Na co zwrócić uwagę kupując klocki hamulcowe?

Nie da się ukryć, że choć klocki hamulcowe nie są niewielkimi elementami wykorzystywanymi w samochodzie, od ich prawidłowego działania zależy bardzo dużo. To one właśnie, wespół z tarczami hamulcowymi, odpowiadają w głównej mierze za to, z jaką szybkością osoba kierująca pojazdem zdoła dokonać jego zatrzymania na drodze, gdy okaże się to konieczne. Nie trzeba chyba przy tym wspominać, że w przyszłości od tego, jak prędko dojdzie do unieruchomienia auta, zależeć może nasze lub innych członków ruchu drogowego życie lub zdrowie. Aby więc nie spowodować fatalnego w skutkach wypadku, należy zadbać o to, by interesujące nas w tym miejscu klocki hamulcowe były zawsze sprawne i dostosowane do radzenia sobie w nawet najbardziej wymagających sytuacjach. Jeżeli więc doszedłeś do wniosku, że czas najwyższy, aby dokonać ich wymiany, koniecznie musisz wiedzieć, na co zwrócić uwagę kupując klocki hamulcowe

Wszystko, co musisz wiedzieć przez udaniem się do sklepu 

Jednym z najczęstszych objawów wskazujących na to, że klocki hamulcowe uległy wyraźnemu zużyciu jest sytuacja, w której zapala się kontrolka umieszczona na desce rozdzielczej. Jeżeli więc świeci się ona na czerwono, nie należy zwlekać z udaniem się do sklepu w celu nabycia nowych artykułów. Wiele z nich – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych (np. E-AUOTOPARTS.PL) oferuje nam szeroki wybór klocków hamulcowych, co sprawia, że nie wszyscy są w stanie dokonać właściwego wyboru. Przeglądając kolejne modele, warto więc zwrócić uwagę na to, jakiej wartości współczynnikiem tarcia się charakteryzują. Jak można łatwo się domyślić, powinien być on jak najwyższy, a jednocześnie stabilny. Poza tym wiele zależy również od poziomu odporności na występowanie spadków tarcia, do których dochodzi po pierwszych kilku zahamowaniach, dokonanych w krótkim odstępie czasowym od rozpoczęcia jazdy samochodem. 

Producenci klocków hamulcowych zdecydowanie godni polecenia 

Bezgłośne hamowanie oraz brak efektu wibracji także wskazują na to, że dane klocki jak najbardziej są godne polecenia – dokładnie tak, jak ich zdolność do prędkiej regeneracji oraz mały poziom zużycia, gdy dana osoba decyduje się zakupić artykuły używane. Nie poleca się jednak nabywania klocków hamulcowych pochodzących nie wprost z fabryki danego producenta. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie nieco większej kwoty w otrzymanie artykułów kompletnie nowych, a co za tym idzie – zdolnych do działania na maksymalnym poziomie wydajności przez długi czas. Szczególnie popularnymi wśród kierowców markami klocków hamulcowych są m.in. ATE, Textar, TRW oraz Ferodo, możliwe do nabycia bez żadnego problemu i w przystępnej cenie również na polskim rynku, na którym nieustannie pojawiają się nowe i warte uwagi rozwiązania.   

Poprzedni artykuł

Auto skup jako sposób na szybką sprzedaż samochodu

Następny artykuł

Czym jest numer VIN i dlaczego warto sprawdzić go w bazie danych?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.