Ogrzanie warsztatu przy pomocy nagrzewnicy powietrza

Warsztaty samochodowe zwykle nie posiadają tradycyjnego centralnego ogrzewania. Byłoby ono nieekonomiczne choćby ze względu na duże straty ciepła spowodowane częstym otwieraniem bramy do warsztatu.

Warsztaty samochodowe zwykle nie posiadają tradycyjnego centralnego ogrzewania. Byłoby ono nieekonomiczne choćby ze względu na duże straty ciepła spowodowane częstym otwieraniem bramy do warsztatu. Mimo to podczas zimy pracownicy warsztatu muszą mieć jakieś źródło ciepła, które zapewni im komfortowe warunki pracy. Jak się okazuje, najbardziej efektywne pod tym względem są nagrzewnice powietrza.

Nagrzewnice do małego warsztatu lub garażu

Szukając najlepszej nagrzewnicy do swojego warsztatu, warto zwrócić uwagę na urządzenia proponowane przez znanego włoskiego producenta, firmę Master Climate Solutions. Nagrzewnice powietrza Master charakteryzują się dużą różnorodnością modeli, dzięki czemu bez trudu można znaleźć urządzenie spełniające konkretne potrzeby. W przypadku małego warsztatu lub garażu często potrzebne jest urządzenie, które szybko i efektywnie potrafi podnieść temperaturę niewielkiego pomieszczenia, a przy tym jest proste w obsłudze. Takim urządzeniem jest niewątpliwie najprostsza i najtańsza nagrzewnica elektryczna. Można ją używać okazjonalnie, ale jest ona również przystosowana do pracy ciągłej. Jej zaletami jest prostota obsługi (wystarczy podłączyć ją do prądu) oraz duża mobilność (są to zwykle nieduże i lekkie urządzenia). Nagrzewnicę elektryczną można bezpiecznie używać w pomieszczeniach zamkniętych, ponieważ podczas pracy nie wydzielają spalin i nie zużywają tlenu. Niektóre modele, jak np. nagrzewnica nadmuchowa Master RS 30, wyposażone są w termostat pozwalający na sterowanie mocą grzewczą, a także w specjalne przewody do doprowadzania ciepłego powietrza w konkretne miejsce.

Nagrzewnice powietrza do dużych warsztatów samochodowych i lakierni

W przypadku dużych pomieszczeń warsztatowych najważniejszą cechą nagrzewnicy okazuje się jej wydajność i niskie koszty eksploatacji. Niestety nagrzewnice elektryczne mogą w tym przypadku nie zdać egzaminu, ponieważ do ogrzania dużych powierzchni potrzebują dużo czasu i sporo prądu. Dużo lepiej z tym zadaniem radzą sobie nagrzewnice olejowe. Urządzenia te są bardzo efektywne, potrafią w krótkim czasie ogrzać pomieszczenie o dużej kubaturze. Wśród tego rodzaju nagrzewnic znaleźć można nagrzewnice zasilane olejem opałowym oraz nagrzewnice na olej uniwersalny. Te drugie nagrzewnice uznawane są najbardziej ekonomiczne, ponieważ można w nich stosować najtańsze oleje odpadowe. Przykładem takiego urządzenia może być nagrzewnica Master WA33, która potrafi szybko ogrzać pomieszczenie o kubaturze do 800 m³, zastępując skutecznie system centralnego ogrzewania. Właśnie tego rodzaju nagrzewnice są najczęściej stosowane w dużych warsztatach samochodowych.

Nieco innego urządzenia potrzebuje natomiast lakiernia, w której powinna być zachowana czystość powietrza, zapewniająca prawidłowy przebieg procesu lakierowania. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem okazuje się nagrzewnica olejowa z odprowadzaniem spalin, która odprowadza spaliny na zewnątrz i tym samym jest bezpieczna zarówno dla ludzi, jak i lakierowanych powierzchni.

0 0 votes
Ocena artykułu:
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments