Rynek opon całorocznych rozwija się coraz dynamiczniej. Większość dużych producentów coraz częściej decyduje się na wypuszczanie swoich modeli. Czy oznacza to, że różnica między całorocznym a sezonowym ogumieniem zatarła się?…

Opony sezonowe czy całoroczne?

Opony sezonowe czy całoroczne?

Rynek opon całorocznych rozwija się coraz dynamiczniej. Większość dużych producentów coraz częściej decyduje się na wypuszczanie swoich modeli. Czy oznacza to, że różnica między całorocznym a sezonowym ogumieniem zatarła się?

Nie tylko cena, czyli co różni opony sezonowe od całorocznych

Istnieje kilka ważnych cech, po których możesz poznać czy masz do czynienia z ogumieniem całorocznym, czy sezonowym. Do głównych należą: mieszanka gumy, typ bieżnika i obrys wokół niego, inaczej kształt. Mieszanka gumy w oponach całorocznych ma sprawdzać się w każdych warunkach, niezależnie od temperatury. Jeśli od strony praktycznej jest to wygodne rozwiązanie, tak powyżej 7 stopni Celsjusza osiągi opon całorocznych drastycznie spadają, a co za tym idzie również bezpieczeństwo ich użytkowania.

Wyróżniamy trzy typy bieżników: symetryczne, asymetryczne oraz kierunkowe. Wszystkie mają swoje zastosowanie w całorocznych oponach, jednak to dwa ostatnie rodzaje są najpopularniejsze. W rzeźbach asymetrycznych podzielone są ze względu na pełnione funkcje. Jej wewnętrzna strona ma zwykle cechy zimowej, a zewnętrzna – letniej. Bieżniki kierunkowe od asymetrycznych różnią się ilością i umiejscowieniem lameli, czyli nacięć zwiększających przyczepność. Letnie opony mają ich zwykle mniej, aby uniknąć zjawiska akwaplanacji, czyli zmniejszonej przyczepności na mokrej powierzchni. W rzeźbach opon wielosezonowych, zwykle to centralna część bieżnika ma więcej lameli, a brzegowe bardziej przypominają opony letnie.

Większość wielosezonowych opon kształtem oraz gabarytami zbliżona jest do opon zimowych. O ile spełnia to swoją rolę w zimie, kiedy liczy się większa przyczepność na powierzchni pokrytej śniegiem, lub lodem, tak w cieplejszym okresie roku potrafi doprowadzić do szybszego zużywania się bieżnika przy regularnej eksploatacji. Przy intensywnym użytkowaniu pojazdu i większym starciu bieżnika zwiększają się nie tylko koszty paliwa, ale jednocześnie zmniejszeniu ulega nasze bezpieczeństwo.

Oszczędność a bezpieczeństwo

Badania przeprowadzane w przeciągu ostatnich lat wskazują na coraz mniejszą przepaść między oponami całorocznymi a sezonowymi. Wielosezonowe ogumienie z górnej półki od Michelin czy Goodyear zbliża się w testach do średniej jakości sezonowych opon. Jakie opony całoroczne warto w takim razie wybrać, jeśli jest się na nie zdecydowanym? Nawet jeśli samochodem poruszasz się rzadko i głównie w mieście, warto zainwestować w takie z górnej półki. Poślizg to jedna z głównych przyczyn stłuczek, dlatego przed zakupem jakiegokolwiek zestawu opon, sprawdź ich testy na renomowanych stronach o motoryzacji. Najbezpieczniejszą opcją na okres letni pozostają jednak wciąż średniej oraz wysokiej jakości opony letnie.

Dokonując wyboru pomiędzy oponami całorocznymi, a sezonowymi należy wziąć pod uwagę nie tylko cenę, ale również nasze własne potrzeby. Należy zadać sobie kilka pytań – ile kilometrów planujemy pokonać, po jakich powierzchniach będziemy się poruszać oraz w jakich warunkach. Na pierwszym miejscu zawsze powinno znajdować się bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich.

Oceń post

1 Komentarz
  1. Ja kupiłem całoroczne opony Yokohama Geolander i w zupełności dają radę. Na pewno dorównują w testach sezonowym oponom budżetowym. Uważam, że przy obecnych warunkach całoroczna opona zapewni nam wystarczające bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Zostaw komentarz