Wielkimi krokami zbliżają się lato i wakacje – czas podróży małych i dużych. Coraz więcej osób decyduje się na wypożyczenie auta na urlop. O czym należy pamiętać i na co…

Planujesz wypożyczyć samochód na urlop? Zajrzyj do naszego poradnika!

Planujesz wypożyczyć samochód na urlop? Zajrzyj do naszego poradnika!

Wielkimi krokami zbliżają się lato i wakacje – czas podróży małych i dużych. Coraz więcej osób decyduje się na wypożyczenie auta na urlop. O czym należy pamiętać i na co trzeba zwrócić uwagę podczas korzystania z usług wypożyczalni samochodów?

Liczba pasażerów i bagaże

Często pierwszym czynnikiem, jaki bierzemy pod uwagę podczas wypożyczania samochodu, jest cena. Recz jasna samochód miejski będzie zdecydowanie tańszym rozwiązaniem od dużego kombi – czy jednak wystarczającym? Wybór pojazdu do wynajmu powinien być uzależniony głównie od tego, w jak licznej grupie i jak długo zamierzamy podróżować. Czasami lepiej dopłacić kilka złotych i cieszyć się komfortem oraz dodatkowym miejscem na bagaż.

Oczywiście na weekendowy wypad z ukochaną osobą spokojnie wystarczy nam małe auto miejskie. W przypadku tygodniowego wyjazdu rodzinnego samochód kombi to zdecydowanie lepszy wybór. Jeśli planujemy zwiedzanie kilkuosobową grupą, warto rozważyć wynajem pojemnego vana – to tańsze rozwiązanie od wypożyczania dwóch samochodów z niższego segmentu.

Termin podróży i planowanie

Wakacje wiążą się z podróżowaniem – jednak nie tylko Twoim, ale i milionów innych osób. Jeżeli znasz dokładną datę swojej wyprawy, dobrze jest zarezerwować odpowiedni pojazd nieco wcześniej. Załóżmy, że wyjeżdżasz do Katowic w sprawach służbowych pod koniec lipca. Wybierasz się do najbliższej wypożyczalni samochodów, jednak ta ze względu na duży ruch, zaproponuje Ci jedynie pojazdy z wysokiego segmentu, a Ty w efekcie niepotrzebnie zapłacisz więcej. Zamiast skazywać się na ograniczony wybór aut, zaplanuj swój wyjazd z wyprzedzeniem i wcześniej dokonaj rezerwacji samochodu. Tak, czy inaczej zawsze warto wybierać wypożyczalnie samochodów, które dysponują dużą flotą pojazdów, jak np. ABCO Rent a Car z Krakowa.

Ubezpieczenie i warunki umowy

Ubezpieczenie to bardzo istotna kwestia przed każdą podróżą, zwłaszcza gdy samochód nie należy do nas, a do wypożyczalni. Wykupując dodatkowe ubezpieczenie zwalniające od udziału własnego w szkodzie, oszczędzisz sobie ewentualnych wydatków w razie wypadku a przede wszystkim niepotrzebnych nerwów.

Pamiętaj o uważnym przeczytaniu umowy wynajmu oraz regulaminu wypożyczalni samochodów. Sprawdź także wszystkie informacje dotyczące zwrotu pojazdu i możliwych dodatkowych kosztów, jak np. kilometry przejechane ponad ustalony dzienny lub zadeklarowany limit.

I ostatnia, lecz bardzo ważna rada – przed złożeniem podpisu na umowie, zapoznaj się dokładnie z faktycznym stanem technicznym samochodu. Sprawdź stan opon oraz poziom oleju, dzięki czemu zmniejszysz ryzyko awarii w czasie korzystania z auta. W razie konieczności (np. zarysowań na karoserii) zrób zdjęcia pojazdu z każdej strony i dołącz je do protokołu przekazania pojazdu – w ten sposób będziesz miał pewność, że nie zostaniesz niesłusznie posądzony o istniejące wcześniej usterki.

Oceń post

Zostaw komentarz