Kiedy podjąć decyzję o sprzedaży auta?

Jeździsz autem codziennie, używasz go dla ułatwienia sobie życia, jednak często nadchodzi taki moment, że zaczynasz się zastanawiać nad tym, czy lepiej go nie sprzedać? Wymienić? Podpowiadamy, kiedy mogą nastąpić takie momenty w życiu posiadacza samochodu.
Naprawa auta bywa koniecznością, aczkolwiek czasem bardzo kosztowną. Czasem, po wycenie naprawy u jednego mechanika, ręce opadają, bo skąd brać na to pieniądze? Warto wówczas skonsultować diagnozę w innym warsztacie mechaniki, dzięki czemu potwierdzisz usterkę i koszty związane z jej usunięciem.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Często jest tak, że auto to zabawka, która bawi i daje przyjemność. Ale najczęściej samochód służy dojazdom do pracy, do dowożenia dzieci do przedszkola i pracy, jest sprzętem użytkowym, a od rzeczy, które mają nam ułatwiać życie oczekuje się bezawaryjności. Skomplikowana i droga w naprawie usterka może być pierwszą jaskółką rozstania z pojazdem, który coraz częściej gości na warsztacie, i chociaż wydatki nie są duże, to ich częstotliwość sprawia, że są kłopotliwe i odczuwalne.
Naprawiać czy sprzedawać?
Przede wszystkim popytaj, czy tego typu sytuacja nie zwiastuje nadciągających kłopotów. Możesz to uczynić na forum internetowym, gdzie wypowiadają się posiadacze danego modelu i marki, możesz zapytać zaufanego mechanika. Nie czekaj również na obowiązkowy przegląd, ale udaj się na stację diagnostyczną, jeśli coś zaczyna cię w aucie niepokoić. Na pewno samochód sam się nie naprawi, nie ma czegoś takiego w mechanice, jak samoistne ozdrowienie. Jeśli coś się zepsuło, to jest zepsute, a jeśli nie zostanie naprawione, to nie ma innej opcji, popsuje się następne, i następne. Awarie często następują po sobie lawinowo, bo w autach przyczyna rodzi skutek, w tym wypadku awaria rodzi awarię, za każdym razem groźniejszą dla auta.
Co robić, jeśli auto wymaga naprawy przewyższającej jego wartość?
Tak może być w przypadku awarii silnika w starym aucie, gdzie zachodzi konieczność wymiany lub generalnego remontu, wówczas warto rozważyć opcję sprzedania auta. Możesz wówczas skalkulować,czy opłaca ci się naprawiać samochód, czy przeznaczyć pieniądze, które wydałbyś na napraw oraz te, które uzyskasz po sprzedaży auta na zakup innego. Przyczyna podjęcia decyzji o sprzedaży może być też rdza, która pojawia się niepostrzeżenie, infekując całe auto. A skoro jest jej pełno wszędzie, to wartość samochodu spada, a nie zawsze warto inwestować w naprawy blacharskie, których i tak nikt nie docenia, bo większość nabywców i tak będzie przekonana, że auto miało stłuczkę, która wymusiła blacharkę i lakierowanie auta.
Kiedy stare auto przestaje odpowiadać twoim potrzebom?
Czasem jest tak, że samochód przestał odpowiadać potrzebom. Masz rodzinę, kolejne dziecko w drodze, a jeździsz małym, sportowym samochodzikiem? Wiadomo , taka zabawka bawi i cieszy, do momentu, gdy musisz z dziećmi pojechać do lekarza, albo na urlop… wówczas zapakowanie rodziny w piękne cacko okazuje się rzeczą nie do zrobienia. Duże, okazałe auto, które zużywa mnóstwo paliwa, okaże się zupełnie niepraktyczne w momencie, gdy musisz dojeżdżać nim do pracy, za którą płacą jest… no, jak jest to większość z nas wie. Niska pensja, brak miejsc parkingowych dla takiego olbrzyma mogą być wystarczającym powodem do sprzedaży.
Kiedy stare auto przestaje być bezpieczne?
Kluczowym argumentem, przemawiającym za sprzedażą auta, jest bezpieczeństwo. Jeśli przestają działać w aucie elementy odpowiedzialne za bezpieczeństwo samochodu, to warto gruntownie przemyśleć sprzedaż. Oczywiście, najpierw dopytaj u mechanika, czy są to elementy które można naprawić czy wymienić, na ile naprawa podniesie poziom bezpieczeństwa, czy aby na pewno do akceptowalnego poziomu, czyli takiego, jak przed awarią? Jeśli koszt jest duży albo naprawa nie podniesie poziomu bezpieczeństwa, zrezygnuj z samochodu i przeznacz go do sprzedaży.
Zanim kupisz inne auto.
Z kolei zanim kupisz inne auto, sprawdź, czy części zamienne są łatwo dostępne i czy nie są zbyt drogie. Jeśli będziesz mieć kłopoty z zakupem żarówki, bezpiecznika czy innego drobiazgu odpowiedniego do auta, to odpuść. Naprawy droższe niż w przypadku innych samochodów, bardziej problematyczne powinny skłonić cię do sztancowania, czy na pewno tego chcesz, zwłaszcza jeśli kupujesz auto używane i możesz spodziewać się, że lada moment to auto również będziesz naprawiał.
Kiedy podjąć decyzję o sprzedaży? Wówczas, gdy stanie się to konieczne. Wówczas, gdy auto przestaje być funkcjonalne, praktyczne, kiedy zaczyna się psuć. I chociaż możesz i masz prawo być do auta przywiązany, to nie przedłużaj podjęcia decyzji.
Autor artykułu: Artykuł przygotował Auto Serwis Premium Przemysław Kamiński z Kowal koło Gdańska. |