Pierwsza fabryka samochodów we Wrocławiu

Zwiedzając Wrocław, perłę Dolnego Śląska, można znaleźć naprawdę wyjątkowe obiekty historyczne, kulturowe oraz naukowe, które na zawsze zmienią nasz stosunek do świata. Bogactwo atrakcji na terenie Wrocławia sprawia, że bez problemu można stwierdzić, iż bardzo ambitna osoba, która chciałaby zobaczyć wszystkie dostępne atrakcje w okolicy, na pewno nie będzie miała takiej możliwości – jest to fizycznie niewykonalne.

Smutna rzeczywistość, zderza nas często z faktem ograniczonego czasu wolnego, dlatego też należy zwrócić uwagę na to, co na naszej liście rzeczy do zwiedzenia we Wrocławiu jest najważniejsze i pójść właśnie w tę stronę. Z tego względu warto odwiedzić Wrocław i poświęcić na jego zwiedzanie kilka dni. Na pewno nie będziecie żałować. Wrocław to dynamicznie rozwijająca się metropolia, która dzięki bogatej, wiekowej historii kształtowanej przez wiele kultur ma sporo do zaoferowania. Wrocławia nie da się zwiedzić w jeden dzień. Tu trzeba spędzić kilka dni. W tym celu warto wynająć apartament w centrum Wrocławia w np. aparthotelu kingsapartment.pl. Apartamenty we Wrocławiu cieszą się dużą popularnością. Oferują wygodny nocleg w dobrej cenie. Dodatkowym atutem jest parking, który pozwoli na bezpieczne parkowanie waszego auta.

Wracając do tematu to zasadniczym podziałem, który bardzo dobrze charakteryzuje zabytki/atrakcje we Wrocławiu, jest kryterium „klimatyczności”, a czasem bardziej „oryginalności i dostępności” danego miejsca. Co mam tutaj na myśli? Atrakcje turystyczne można dzielić na takie, które wszyscy znają, wszyscy zobaczą i wrócą zadowoleni do domu, bo zobaczyli małpę we Wrocławskim Zoo, Hydropolis, przeszli się Ogrodem Botanicznym, poszli na loda na Plac Bema, zobaczyli Stadion i wrócili do domu. Nie ma nic złego w takim sposobie zwiedzania miasta, jednak jeżeli ktoś jest bardziej zaawansowanym turystą, będzie chciał wyciągać z odwiedzanego miasta znacznie więcej. Mam tutaj na myśli miejsca, które nie są nawet znane przez większość mieszkańców, niewiele osób o nich wie, znajdują się gdzieś na uboczu, a są w stanie zaoferować nam niesamowite walory kulturowe tudzież historyczne. Takim obiektem razem z wrocławskimi muralami na śródmieściu, jest oczywiście fabryka samochodów w Breslau Beckmann Otto & Co. Automobil-Fabrik, której starą siedzibę, można znaleźć obecnie pod adresem Kościuszki 124.

Czym jest wspomniany obiekt? Jest to pierwsza Wrocławska fabryka samochodów, która powstała w 1900 roku, kiedy to wpływ Niemiec znacznie bardziej odznaczał się na tle perły Dolnego Śląska. Co zatem można powiedzieć więcej? Początek firmy, która wybudowała pierwszą we Wrocławiu fabrykę samochodów, miał miejsce w 1882 roku, a jej działalność skończyła się w 1931 r. Z informacji, które można znaleźć na temat opisywanej firmy wynika, że jej oferta na samym początku miała niewiele wspólnego z samymi samochodami. Znacznie bardziej jej charakter, skłaniał się ku urządzeniom gazowym i wodociągowym, a później skupił się na rowerach.

Teren starej fabryki jest bardzo klimatyczny. Zaraz po jej zobaczeniu, przychodzi na myśl złożona historia związana z tą placówka. Na początku niemiecki obiekt, o charakterze produkcyjnym urządzeń grzewczych i gazowych, zostaje przerobiony później na wytwórnię rowerów, żeby później założyć siedzibę pierwszej fabryki samochodowej we Wrocławiu. W kontekście obecnych czasów i firm, które mają tendencję do specjalizowania się ściśle w jednej dziedzinie, Beckmann Otto jest kompletnym przeciwieństwem obecnych trendów. Zjawisko to wynika z faktu, że w tamtych czasach technologia była na znacznie mniejszym stopniu zaawansowania i nie było na tyle dużej kadry fachowców na świecie, żeby masowo otwierać firmy o ściśle wyspecjalizowanym profilu działalności. Zamiast tego, jeżeli dana firma miała jakiekolwiek powiązanie z technologią mechaniczną, to można było spodziewać się, że będzie produkować praktycznie wszystko, co chociaż w najmniejszym stopniu będzie z nią powiązane.

Na początku artykułu, opisane zostały kryteria podziału zabytków we Wrocławiu oraz idący za tym typ atrakcji, które są na tyle wyjątkowe, że mało kto o nich wie. Przykładem tego jest właśnie Fabryka samochodów w Breslau Beckmann Otto & Co. Automobil-Fabrik. Jej umiejscowienie, podobnie jak w przypadku murali wrocławskich, to dzielnica Śródmieście, a dokładniej okolica Dworca Głównego we Wrocławiu. Są to tereny raczej w małym stopniu kojarzone z miejscami, które można by było zwiedzać. Zaskoczeniem jest więc fakt, że właśnie w takiej okolicy, nieopiewającej raczej w atrakcje turystyczne, znajduje się najstarsza fabryka samochodów we Wrocławiu. W pewnym momencie historii obiektu (okolice lat 30), teren pofabryczny został przejęty przez koncern Opel i został przerobiony na warsztat samochodowy. Obecnie, niepokojącym faktem jest, że w 2019 roku, obiekt ma zostać zburzony, a na jego miejscu mają powstać budynki mieszkalne. Perspektywicznie, zostało więc niewiele czasu, żeby zobaczyć to wyjątkowe miejsce.

Reasumując, fabryka samochodów w Breslau Beckmann Otto & Co. Automobil-Fabrik, to miejsce, które warto zwiedzić, póki jeszcze istnieje, a jego przyszłość nie maluje się niestety zbyt kolorowo. Jeżeli masz więc chwilę czasu, żeby udać się do tego wyjątkowego miejsca, warto zrobić to jak najszybciej. Tego typu zabytki są bardzo wyjątkowe i przekazują niesamowite uczucia zwiedzającemu, razem z niepowtarzalnym klimatem. Mankamentem tego rodzaju obiektów jest to, że nie są one zbyt mocno chronione przez jednostki kulturowe, a więc ich istnienie jest często zagrożone jak w przypadku fabryki. Nie czekaj więc ani chwili dłużej i udaj się na zwiedzanie pierwszej fabryki samochodów we Wrocławiu już dziś!

Poprzedni artykuł

Komisowe tablice rejestracyjne – już wkrótce !

Następny artykuł

Dlaczego warto często odwiedzać warsztat mechaniczny?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.