Opony przeznaczone do specjalnych, ekstremalnych warunków terenowych, pomijając kwestię ich nośności i wytrzymałości, różnią się od innych głównie rzeźbą bieżnika. Muszą zapewnić pełne bezpieczeństwo i pełną kierowalność pojazdu na glinie,…

Opony specjalne: terenowe i błotno – śniegowe

Opony specjalne: terenowe i błotno – śniegowe

Opony przeznaczone do specjalnych, ekstremalnych warunków terenowych, pomijając kwestię ich nośności i wytrzymałości, różnią się od innych głównie rzeźbą bieżnika. Muszą zapewnić pełne bezpieczeństwo i pełną kierowalność pojazdu na glinie, piasku, śliskiej i miękkiej nawierzchni.

Opony terenowe mają bieżnik wyprofilowany w ten sposób, by duże i wystające klocki i wyraziste (głębokie / szerokie) rowki pomiędzy klockami dobrze wbijały się w teren i zapewniały dobrą przyczepność do każdej nawierzchni. Nie bez znaczenia jest tu nośność tzw. momentów napędowych – zdecydowanie lepsza przy takiej konstrukcji opony. Kolejny ważny parametr to zwiększona wytrzymałość, która chroni przed niepożądanymi zdarzeniami typu przebicia albo pęknięcia opony w ekstremalnym terenie.

Opony błotno – śniegowe przypominają typowe opony zimowe, z tym że są lepiej przystosowane do skrajnych warunków pogodowych. O ile opony zimowe najlepiej sprawdzają się w normalnej (miejskiej) eksploatacji o tyle błotno – śniegowe są idealne do zastosowania w terenie, w trasach które pokonujemy, brnąc w śniegu i błocie pośniegowym. Opony te oprócz tego, że są miękkie i mają dobrą przyczepność wynikającą z odpowiednich nacięć na bieżniku, bywają również wyposażane w kolce.

Oceń post

Zostaw komentarz