Standardowo do przechowywania samochodu, przyczepy, roweru czy łodzi używa się garażu murowanego, blaszanego lub wiaty garażowej. W ostatnich latach alternatywą dla tych sposobów stał się namiot garażowy. Jest on także…

Namiot garażowy – ekonomiczne rozwiązanie na zimę

Namiot garażowy – ekonomiczne rozwiązanie na zimę

Standardowo do przechowywania samochodu, przyczepy, roweru czy łodzi używa się garażu murowanego, blaszanego lub wiaty garażowej. W ostatnich latach alternatywą dla tych sposobów stał się namiot garażowy. Jest on także przydatny do magazynowania maszyn rolniczych, nieużywanego sprzętu domowego, a nawet pozwala na zakwaterowanie w nim zwierząt gospodarczych czy zadaszenie i zabezpieczenie fundamentów na placu budowy.

Wygląd konstrukcji

Wytrzymały namiot ma za zadanie chronić przechowywany w jego wnętrzu pojazd lub inne przedmioty przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i zanieczyszczeniami. Profesjonalnie wykonany powinien być wyposażony w stabilną konstrukcję i pokryty mocną, odporną na promieniowanie ultrafioletowe plandeką, która będzie stabilnie utrzymywać się na stelażu. Wejście do namiotu znajduje się zazwyczaj od frontowej części i jest zamykane na solidny zamek błyskawiczny. Konstrukcja występuje w różnych wielkościach, w zależności od rozmiaru przechowywanego pojazdu. Do wyboru są także różne kolory, jednak przy użytkowaniu w ciepłych okresach odradza się kolor czarny, który ma tendencję do nadmiernego nagrzewania się.

Najbardziej niezwracającymi na siebie uwagi będą odcienie zieleni, piasku czy brązy. Jeżeli chodzi o kształt, to im prostszy i bardziej aerodynamiczny, tym lepiej. Namioty kanciaste są zdecydowanie bardziej narażone na działanie wiatrów. Plandeka wykonana jest zazwyczaj z polietylenu. Nadaje to jej właściwości wodoodporne, odporne na promienie UV oraz grzyby i pleśnie. Konstrukcja zbudowana jest ze stali nierdzewnej, malowanej proszkowo lub ocynkowanej. Rurki stanowiące stelaż powinny mieć odpowiednią grubość, minimum 3cm i być połączone śrubami przechodzącymi na wylot. Niektóre modele posiadają także podłogi z polichlorku winylu (PVC).

Zalety i korzyści z posiadania namiotu

Namiot jest skonstruowany w ten sposób, że umożliwia zarówno krótko- jak i długoterminowe użytkowanie. Jego montaż jest o wiele mniej absorbujący czasowo niż budowa garażu murowanego. Jest to rozwiązanie, które nie zabiera dużo miejsca, pozwalając zaoszczędzić przestrzeń i jednocześnie ochronić pojazd, znajdujący się w jego wnętrzu. Dobrej jakości konstrukcja gwarantuje nieprzemakalność, bez problemu wytrzymuje mrozy i nie chwieje się na wietrze, gwarantując wygodę w użytkowaniu.

Namiot jest szczelny, ale posiada otwory wentylacyjne dla zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza oraz zapobiegania skraplaniu pary wodnej wewnątrz. Nie ma także możliwości, aby zalegający w zimie śnieg uszkodził konstrukcję, ponieważ jej charakterystyczny kształt uniemożliwia zaleganie śniegu na górnej części namiotu. W trakcie opadów masy śniegu ześlizgują się po jej skośnym dachu. Mobilność namiotu daje możliwość zmiany miejsca jego instalacji. Jest on bowiem lekki i nie wymaga kotwiczenia w podłożu. Stabilność namiotowi zapewniają naziemne stabilizatory, utrzymujące konstrukcję w pionie. Postawienie go nie wymaga więc pozwolenia na budowę.

Zakup namiotu garażowego jest optymalną koncepcją, kiedy brakuje miejsca na przechowywanie samochodu, motocykla czy drzewa na opał. Ponieważ jest to łatwo dostępny, tańszy i szybszy sposób od wybudowania murowanego garażu, znajduje on coraz więcej zwolenników. Ze względu na swoje wodo- i wiatroodporne właściwości oraz wszechstronne zastosowanie może być wykorzystywany nie tylko latem, ale również i zimą. Z pewnością posłuży przez wiele lat, ponieważ wykonywany jest z wysokiej jakości trwałego tworzywa polietylenowego, opartego na stabilnej, metalowej konstrukcji.

Źródło: DasCompany.com – Hale namiotowe

Zostaw komentarz