ma szyfrowany sygnał.

Bezpieczne użytkowanie. Bezpieczne użytkowanie bram wjazdowych zapewni nie tylko właściwie dobrana prędkość przesuwania się skrzydła, ale też specjalne systemy zatrzymujące je po napotkaniu najmniejszego oporu. Tego typu zabezpieczenia uchronią przed wypadkami i przed uszkodzeniem samochodu.

Poprzedni artykuł

Ubezpieczenie samochodu – jaka polisa będzie dla Ciebie najkorzystniejsza?

Następny artykuł

Niezawodne sprzęgła przemysłowe

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.