Odszkodowanie za samochód o dużej wartości

Świat jest pełen różnorodności. Część z nas jeździ samochodami o niskiej wartości do kilku tysięcy złotych. Druga część jeździ używanymi pojazdami klasy średniej. Jednak wiele osób może sobie pozwolić na zakup samochodu nowego z salonu lub kilkuletniego samochodu wyższej klasy. Przy szkodzie na pojeździe z ubezpieczenia OC sprawcy granice się zacierają, bo większość poszkodowanych, bez względu na wartość pojazdu spotkało się z zaniżonym odszkodowaniem. Powinniśmy wiedzieć jakie kroki podjąć, aby uzyskać kwotę pozwalającą na całkowite pokrycie poniesionej szkody.

Naprawa uszkodzonego pojazdu z OC sprawcy

Przy uszkodzeniu nowych lub kilkuletnich pojazdów wyższej klasy mamy najczęściej do czynienia z pojazdami bezwypadkowymi. Ceny części nowych oryginalnych z salonu są bardzo duże w porównaniu z zamiennikami na rynku. Ubezpieczyciele próbują zaniżać odszkodowanie stosując niskie stawki za godzinę pracy warsztatu, wykorzystując w kosztorysie części nieoryginalne gorszej jakości czy uwzględniać różnorodne rabaty i amortyzacje. Odszkodowanie powinno nam pozwolić na naprawę, która przywróci stan pojazdu sprzed szkody. Ważne jest aby każdy poszkodowany po szkodzie częściowej i uzyskaniu kosztorysu od ubezpieczyciela w pierwszej kolejności przeanalizował kosztorys oraz skonsultował koszt naprawy z zaufanym warsztatem. Mamy kilka możliwości działania. Możemy przedstawić kosztorys serwisu albo niezależnego rzeczoznawcy  ubezpieczycielowi i poprosić o kolejne oględziny. Jeżeli to nie przyniesie skutku, mamy możliwość udania się na drogę sądową lub jeśli nie mamy na to czasu lub ochoty, możemy sprzedać szkodę kancelarii odszkodowawczej. Dobrym wyjściem w przypadku pojazdów o dużej wartości, jest naprawa bezgotówkowa, czyli inaczej mówiąc serwisowa. Pojazd zostaje naprawiony w autoryzowanym serwisie a ubezpieczyciel pokrywa fakturę. Jeżeli nasz samochód ma mniej niż 6 lat i wcześniej nie doszło do żadnej kolizji czy wypadku, możemy również starać się o odszkodowanie za utratę wartości pojazdu.

Na jakie odszkodowanie możemy liczyć przy szkodzie całkowitej?

Szkoda całkowita występuje wtedy, gdy koszt naprawy przekracza wartość pojazdu. W przypadku samochodów o dużej wartości mamy z nią do czynienia rzadko, często tylko w przypadku poważnych wypadków. Warto jednak wiedzieć jak walczyć o wyższe odszkodowanie. Odszkodowanie wyliczane jest na podstawie różnicy między wartością pojazdu sprzed szkody wyliczoną w systemie eksperckim a wartością pojazdu uszkodzonego ustalonego na aukcji internetowej albo w programie Info-Expert. Niestety te programy pozwalają na manipulację danymi, więc można dowolnie stosować korekty dodatnie lub ujemne. Po otrzymaniu odszkodowania od ubezpieczyciela warto skonsultować problem z niezależnym rzeczoznawcą lub kancelarią odszkodowawczą i sprawdzić, czy ubezpieczyciel wziął pod uwagę wszystkie czynniki. Jeżeli już wiemy, że odszkodowanie zostało zaniżone, możemy złożyć odwołanie, a jeśli będzie taka konieczność to udać się również na drogą sądową. Wiąże się to jednak z ponoszeniem kosztów, ryzyka i długotrwałym czekaniem na wynik sprawy. Jeżeli chcemy załatwić sprawę szybko  i uzyskać dodatkową kwotę pozwalającą na zakup nowego pojazdu możemy sprzedać szkodę kancelarii odszkodowawczej.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Campter.pl

Poprzedni artykuł

Wyruszasz w długą podróż? Zobacz co musisz sprawdzić!

Następny artykuł

Auto z Niemiec – dlaczego warto?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.