Oświetlenie przyczepki – jakie jest prawidłowe?

Jak każdy pojazd w naszym kraju przyczepka również nie obędzie się bez kilku elementów obowiązkowych. Naturalnie powinna być zarejestrowana i posiadać tablice, równie ważne jak one i koła są także niewielkie elementy oświetleniowe. Kiedy nie działają, możesz w najlepszym wypadku zostać zatrzymany przez drogówkę, która zwróci na to Twoją uwagę i da szansę wymiany oświetlenia na działające. Jeżeli jednak jadący za Tobą kierowca nie dojrzy przyczepki w ciemności problemy mogą być znacznie większego kalibru.
Prawidłowe oświetlenie przyczepki samochodowej
W zależności od tego, czy przyczepka jest zabudowana, czy też nie przepisy określają szereg obowiązkowych elementów jej oświetlenia. Jadąca za samochodem przyczepka i tym samym zasłaniająca go musi mieć zatem te najważniejsze. Obowiązkowe są kierunkowskazy, światła stopu, światła awaryjne oraz światła pozycyjne. Ponadto światła pozycyjne tylne oraz odpowiednie odblaskowe. Światła odblaskowe na tylnej ściance przyczepki mają mieć kształt trójkątny, natomiast te po bokach i z przodu przyczepki to odblaski w dowolnym, ale innym kształcie niż trójkąt. Światła są zatem obowiązkowym wyposażeniem przyczepy lekkiej, niezależnie od jej gabarytów. Podświetlona musi być również tablica rejestracyjna każdej przyczepki. Co najwyżej przyczepki o określonych parametrach, czyli większych gabarytach, obowiązkowo muszą mieć tych świateł po prostu więcej.
DMC czyli Dopuszczalna Masa Całkowita
To właśnie między innymi Dopuszczalna Masa Całkowita danej przyczepki decyduje także o tym, czy będziesz musiał instalować dodatkowe oświetlenie do przyczepki, czy też nie. I tak oto posiadając przyczepkę o DMC powyżej 750 kg. do zestawu przedstawionego powyżej musisz dodać światła cofania. Dla przyczepki o DMC 3,5 t., a jednocześnie szerszej niż 2,1 m. – konturowe światła odblaskowe tylne. Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem przyczepki o DMC 3,5 t., ale za to dłuższej niż 6 m. – obowiązkowo zaopatrz ją w światła konturowe odblaskowe, ale tym razem boczne. Przyczepki o DMC 10 t. oraz długości powyżej 10 m. wymagają żółtych, odblaskowych tablic obwiedzionych czerwoną, fluorescencyjną obwódką.
DMC to nie jedyny czynnik mający wpływ na oświetlenie przyczepy lekkiej. Przyczepki samochodowe, jak już zapewne widać nieco wyżej, wymagają także specyficznego oświetlenia ze względu na swoją długość lub szerokość. I tak oto każda, niezależnie od jej nośności, przyczepa z dyszlem dłuższa niż 6 m. musi posiadać światła pozycyjne boczne. Przyczepa o szerokości 2,1 m. i więcej – światła odblaskowe obrysowe zarówno tylne jak i przednie. A przyczepki o szerokości 1,6 m. – światła pozycyjne przednie.
Niezależnie od tego jaką przyczepę posiadasz, stosowne oświetlenie oferuje niejeden sklep internetowy z częściami do przyczep. Sklepy internetowe jako takie, również te z częściami do różnego typu pojazdów, mają najczęściej znacznie szerszy asortyment, niż stacjonarne, dlatego to tam warto szukać drobnych części do przyczepek, takich jak elementy oświetlenia.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.