Pilnujesz regularnej wymiany oleju? Jesteś pewny, że nie za rzadko?

Jak wiek i konstrukcja auta przekłada się na interwały kilometrowe dotyczące wymiany oleju?

Nowoczesne samochody, wyposażone w komputery pokładowe, zbierają szereg informacji dotyczących sposobu użytkowania auta, obliczając na ich podstawie dystanse pomiędzy kolejnymi wymianami oleju. Komputer analizuje i uwzględnia na przykład liczbę uruchomień zimnego silnika. Czasem jest tak, że auto sygnalizuje konieczność wymiany a do momentu sugerowanego przez producenta zostało jeszcze trochę kilometrów. Wówczas powinieneś jednak zastosować się do wskazań komputera pokładowego, ponieważ kontrolki mówiące o wymianie oleju nie zapalają się przypadkowo.

Wcześniejsza wymiana oleju silnikowego przez obecność cząstek stałych w silniku.

Do wcześniejszej wymiany oleju może cię również zmusić obecność w silniku cząstek stałych. Filtry te to DPF dla silników diesla oraz niedawna GPF dla silników benzynowych. Zapełnione filtry podlegają wypalaniu, co oznacza, że do komory spalania dodaje się dodatkową porcję paliwa.  Oznacza to wyższa temeraturę i możliwość oczyszcznenia ukąłdu. Niestety, procedura opracowana w laboratoriach nijak się ma do rzeczywistego trybu jazdy samochodem. Aby prawidłowo wypalić filtr trzeba przez określony czas i dystans jechać z określoną prędkością. Spróbuj tego dokonać na polskiej drodze. W momencie, gdy procedura wypalania filtra zostanie przerwania, to niespalone paliwo spłynie po ściankach cylindrów i częściowo przedostanie się do oleju silnikowego. Olej silnikowy, rozrzedzony paliwem traci swoje właściwości, nie zapewnia smarowania silnika, a to zjawisko szczególnie niebezpieczne i świadomy użytkownik auta z takim układem oczyszczania spalin powinien nad nim czuwać.

Zalecenia producenta dotyczące wymiany oleju.

Zalecenia producenta odnośnie wymiany oleju dotyczą najczęściej zdrowych, w pełni sprawnych silników opuszczających fabrykę. Im bardziej silnik jest zużyty, tym więcej zanieczyszczeń dostaje się do oleju silnikowego. Dlatego też auta starsze, mocniej wyeksloatowane powinny mieć częściej przeprowadzoną wymianę oleju do co najmniej 10 tysięcy kilometrów.

Utlenianie się oleju w kontakcie z powietrzem

Przełożenie na częstotliwość wymiany oleju ma również czas użytkowania oleju, bez względu na przebieg auta. Olej utlenia się w kontakcie z powietrzem. To dlatego olej w sprzedaży dostępny jest w szczelnie zamkniętych opakowaniach i posiada wówczas pięć lat przydatności do użycia. Jednak po wlaniu do silnika, olej zaczyna się utleniać, tracąc swoje właściwości. Oleje o wydłużonej trwałości zachowują swoje właściwości przez okres dwóch lat, natomiast zwykłe tylko rok. Tak więc, o ile w ciągu roku nie przejdziesz zalecanej liczby kilometrów, to i tak olej nadaje się do wymiany.

Powinieneś pamiętać, że nawet jeżdżąc na oleju syntetycznym, ale nie o przedłużonej trwałości, to nie powinieneś go użytkować dłużej niż przez 15 tysięcy kilometrów. Oleje półsyntetyczne lub mineralne powinny być eksploatowane nie dłużej niż 10 tysięcy kilometrów.

Kiedy wymieniać olej?

Powyższe czynniki wskazują, że zalecenia producentów dotyczą warunków laboratoryjnych i zupełnie zdrowych, nowych silników. Tymczasem w starszych jednostkach do ich zaleceń powinno podchodzić się z niejaką ostrożnością, i skracać dystans pomiędzy wymianami oleju. Interwały, wyznaczone przez producenta mogą być realne w przypadku aut stosunkowo nowych, łagodnie eksploatowanych w idealnych warunkach. Jednak rozsądne ich skracanie przedłuży żywotność silnika.

Powinieneś również zdawać sobie sprawę z faktu, że producentom tak do końca nie zależy na ochronie i trwałości silnika twojego samochodu. Ostatecznie więcej zarabia się na sprzedaży nowych aut niż na sprzedaży oleju silnikowego, prawda?

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała firma Drogowi Pomocnicy z Warszawy zajmująca się całodobową pomocą drogową.
0 0 votes
Ocena artykułu:
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments