Opony sezonowe czy całoroczne?

Rynek opon całorocznych rozwija się coraz dynamiczniej. Większość dużych producentów coraz częściej decyduje się na wypuszczanie swoich modeli. Czy oznacza to, że różnica między całorocznym a sezonowym ogumieniem zatarła się?

Nie tylko cena, czyli co różni opony sezonowe od całorocznych

Istnieje kilka ważnych cech, po których możesz poznać czy masz do czynienia z ogumieniem całorocznym, czy sezonowym. Do głównych należą: mieszanka gumy, typ bieżnika i obrys wokół niego, inaczej kształt. Mieszanka gumy w oponach całorocznych ma sprawdzać się w każdych warunkach, niezależnie od temperatury. Jeśli od strony praktycznej jest to wygodne rozwiązanie, tak powyżej 7 stopni Celsjusza osiągi opon całorocznych drastycznie spadają, a co za tym idzie również bezpieczeństwo ich użytkowania.

Wyróżniamy trzy typy bieżników: symetryczne, asymetryczne oraz kierunkowe. Wszystkie mają swoje zastosowanie w całorocznych oponach, jednak to dwa ostatnie rodzaje są najpopularniejsze. W rzeźbach asymetrycznych podzielone są ze względu na pełnione funkcje. Jej wewnętrzna strona ma zwykle cechy zimowej, a zewnętrzna – letniej. Bieżniki kierunkowe od asymetrycznych różnią się ilością i umiejscowieniem lameli, czyli nacięć zwiększających przyczepność. Letnie opony mają ich zwykle mniej, aby uniknąć zjawiska akwaplanacji, czyli zmniejszonej przyczepności na mokrej powierzchni. W rzeźbach opon wielosezonowych, zwykle to centralna część bieżnika ma więcej lameli, a brzegowe bardziej przypominają opony letnie.

Większość wielosezonowych opon kształtem oraz gabarytami zbliżona jest do opon zimowych. O ile spełnia to swoją rolę w zimie, kiedy liczy się większa przyczepność na powierzchni pokrytej śniegiem, lub lodem, tak w cieplejszym okresie roku potrafi doprowadzić do szybszego zużywania się bieżnika przy regularnej eksploatacji. Przy intensywnym użytkowaniu pojazdu i większym starciu bieżnika zwiększają się nie tylko koszty paliwa, ale jednocześnie zmniejszeniu ulega nasze bezpieczeństwo.

Oszczędność a bezpieczeństwo

Badania przeprowadzane w przeciągu ostatnich lat wskazują na coraz mniejszą przepaść między oponami całorocznymi a sezonowymi. Wielosezonowe ogumienie z górnej półki od Michelin czy Goodyear zbliża się w testach do średniej jakości sezonowych opon. Jakie opony całoroczne warto w takim razie wybrać, jeśli jest się na nie zdecydowanym? Nawet jeśli samochodem poruszasz się rzadko i głównie w mieście, warto zainwestować w takie z górnej półki. Poślizg to jedna z głównych przyczyn stłuczek, dlatego przed zakupem jakiegokolwiek zestawu opon, sprawdź ich testy na renomowanych stronach o motoryzacji. Najbezpieczniejszą opcją na okres letni pozostają jednak wciąż średniej oraz wysokiej jakości opony letnie.

Dokonując wyboru pomiędzy oponami całorocznymi, a sezonowymi należy wziąć pod uwagę nie tylko cenę, ale również nasze własne potrzeby. Należy zadać sobie kilka pytań – ile kilometrów planujemy pokonać, po jakich powierzchniach będziemy się poruszać oraz w jakich warunkach. Na pierwszym miejscu zawsze powinno znajdować się bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich.

0 0 votes
Ocena artykułu:
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Leszek

Ja kupiłem całoroczne opony Yokohama Geolander i w zupełności dają radę. Na pewno dorównują w testach sezonowym oponom budżetowym. Uważam, że przy obecnych warunkach całoroczna opona zapewni nam wystarczające bezpieczeństwo i komfort jazdy.