Opony zimowe, letnie, uniwersalne, radialne – zastanawiasz się, jak rozpoczęła się ich historia? Od stworzenia gumy. W I połowie XIX wieku (1839) przedsiębiorczy Anglik Charles Goodyear (dziś marka opon, firma…

Opony zimowe, letnie, uniwersalne, radialne jak rozpoczęła się ich historia?

Opony zimowe, letnie, uniwersalne, radialne jak rozpoczęła się ich historia?

Opony zimowe, letnie, uniwersalne, radialne – zastanawiasz się, jak rozpoczęła się ich historia? Od stworzenia gumy.

W I połowie XIX wieku (1839) przedsiębiorczy Anglik Charles Goodyear (dziś marka opon, firma – jeden z potentatów w branży) wynalazł i opatentował sposób przetwarzania kauczuku w gumę – tworzywo wytrzymałe i uniwersalne ze względu na swoje właściwości fizyczne i dużą odporność na wysokie i niskie temperatury.

Kolejny Anglik Robert William Thomson wynalazł oponę pneumatyczną dętkową kilka lat później, bo już w 1845 roku. Po tym czasie następuje okres rozwoju oponiarstwa: ogumienie kół staje się coraz bardziej popularne, mniej więcej od 1870 roku zaczyna stosować się ogumienie w rowerach.
Wraz z rozwojem motoryzacji następuje też rozwój branży oponiarskiej.

W 1922 roku dopracowane zostają opony wysokociśnieniowe, a już dwa lata później niskociśnieniowe.

W późniejszych latach opony ewoluują oczywiście w kierunku zwiększenia ich funkcjonalności i bezpieczeństwa na drogach, pojawiają się opony bezdętkowe, opony radialne jako minimalizujące opory toczenia, opony specjalne (terenowe) oraz opony zimowe zwiększające bezpieczeństwo jazdy w warunkach oblodzenia i zaśnieżenia jezdni.

W 2001 roku Michelin wprowadził system PAX, dzięki któremu możliwa jest jazda z uszkodzoną (w wyniku np. przebicia w trasie) oponą.

1 Komentarz

Zostaw komentarz