Oznakowanie poziome – technologie

Namalowanie linii na poziomej powierzchni wydawałoby się czymś niewymagającym dużego nakładu sił i pieniędzy. Wystarczy pędzel i farba. Nic bardziej mylnego. Oczywiście można wykonywać oznakowanie poziome także w ten sposób, lecz z pewnością nie będzie ono spełniać żadnych norm prawnych, ani nie zagwarantuje odpowiedniej trwałości i wytrzymałości na czynniki środowiskowe, czy bezpieczeństwa osobom, poruszającym się po danym terenie.

Najwyższej jakości oznakowanie poziome wymaga stosowania najwyższej jakości sprzętów oraz narzędzi, a także specjalistycznej wiedzy.

Malowanie hydrodynamiczne

Jedną z nowoczesnych, innowacyjnych technik, jakie stosuje się przy wykonywaniu oznakowania poziomego, jest malowanie hydrodynamiczne. Urządzeniem, które jest do tego potrzebne, jest specjalnie przystosowany agregat. To w nim znajduje się farba, której zamierzamy użyć. Osiągnięcia techniczne, do jakich mamy obecnie dostęp, pozwalają na skuteczne malowanie przy pomocy takiego agregatu różnymi rodzajami farb: akrylową, lateksową, antykorozyjną oraz wieloma innymi. Jest ona rozbijana na małe krople oraz wyrzucana z agregatu na powierzchnię, pod ciśnieniem dochodzącym nawet do 230 barów.

Tym, co wyróżnia ten sposób nanoszenia oznakowania spośród innych, stosowanych wcześniej, jest jego szybkość oraz jakość malowania. Farba nie ulega rozproszeniu przez powietrze, dzięki czemu otrzymana powierzchnia jest idealnie gładka. Nie wystąpią żadne zacieki, nie trzeba będzie myć podłoża naokoło miejsc, gdzie powinno znaleźć się oznakowanie, gdyż farba w nie po prostu nie dotrze. Nakładki, które stosuje się do tego rodzaju agregatów, pozwalają również na uzyskanie doskonałych kształtów – linie nie będą zaokrąglone, lecz będą posiadać idealne krawędzie.

Metoda chemiczna usuwania linii

Przed przystąpieniem do wykonania oznaczeń na podłożu, powinno się je odpowiednio przygotować. Bez tego malowanie może być mało estetyczne oraz mniej wytrzymałe na przetarcia. Częścią procesu przygotowania powierzchni jest często usunięcie poprzednich oznakowań. Tutaj z reguły pojawiał się problem, ponieważ podłoże wymagało długiego szlifowania, które przynosiło także wiele utrudnień, takich jak wszechobecny pył i zabrudzenia, co niekiedy mogło powodować nawet konieczność zamknięcia danego zakładu pracy, czy hali na czas wykonywania prac. Obecnie jednak metodę mechaniczną stosuje się już bardzo rzadko, w ostateczności i nie jest ona już również tak uciążliwa. Przełomem pod tym względem okazała się metoda chemiczna usuwania oznakowania. Polega ona na zastosowaniu specjalistycznego zmywacza, który bez problemu poradzi sobie z farbą lub taśmą, nie wnikając w strukturę podłoża i w żaden sposób nie uszkadzając go. W miejscach, gdzie wymaga tego specyfika prac, np. w zakładach spożywczych, można zastosować także zmywacze bezzapachowe dla uniknięcia przedostania się uciążliwego zapachu do produktów, znajdujących się w pobliżu. Stosując taką metodę, z oczywistych względów unikamy także wszelkich pyłów i osadów. Metodę chemiczną usuwania linii można stosować na wielu powierzchniach, gdyż skład zmywacza można dostosować do jej charakterystyki. Jest to więc gwarancją nie tylko dobrze wykonanej pracy, ale także bezpieczeństwa ludzi i przedmiotów z otoczenia.

Sami widzicie teraz, że malowanie, czy usuwanie oznaczeń poziomych nie jest czymś, co warto lekceważyć. Powierzenie jego wykonania nieodpowiedniej firmie, niewykorzystującej odpowiednich technologii lub niemającej wiedzy, jak ich używać, może być nawet zagrożeniem dla Twojego zdrowia i życia. W każdym zakładzie pracy, czy na parkingu należy zadbać o odpowiednią jakość oznakowania poziomego.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę oznakowanie-poziome.pl specjalizującej się w znakowaniu poziomym obiektów przemysłowych.

Poprzedni artykuł

Grand Prix F1 w Belgii 2017 – najciekawsze informacje

Następny artykuł

Riese – tajemnice II wojny wykute w skale

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.