Narzędzia, które warto trzymać w samochodzie

Jak wiadomo, prawdziwą podstawę wśród rzeczy trzymanych w samochodzie stanowi trójkąt, gaśnica, apteczka, kamizelka odblaskowa i komplet żarówek. W przypadku krótkich tras i jazdy po mieście wożenie w bagażniku czegoś więcej niekoniecznie ma sens. Jednak gdy chodzi o dłuższą podróż, warto rozważyć skompletowanie bardziej urozmaiconego wyposażenia pojazdu. Czego nie powinno w nim zabraknąć?

Wielu kierowców chociaż raz w swoim życiu spotkało się z sytuacją, w której brak jakiegoś drobnego narzędzia czy przedmiotu stał się przyczyną kłopotów na trasie. Zdecydowanie lepiej być przygotowanym na wszystko – jest to szczególnie ważne w przypadku długich, wielogodzinnych tras, oraz przy jeździe w trudnych warunkach. W samochodzie nie powinno zabraknąć przede wszystkim klucza do odkręcania opon. Chociaż często znajdziemy go w wyposażeniu standardowym, większość osób doskonale wie, że lepiej zakupić nieco lepszy i większy model. Dzięki temu łatwiej odkręcimy śruby. Oprócz tego warto posiadać rękawice robocze, które przydadzą się w każdej kryzysowej sytuacji i pozwolą na zajrzenie pod maskę i na zmianę opony bez ryzyka zabrudzenia czy zranienia rąk.

Kolejne istotne elementy wyposażenia auta to działający lewarek oraz komplety bezpieczników i żarówek. Zanim jednak wybierzemy się w trasę, musimy upewnić się, czy na pewno pasują do naszego samochodu. Wbrew pozorom, w pojeździe warto mieć również narzędzie uniwersalne – scyzoryk lub multitool, które sprawdzi się w różnych trudnych sytuacjach, nie tylko na trasie. Przydatne będą też narzędzia samochodowe pod postacią ekonomicznego kompletu, w którym znajdą się płaskie szczypce, rolka izolacji elektrycznej, drut, klucze płaskie w kilku rozmiarach, wkrętak krzyżakowy i płaski. Przyda się do usuwania niewielkich usterek, a także do uzupełnienia oświetlenia.

Specjalistyczne naprawy zostaw profesjonalistom

Oczywiście nie każdy problem rozwiążemy samodzielnie. Wiele napraw po prostu trzeba pozostawić profesjonalnemu mechanikowi, ale z wielu sytuacji możemy wyjść samodzielnie, bez większego wysiłku, a także bez straty czasu i pieniędzy. Mimo to zawsze starajmy się ograniczyć nasze wyposażenie do minimum, ponieważ nadmiar narzędzi niepotrzebnie obciąża pojazd i zmniejsza ilość miejsca w bagażniku. Prawdziwa podstawa, która pomoże nam w wyjściu z kryzysowych sytuacji, powinna zmieścić się w małej skrzyneczce.

Podsumowując, warto mieć przy sobie: klucz do kół, lewarek, komplet bezpieczników i żarówek, multitool, śrubokręty krzyżakowe, klucze płaskie, rękawiczki ochronne, latarkę (najlepiej tzw. czołówkę), kombinerki, taśmę izolacyjną i kawałek drutu. Gdy mamy więcej miejsca, dobrze jest rozważyć zakup kompresora pod zapalniczkę, umożliwiającego napompowanie opony, a także mały prostownik i odpowiednio długi przedłużacz. Dzięki niewielkiemu zestawowi naprawczemu poradzimy sobie z drobnymi usterkami, a w przypadku dużych awarii prowizorycznie zabezpieczymy auto, aby dojechać do najbliższego warsztatu.

Źródło fotografii wykorzystanej w artykule: fotolia.com, 167844767 | Autor: Ivan Kruk

Poprzedni artykuł

Opony sezonowe czy całoroczne?

Następny artykuł

Kierowco, kieruj się do Niemiec

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.