Opony letnie – 4 porady dla kupujących

Początek wiosny to okres, w którym kierowcy coraz częściej myślą o wymianie opon w samochodzie. Opony letnie lepiej sprawdzają się na suchych i rozgrzanych drogach, dlatego gdy pogoda zaczyna się poprawiać, pomyśl o wymianie ogumienia w aucie. Jeśli potrzebujesz nowych opon letnich, sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu.

 

  1. Ile opon wymienić?
  2. Klasa opon letnich – na jaką postawić?
  3. Opony letnie – jaki typ bieżnika wybrać?
  4. Opony homologowane a zamienniki

 

Zakup nowych opon letnich to wydatek co najmniej kilkuset złotych, dlatego powinno się dobrze przemyśleć swój wybór. Opony letnie powinny nie tylko spełniać określone cechy i pasować do posiadanego auta, ale i być na tyle trwałe, by wytrzymać więcej niż jeden sezon. Oto 4 porady dla osób kupujących nowe opony letnie do samochodu.

Ile opon wymienić?

Zgodnie z prawem można wymienić w samochodzie dwie lub cztery opony z zachowaniem dwóch jednakowych opon na jednej osi. Jeżeli ma się wystarczająco gotówki jedynie na zakup pary opon, można zdecydować się na ich stopniową wymianę bez ryzyka otrzymania mandatu karnego. Powinno się pamiętać, że wymiana dwóch opon zimowych na letnie lub połączenie dwóch używanych opon letnich z dwoma nowymi obniża osiągi samochodu. Różne rodzaje opon na obu osiach wiążą się z dwoma drogami hamowania. Ponadto założenie nowych opon letnich wyłącznie na jedną oś powinno dotyczyć osi tylnej. Założenie ich z przodu auta zwiększa ryzyko obrotu auta na mokrej drodze oraz utrudnia wchodzenie w ciasny zakręt.

Klasa opon letnich – na jaką postawić?

Wyróżnia się trzy podstawowe klasy opon: ekonomiczną, średnią i wysoką. Im droższe opony, tym wyższą klasę reprezentują i są bardziej zaawansowane technologicznie. Opony klasy ekonomicznej kosztują najmniej i bazują na starych, sprawdzonych technologiach – zarówno jeśli chodzi o bieżnik, jak i zastosowaną mieszankę. Ekonomiczne opony letnie dobrze sprawdzają się przede wszystkim w miastach w warunkach umiarkowanych, gdy zakłada się je do samochodów klasy średniej lub budżetowej.

Opony letnie klasy średniej stanowią kompromis między jakością a ceną. Dobrze sprawdzają się w warunkach nieco trudniejszych, na przykład podczas jazdy poza miastem po kiepskiej nawierzchni lub na śliskiej drodze po ulewnym deszczu. Zadowoleni będą z nich również ci kierowcy, którzy rocznie pokonują wiele kilometrów.

Opony wysokiej klasy są przystosowane do potrzeb wymagających kierowców. Powstały z myślą o jeździe na każdej nawierzchni, zarówno suchej, jak i mokrej. Dzięki nim zwiększa się poziom bezpieczeństwa w czasie jazdy, gdyż zastosowano w nich najnowsze bieżniki i mieszkanki gumy. Opony letnie tej klasy mogą być używane nawet w limuzynach, autach sportowych i samochodach z silnikami o wysokiej mocy. Korzystanie z nich jest polecane kierowcom, którzy lubią agresywną jazdę i często poruszają się samochodem w trudnych warunkach.

Opony letnie – jaki typ bieżnika wybrać?

Bieżniki opon letnich dzielą się na trzy grupy – symetryczne, asymetryczne i kierunkowe. Każdy z nich cechuje się innym poziomem zaawansowania technologicznego. Opony symetryczne posiadają bieżnik, który jest identyczny na obu połowach. Atutami opon letnich z tej grupy są wysoki komfort akustyczny, niskie opory toczenia, a także wysoka żywotność ogumienia. Bieżniki symetryczne są przeznaczone do spokojnej jazdy samochodami klasy średniej.

Opony asymetryczne są najczęściej montowane w oryginalnym wyposażeniu aut klasy średniej i wyższej. Ich rzeźba jest różna po obu stronach. Wewnętrzna część ogumienia jest mocniej ponacinana, by lepiej odprowadzać wodę, natomiast część zewnętrzna zwiększa przyczepność samochodu na prostej i w zakrętach. Takie rozwiązanie sprawia, że bieżnik jest bardziej żywotny, a auto przemieszcza się cicho i spala mniej paliwa.

Opony kierunkowe mają bieżnik w kształcie litery V, dlatego potocznie nazywa się go jodełką. Ogumienie tego typu dobrze odprowadza wodę i szybko reaguje na hamowanie lub przyśpieszanie samochodu. Kierunkowe opony letnie często montuje się w samochodach sportowych i z silnikami o dużej mocy.

Opony homologowane a zamienniki

Producent samochodu wskazuje, jakie opony letnie i zimowe powinny być montowane w pojeździe. Opony o określonych przez producenta rozmiarach i indeksach nazywa się homologowanymi i to właśnie one powinno się stosować w aucie. Jeżeli wybierze się ogumienie w innym rozmiarze, ryzykuje się, że systemy ABS, ESP i ASR będą działać nieprawidłowo, co przełoży się na gorszą przyczepność i trudniejsze przyśpieszanie.

Dopuszczalne jest stosowanie zamienników dla opon homologowanych, które cechuje niewielkie odstępstwo od norm zalecanych przez producenta pojazdu. W prawidłowo dobranym zamienniku różnica pomiędzy rozmiarem opony homologowanej a zamiennika wynosi maksymalnie 2 procent. Powinno się pamiętać, że wybór zamienników opon letnich może skutkować wzrostem zużycia paliwa.

W przypadku opon letnich zabronione jest stosowanie zamienników o niższym indeksie nośności i prędkości niż zalecany. Takie zachowanie jest zagrożone nałożeniem mandatu karnego na kierowcę. Niższy indeks nośności sprawia, że bezpieczeństwo jazdy jest mniejsze, a zużycie bieżnika większe niż standardowo. Dozwolone jest natomiast używanie opon o wyższym indeksie prędkości, który skutkuje podniesieniem poziomu stabilności podczas jazdy, choć obniża jej komfort.

Poprzedni artykuł

Wybierz najtańsze OC do auta. Ranking ubezpieczeń OC

Następny artykuł

Sprzęt car audio – ciesz się muzyką w Twoim samochodzie

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.