Nowe zastosowanie folii winylowej – motoryzacja!

Na początek mała zgadywanka i gra wyobraźni zarazem. Folia winylowa może nam się kojarzyć z wieloma możliwymi zastosowaniami – prawda? Może być pożyteczna w domu, w warsztacie, w gabinecie artysty, agencji reklamowej… Oraz – od niedawna – w serwisie motoryzacyjnym! A w każdym razie w garażu.

Doskonałe tworzywo

Tworzywa winylowe mają znakomite własności termoplastyczne i charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną. Są także trwałe i odporne na działanie czynników środowiskowych takich jak deszcz czy wiatr, a także wielu rozpuszczalników. Folia winylowa od momentu wynalezienia znajduje szerokie zastosowanie w produkcji opakowań, zabawek i elementów urządzeń, jako izolacja w elektryce, do produkcji wykładzin podłogowych i pokrywania różnych powierzchni – na przykład na halach i stadionach sportowych. Można nią też… kompletnie okleić samochód.

Zmień swoje auto

Po co oklejać czymś auto, zapytacie. Tak, nie jest to prawie nigdy koniecznie, choć czasem wskazane – ale o tym już za moment. Przede wszystkim jednak oklejenie nadwozia folią winylową (sprawdź Folia do całkowitego oklejania pojazdów 3M™ Wrap Film seria 1080) to prosty i szybki sposób na radykalną zmianę koloru pojazdu – bez konieczności udawania się do lakiernika i płacenia za malowanie. Poza tym dostępna dziś w sprzedaży folia do oklejania aut występuje w różnych fakturach, barwach i odcieniach – wybór jest więc tu pełen, nie ma praktycznie ograniczeń. Auto będzie wyglądało po oklejeniu dokładnie tak, jak sobie wymarzyliśmy. To taki niedrogi tuning! Folia, o ile jest oczywiście oryginalna i wysokiej jakości, utrzymuje się na powierzchni od pięciu do nawet dziesięciu lat przy normalnym użytkowaniu pojazdu.

Ochrona lakieru

Są i sytuacje, gdy zastosowanie samochodowej folii winylowej pomaga nam zwiększyć żywotność wozu. Na przykład gdy mamy drobne pęknięcia karoserii, odpryski lakieru, lub – co gorsza – auto tu i ówdzie zaczyna już rdzewieć. Folia daje także ochronę przed dalszymi uszkodzeniami i jednocześnie sprawia, że samochód wygląda nieskazitelnie. Oklejanie auta chroni dodatkowo przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych oraz dalszą korozją. Ostatnia zaleta – z folią nie musimy już się obawiać, że ktoś złośliwie porysuje nam wóz kluczykami. Zarysuje wtedy jedynie grubą i dość łatwą do naprawy warstwę folii, prawda? Z tym że i sama folia jest mało podatna na drobniejsze zarysowania, a w dodatku nie deformuje się podczas mycia auta, nawet w myjni, pod wysokim ciśnieniem. Nie blaknie też w słońcu!

Puszczamy wodze fantazji!

Oklejanie samochodu folią może mieć szereg zastosowań reklamowych, ale także… designerskich. Reklama to coś, czego nie trzeba chyba dokładniej analizować. Wystarczy wspomnieć, że dzięki folii winylowej nasz samochód może stać się bardziej widoczny – zapewni to intensywny kolor okleiny – a do tego na jednej warstwie folii bazowej można nakleić niemal dowolne znaki, napisy czy kształty – jak logo firmy czy hasła reklamowe. Ale może też pojawić się potrzeba zmiany – czyli możesz zapragnąć okleić swój dotychczas biały czy czerwony samochód na całkiem inny kolor nadając mu innego wyrazu, jednocześnie nie niszcząc koloru fabrycznego. Wówczas nie będzie potrzeba zmiana auta. Możesz też w podobny sposób wystylizować swój wóz na stare auto w stylu retro, a nawet na pojazd wojskowy.

Szybkość i wygoda

Zmiana koloru nadwozia przy pomocy folii winylowej ma przede wszystkim tę zaletę, że zajmuje niewiele czasu. Samo oklejanie umytego auta to dosłownie kilka dni – włącznie z przygotowaniami. Dla porównania – lakierowanie to minimum tydzień, a często dłużej. Oczywiście folia jest o tyle atrakcyjna, że kosztuje znacznie mniej niż nowy lakier – stąd też bierze się jej wciąż rosnąca popularność. Kolejna dogodność to – jak już zresztą wspomniano – szeroki wybór: możesz wybrać okleinę błyszczącą lub matową, w stylu metallic, lub z wymarzoną fakturą. Można więc przypuszczać, że ta nowoczesna – choć i przecież prosta – technologia będzie z roku na rok coraz powszechniej stosowana!

Poprzedni artykuł

Rząd sięgnie głębiej do kieszeni kierowców, czyli podatek od aut 10+

Następny artykuł

Jak przewozić psa w samochodzie ?

2 Komentarze

  • Z jakimi uśrednionymi kosztami należy się liczyć oklejając pojazd typu SUV ?

  • Myślę,że oklejenie samochodu to koszt około 6 tys.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.