Opłacalność wynajmu długo i średnioterminowego

Średnio i długoterminowy wynajem samochodu skierowany jest głównie do firm. Ma on cechy, które ekonomicznie przemawiają na korzyść przedsiębiorstw. Po przeanalizowaniu zalet wynajmu samochodów nasuwa się na myśl tylko jedno – to jest opłacalne. Dlaczego? Wszystkie odpowiedzi znajdziecie w artykule.

Wynajęcie samochodu na krótki czas najbardziej opłaca się klientom indywidualnym. Dla nich skierowana jest oferta wypożyczenia auta od kilku godzin do kilkunastu dni. Zazwyczaj wiąże się to przyjazdami służbowymi, krótkimi wycieczkami, koniecznością czasowego użytkowania auta. Jest to opcja wygodna, ekonomiczna i pozwalająca na niezależność przemieszczania się.

Istnieją jednak również najmy średnio i długoterminowe.
Dla kogo są przeznaczone i czy to rozwiązanie ekonomiczne?

Co to jest wynajem średnioterminowy?

Wynajem średnioterminowy to połączenie usługi „Rent a car” z leasingiem, ze zwolnieniem z długoterminowych zobowiązań finansowych, które w znacznym stopniu mogą obciążać firmę. Wynajem średnioterminowy trwa od 1 miesiąca do 36 miesięcy. Przeznaczony jest zarówno dla osób indywidualnych, jak i firm.

Kto korzysta z wynajmu średnioterminowego?

Wynajem średnioterminowy, wiążący się z udostępnieniem samochodu na przynajmniej 4 tygodnie, najchętniej wykorzystywany jest przez osoby, które czekają na własny samochód np. u dealera. Popularny jest również najem na okres 3-6 miesięcy. Długość ta pozwala funkcjonować np. pracownikowi na okresie próbnym, bez konieczności zakupywania dla niego samochodu, czy zagospodarować pracowników sezonowych. Okres średnioterminowego najmu stosowany jest również jako nagroda dla wyróżniającego się pracownika. Wówczas oferuje się mu np. 3-miesięczne użytkowanie limuzyny, czy innego auta w wysokim standardzie jakości. Ponadto to idealne rozwiązanie dla firm rozpoczynających działalność czy takich, które nie chcą decydować się na leasing, kredyt czy nawet wynajęcie długoterminowe samochodu. Okres średnioterminowy elastycznie zarządza wielkością floty aut firmowych.

Najem średnioterminowy ma mnóstwo zalet:

 • pozwala szybko uzupełnić firmową flotę samochodów

 • jest atrakcyjny finansowo, szczególnie przy porównaniu z leasingiem czy kredytem

 • w okresie najmu firma może elastycznie zarządzać samochodem

 • okres wynajmu (1-36 miesięcy) pozwala na rozwój młodej firmy, bez konieczności lokowania pieniędzy w samochody

 • samochody przygotowane do wynajmu są sprawne technicznie, ubezpieczone i szybko dostępne, co zwalnia firmę z konieczności pamiętania o serwisie czy przeglądach

 • dzięki stałej opłacie można łatwo skalkulować wydatki

 • przy awarii dostaje się samochód zastępczy, co nie powoduje przestoju działania firmy

 • pozwala uzyskać większa zdolność kredytową na rozwój firmy

 • daje większy zwrot z inwestycji

 • wpływa na szybką zmianę floty samochodów, również na nowsze modele. Jest to szczególnie ważne w niektórych branżach biznesowych

 • samochodów po okresie eksploatacji nie trzeba odsprzedawać

Co to jest wynajem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy to rodzaj outsourcingu. Trwa od 25 – 60 miesięcy. To idealna alternatywa dla leasingowania czy zakupu własnych samochodów. Pozwala na ekonomiczne wykorzystywanie wynajętego samochodu, za stałą, zryczałtowaną opłatę.

Ten rodzaj najmu daje możliwość rozwoju innej gałęzi przedsiębiorstwa niż flota samochodów. Zaoszczędzony kapitał umożliwia osiągnięcie zysków, a stała opłata ułatwia szacowanie długofalowych nakładów.

Najem długoterminowy pozwala na:

 • indywidualną wycenę, nieosiągalną przy innych typach najmu

 • precyzyjne planowanie budżetu firmowego i opracowanie strategii rozwoju

 • kontrolę kosztów

 • zwolnienie z opłat OC, AC, serwisowania

 • możliwość odkupienia, na preferencyjnych warunkach, długotrwale wynajmowanego samochodu

 • mobilność pracowników firmy, również w przypadku korzystania z auta zastępczego

 • stałą zdolność kredytową, nieobniżoną obciążeniami z tytułu leasingu czy kredytu

 • możliwość skorzystania z usługi door2door

W wielu firmach wynajmujących samochody długoterminowo, zagwarantowana jest całodobowa obsługa linii technicznej, Assistance, prosta likwidacja szkód na terenie całego kraju. Firmy wynajmujące zarządzają i finansują obsługę techniczną swoich samochodów. Gwarantują przeglądy, badania techniczne, zakup i wymianę ogumienia sezonowego.

Czy to się opłaca?

Jeśliby przeanalizować zalety średnioterminowego i długoterminowego wynajmu samochodów, od razu widać, że występuje tu spora elastyczność wykorzystania samochodu i duża oszczędność opłat eksploatacyjnych. Mamy tu na myśli ubezpieczenie, serwisowanie, nawet zmianę opon, która przy dużej flocie może być całkiem pokaźnym obciążeniem finansowym dla firmy. Ponadto, jeśli uczestniczymy w zdarzeniu drogowym, w wyniku którego samochód odniesie szkodę, lub zostanie on nam skradziony, konsekwencje poniesie właściciel auta, czyli w tym wypadku firma udzielająca wynajmu. Przy zakupie na kredyt musimy liczyć się z kosztami dodatkowymi i ukrytymi. Jeśli zaś samochód wynajmujemy, nie musimy martwić się o zapisy, tzw. drobnym drukiem.

Oczywiście najbardziej przemawiają do nas cyfry. Warto więc zaznaczyć, że przy kosztach zakupu samochodu, kosztach dodatkowych, OC, AC, NNW, serwisowaniu, naprawach, wymianie opon itd. płacenie abonamentu jest znacznie tańsze.

Warto przeanalizować tę możliwość i skorzystać z oferty Wypożyczalni Aut CK CORP.

Poprzedni artykuł

Narzędzia dla profesjonalistów

Następny artykuł

Kredyty gotówkowe – szybka gotówka na dowolny cel

1 Komentarz

 • Ja od ponad dwóch lat nie biorę samochodów w leasing tylko w wynajem długoterminowy. Uważam, że takie rozwiązanie jest zdecydowanie lepsze dla osób prowadzących działalność gospodarczą ze względu na to, że nie musisz mieć żadnego własnego wkładu własnego by otrzymać pojazd. Po drugie odchodzą wszystkie koszty dodatkowe związane z utrzymaniem pojazdu. Inną sprawą jest to, że jeżeli nie potrzebuje samochodu bo jest na przykład sezon urlopowy lub świąteczny to taki samochód oddaje do wypożyczalni z każdej chwili.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.