Oświetlenie ciągnika roboczego – na co zwrócić uwagę?

Rozwój technologii dotyka wszystkich branż. Także rynku ciągników i maszyn rolniczych. Dziś, sprzęt pomagający w prowadzeniu gospodarstwa ma coraz więcej funkcji i możliwości, dzięki który może pracować wydajniej, ale też jest bardziej komfortowy w użyciu niż jeszcze kilka lat temu. Jednym z elementów, który ma na to istotny wpływ jest oświetlenie ciągnika rolniczego i maszyn rolniczych (w tym np. przyczep).

Jak poprawić bezpieczeństwo pracy ciągnika?

Zwiększające się możliwości techniczne sprzętu rolniczego pociągają za sobą konieczność zwiększenia bezpieczeństwa użytkowania tych sprzętów nie tylko dla ich operatorów ale też innych ludzi pracujących przy uprawach, czy osób postronnych.

Kiedyś, gdy ciągniki poruszały się wolniej, były bardziej głośne i ich zbliżanie się sygnalizowane było charakterystycznym dźwiękiem (nie bez powodu do języka weszło określenie, że coś „chodzi jak traktor”) – trudno było je przeoczyć zarówno na drodze jak i na polu. Sprzęt pracował głównie w porach gdy działało światło naturalne co dodatkowo powodowało, że był dobrze widoczny. Było też o wiele mniej akcesoriów i wyposażenia dodatkowego do ciągników.

Dziś, nowoczesne urządzenia mogą pracować zarówno w dzień jak i w nocy. Także przy dużej mgle, czy innych niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Niesie to za sobą dużo korzyści – dzięki temu można skończyć prace np. przed zbliżającym się deszczem czy niosącą zniszczenie burzą, nawet jeśli zrobi się bardzo ciemno. Dodatkowo zwiększenie wydajności sprzętu powoduje, że można go połączyć np. z dużymi przyczepami czy innymi maszynami rolniczymi.

By jednak pracować bezpiecznie konieczne staje się zastosowanie w ciągnikach rozwiązań, które sprawią, że będą one dobrze widoczne zarówno na drodze, jak i podczas pracy. Prawidłowe oświetlenie ostrzegawcze to jeden z elementów, który poprawia komfort pracy operatora maszyny, ale też zwiększa bezpieczeństwo użytkowania sprzętu. Ważne, by oświetlenie było zamontowane nie tylko na ciągniku, ale także dodatkowym wyposażeniu np. przyczepach.

Jakie oświetlenie powinien mieć ciągnik?

Źródło: Dostawca komponentów dla przemysłu i motoryzacji | OE Industry
Dostawca komponentów dla przemysłu i motoryzacji | OE Industry

Część oświetlenia w ciągnikach i przyczepach do nich jest wymagana prawem i nie można samodzielnie podjąć decyzji o ich stosowaniu bądź nie. Należą do nich m.in.:

  • kierunkowskazy
  • światła hamowania
  • oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej
  • w przypadku przyczep szerszych niż 1,6 cm, w przypadku ciągników zawsze – światła pozycyjne przednie (często zintegrowane z kierunkowskazem w lampach zespolonych)
  • lampy pozycyjne tylnie
  • światła odblaskowe boczne (w przyczepach zawsze, w ciągnikach tylko tych, których długość przekracza 6 m)
  • światła awaryjne
  • w przypadku pojazdów i przyczep dłuższych niż 2,1 m światła obrysowe przednie i tylnie
  • światła odblaskowe tylnie
  • światła mijania (światła długie nie są wymagane, jeśli jednak są zamontowane w pojeździe – muszą być sprawne)

Jeśli szerokość ciągnika, maszyny lub przyczepy przekracza 2,55 m pojazd musi posiadać min. jedną (i nie więcej niż 10) lampę ostrzegawczą żółtą. Powinny być one tak rozmieszczone by światło było widoczne z każdej strony pojazdu. Światła ostrzegawcze to ważny element wyposażenia maszyn rolniczych – warto postawić na sprawdzone rozwiązania. Takie, które będą działać długo i bezawaryjnie. W ofercie firmy OE Industry znajdziesz wiele modeli lamp LED, a także pasujące do nich żarówki. Dzięki łatwości montażu szybko i sprawnie możesz przygotować swoje maszyny rolnicze do efektywnej pracy, która zapewni operatorom większą kontrolę i poprawę bezpieczeństwa nie tylko na polu, ale także na drodze.

Znajdziesz nas pod adresem: Marcika 6, 30-443 Kraków lub na naszej stronie: OEIndustry.com

Źródło: Dostawca komponentów dla przemysłu i motoryzacji | OE Industry

Poprzedni artykuł

Jakie samochody terenowe z USA sprowadzają Polacy?

Następny artykuł

Czym jest BDF oraz przyczepa BDF?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.