Najważniejsze zasady obowiązujące w wypożyczalniach samochodów

Chcąc wypożyczyć samochód w wypożyczalni musimy zapoznać się z najważniejszymi zasadami obowiązującymi w każdej firmie świadczącej usługi wynajmu aut. Te podstawowe zasady będą obowiązywały praktycznie we wszystkich wypożyczalniach działających w naszym kraju. Są one ponadto ujęte w regulaminie danej firmy i trzeba się z nimi zapoznać przed podpisaniem umowy najmu.

W znacznej większości wypożyczalni działających na rynku mamy możliwość wynajęcia samochodu na krótki, średni i długi termin. Możemy wypożyczyć auto na jeden dzień, ale także na tydzień, miesiąc, rok, a nawet dłużej. Od okresu najmu uzależnione są także ceny. Bardziej opłacalny jest wynajem długoterminowy, opłata za jedną dobę będzie w tym przypadku niższa niż przy wynajmie na krótki termin.

W wypożyczalniach samochodów obowiązują wymogi dotyczące wieku osoby wynajmującej. Wymagany wiek kierowcy zawsze określony jest w regulaminie. Najczęściej aby móc wypożyczyć samochód trzeba mieć ukończone 21 lat oraz prawo jazdy ważne minimum rok. Granica wieku może być wyższa przy chęci wynajmu samochodu klasy premium i wynosi wtedy 25 lat (wymóg dotyczący ważności prawa jazdy również wzrasta). W nielicznych przypadkach wynajmiemy auto mając 19 lat.

Do wyboru mamy zazwyczaj kilka rodzajów płatności. Utarło się, że aby wypożyczyć auto trzeba posiadać kartę kredytową. Owszem, w wielu wypożyczalniach tak jest, ale nie jest to regułą. Wychodząc naprzeciw klientom coraz częściej firmy umożliwiają płatność gotówką. Możemy też uiścić opłaty przelewem bankowym.

Wypożyczalnie aut mogą też oferować szereg usług dodatkowych. Taką usługą może być na przykład możliwość wynajęcia kierowcy, który będzie nas woził wynajętym samochodem. Inną bardzo praktyczną i docenianą przez klientów usługą jest podstawienie, jak i odbiór samochodu z miejsca wybranego i wskazanego przez klienta. Oznacza to, że osoba wynajmująca nie musi fatygować się osobiście do oddziału firmy, aby stamtąd został wydany pojazd. Wypożyczone auto zostanie podstawione pod dom klienta lub inne dowolne miejsce. Ciekawą opcją jest też wypożyczenie dodatkowych sprzętów takich jak lodówka samochodowa, nawigacja GPS lub fotelik dziecięcy. Jest to wyposażenie dodatkowe, które umili bądź usprawni naszą podróż wynajętym autem. Możemy też np. wykupić ubezpieczenie extra.

Warto też zapoznać się z takimi pojęciami jak zadatek i kaucja. Zadatek to pewna kwota pieniężna, która pobierana jest po dokonaniu rezerwacji jako potwierdzenie zarezerwowania samochodu. Zadatek zostanie zaliczony jako część zapłaty za wynajem. Jeżeli zrezygnujemy z wypożyczenia auta mimo jego wcześniejszej rezerwacji, to wówczas zadatek przepada w całości lub określonej części. Z kolei kaucja jest to określona kwota, której wysokość uzależniona jest od klasy wynajmowanego pojazdu. Traktowana jest jako zabezpieczenie na wypadek uszkodzenia auta. Jeżeli oddamy samochód w stanie niepogorszonym i kompletnym, wówczas kaucja zostanie nam w całości zwrócona.

I jeszcze jedna istotna zasada obowiązująca w każdej wypożyczalni. Auto oddajemy z pełnym bakiem, takie też dostajemy przy wydaniu. Jeżeli bak nie będzie zatankowany do pełna, to wówczas będziemy musieli dopłacić za uzupełnienie brakującego stanu paliwa.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą CAR-RENTAL.PL

Zapraszamy na stronę internetową https://car-rental.pl

Poprzedni artykuł

Ubezpieczamy samochód zabytkowy

Następny artykuł

Ogrzanie warsztatu przy pomocy nagrzewnicy powietrza

1 Komentarz

  • Wiele opcji oferuje wypożyczalnia F.T.U.H MaxTrans z Mielca która oferuje nie tylko wynajem samochodów osobowych ale również dostawcze. Wypożyczalnia samochodów z Mielca posiada możliwość wynajęcia samochodu ciężarowego z kierowcą lub za okazaniem odpowiednich uprawnień.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.