Podwójne OC – jak uniknąć płacenia dwa razy za to samo? Jak wyjść z pułapki podwójnego OC?

Kwestię podwójnego OC miała zamknąć zmiana z 11 lutego 2013 roku ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Patrząc oczyma właścicieli pojazdów, niestety, nie wszystko udało się uprościć.
Ubezpieczenie OC – konieczne, jeżeli jesteś właścicielem samochodu
Polisa OC jest obowiązkowa. Każdy posiadacz pojazdu musi mieć wykupioną taką ochronę. OC broni właściciela pojazdu w przypadku zdarzenia drogowego. Osoba, która została poszkodowana w wypadku, otrzymuje z OC sprawcy kwotę potrzebną na naprawienie szkód materialnych. Ofiara wypadku może też dochodzić renty ze względu na pogorszenie się możliwości zarobkowych, stałej renty zdrowotnej, opłat za rehabilitację i innych. Poszkodowany może też wynająć samochód, niezbędny mu w codziennym funkcjonowaniu, jeżeli nie będzie mógł korzystać ze swojego pojazdu. W czasie naprawy lub oczekiwania na nowy pojazd ofiara może korzystać z wynajętego auta, a potem zwrotem kosztów obarczyć sprawcę zdarzenia. Jak widać zakres potencjalnych roszczeń jest bardzo szeroki. Oczywiście takie żądania muszą być uzasadnione, ale są możliwe do uzyskania z polisy winnego. Jeżeli sprawca zdarzenia nie ma ubezpieczenia OC, to takie szkody pokryje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Winny będzie jednak musiał te zobowiązania oddać UFG z własnej kieszeni. Mogą to być bardzo wysokie kwoty, a wypłacanie renty do końca życia poszkodowanego może być ponad możliwości osoby, która spowodowała wypadek. Co robić? Pamiętać o ubezpieczeniu. Naturalnie, w dzisiejszych czasach wszyscy są zabiegani i bywa, że umknie nam istotny termin. W przypadku OC nie popełniajmy tego błędu. Zapiszmy konkretną datę w kalendarzu, telefonie, w komputerze! Kary za brak OC to nawet 4500 złotych, mandat, a czasem proces w sądzie, jeśli jesteśmy winni wypadkowi. Brak czasu to świetna wymówka, ale nie przy wyborze obowiązkowego ubezpieczenia. Skorzystaj z bezpłatnej porównywarki polis na stronie: kalkulator-oc-ac.mubi.pl. Wpisz dane dotyczące pojazdu i historii ubezpieczenia, a otrzymasz zestawienie oferowanych przez zakłady ubezpieczeniowe polis. Ponieważ u każdego ubezpieczyciela zakres OC jest taki sam, to przy wyborze można kierować się wyłącznie ceną. Jeżeli jednak klient decyduje się na zakup pakietu polis na przykład OC i AC, to koniecznie powinien zwrócić uwagę na wszystkie zapisy dotyczące warunków ubezpieczenia przewidzianych w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Zakresy innych ubezpieczeń niż OC ubezpieczyciele ustalają samodzielnie. Warto sprawdzić, do jakiej kwoty klient odpowiada za uszkodzenia samochodu samodzielnie i na jakie wsparcie ze strony wydawcy polisy może liczyć. W Mubi doradcy wspomagają klientów i jeżeli w warunkach umowy coś nie jest jasne lub właściciel pojazdu ma wątpliwości, które ubezpieczenie wybrać, konsultant wesprze go fachową wiedzą.
Jak to możliwe, że jeden pojazd może mieć dwa OC?
Podwójne OC to wyjątkowa sytuacja. Może wystąpić w kilku przypadkach. Jednym z nich jest zakupienie samochodu i niewypowiedzenie umowy OC poprzedniemu zakładowi ubezpieczeń. Jeżeli od momentu zakupu pojazdu my również wykupiliśmy polisę to ma on podwójne OC. Możliwe jest też, że ubezpieczyciel nie otrzymał naszego listu z wypowiedzeniem umowy. Takie sytuacje się zdarzają, dlatego warto pamiętać o zachowaniu potwierdzenia nadania korespondencji. Jest tam data i numer przesyłki, więc możemy ustalić, co wydarzyło się z listem. Bywa i tak, że list nowego właściciela pojazdu doszedł, ale bez podpisu. Takie zakończenie nie ma żadnej mocy prawnej i nie zostanie uznane. Możliwe jest też, że poprzedni właściciel miał ubezpieczenie OC wykupione na raty. W takiej sytuacji odpowiadamy finansowo, czyli musimy zapłacić składkę za czas od zakupu do wypowiedzenia umowy. W związku ze zmianą przepisów ubezpieczyciel policzy każdy z dni z osobna. Nie zapłacimy za okresy np. miesiąca czy kwartału, a wyłącznie za dni, którymi objęło nas opieką towarzystwo ubezpieczeniowe.
Jak wypowiedzieć podwójną umowę OC? Czy zawsze muszę zapłacić za polisę dwa razy?
Co do zasady – tak. W ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych w dniu 11 lutego 2013 roku zaszło kilka istotnych zmian. Ustalono, że polisy prolongujące się automatycznie nowy właściciel ma prawo wypowiedzieć, jeśli zawarł inne ubezpieczenie. Przewidziano kilka sposobów wypowiedzenia umowy:
- listownie, ale wyłącznie za pośrednictwem Poczty Polskiej;
- przez innego dostawcę pocztowego;
- osobiście w siedzibie zakładu ubezpieczeniowego;
- u agenta ubezpieczyciela – ta forma stanowi nowość w ustawie.
Warto pamiętać, że nie obowiązują w tym wypadku żadne dwu tygodniowe czy miesięczne terminy wypowiedzeń. Umowę OC wypowiadamy w tym momencie, w którym ją składamy u ubezpieczyciela czy agenta. Jak liczy się czas w wypadku listu? Tu odpowiedź nie jest jednoznaczna. Poczta Polska jest operatorem pocztowym i jako jedyna ma tzw. klauzule stempla pocztowego. Oznacza to, że data nabita wraz z pieczęcią jest datą wypowiedzenia. Jeżeli zaś skorzystamy z jakiejkolwiek innej firmy doręczającej listy, na przykład z kuriera, nie będzie się liczyła data nadania, a data otrzymania przez firmę naszego wypowiedzenia. Dlaczego ta różnica jest tak kluczowa? Wyznacza datę, od której powinniśmy mieć wykupione kolejne OC. W przypadku podwójnego OC wyznacza zaś datę, od której nie liczą się nam już opłaty w poprzednim zakładzie ubezpieczeniowym.
Istnieje tylko jeden przypadek przewidziany w ustawie, gdy nie zapłacimy za podwójne OC, ale nadal będziemy zobowiązani do rozwiązania poprzedniej polisy. Oba ubezpieczenia muszą być zawarte z tym samym towarzystwem ubezpieczeniowym. W takiej sytuacji ustawodawca zwolnił właściciela pojazdu z opłacania podwójnej składki za ten sam pojazd mechaniczny. W ustawie opisano to w następujący sposób: W sytuacji, gdy doszło do zawarcia kilku umów ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w odniesieniu do tego samego pojazdu mechanicznego, z tym samym okresem ubezpieczenia z jednym zakładem ubezpieczeń, wówczas temu zakładowi ubezpieczeń należy się składka ubezpieczeniowa z tytułu jednej umowy ubezpieczenia – oznacza to, że firma ubezpieczeniowa w tej konkretnej sytuacji nie ma prawa żądać od nas opłat za oba ubezpieczenia. Nie musimy czekać na żadne decyzje ze strony ubezpieczyciela, ponieważ takie zdarzenie zostało przewidziane w przepisach ustawy o ubezpieczeniu obowiązkowym. Podwójne ubezpieczenie OC to ciekawe zagadnienie i często zawiłe zagadnienie, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej wejdź na https://mubi.pl/poradniki/podwojne-ubezpieczenie-oc/.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Dzięki za artykuł