Pojemniki i kosze transportowe

Chęć optymalizacji kosztów transportu, a także lepszego zabezpieczenia towaru w transporcie i w magazynie spowodowała opracowanie pojemników i koszy transportowych. Elementy te wykorzystywane są obecnie na szeroką skalę, a wielu konsumentów, czy też ich użytkowników nie zdaje sobie sprawy, że ma z nimi do czynienia. Czym są pojemniki i kosze transportowe? Gdzie się je wykorzystuje?

Czym jest pojemnik transportowy?

Czym jest pojemnik transportowy?
Pojemnik transportowy w literaturze fachowej określany jest jako opakowanie transportowe zwrotne.

Pojemnik transportowy w literaturze fachowej określany jest jako opakowanie transportowe zwrotne. Oznacza to, że po dokonaniu przewozu najczęściej jest on zwracany pierwotnemu właścicielowi, najczęściej dostawcy, lub firmie odpowiedzialnej za dany przewóz. Przy pomocy pojemników transportowych najczęściej przewozi się niewielkie produkty takie, jak artykuły spożywcze, czy elektronikę niewielkich rozmiarów.

Najczęściej wykonane są z tworzyw sztucznych, jak polipropylen, lub polietylen. Rozwiązanie tego typu charakteryzuje się wieloma zaletami. Poza znacznie obniżonymi kosztami, przewożony towar jest również należycie zabezpieczony. Pojemniki transportowe produkowane są w różnych kształtach, wielkościach, a także różnym wypełnieniem. Dzięki temu możliwe jest dobranie pojemnika ściśle dopasowanego do danego towaru.

Jako przykład opakowania transportowego można podać skrzynki, które wykorzystywane są zarówno w przemyśle spożywczym jak, i alkoholowym. Zasadniczą różnicą pomiędzy tymi pojemnikami jest konstrukcja zaimplementowana w ich wnętrzu. Przewóz alkoholu w szklanych butelkach wymaga zastosowania specjalnych przegród, które uniemożliwią ich stłuczenie się podczas przewozu w momencie, gdy owoce, pieczywo, czy niewielkie urządzenia elektroniczne mogą być przewożone luzem ułożone w pojemniku jedynie zabezpieczone z góry.

Kosz transportowy – optymalizacja składowania

Kosz Gitterbox ocynkowany
Kosze transportowe wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu – branża budowlana, elektryczna, czy stalowa.

Kosze transportowe swoją konstrukcją przypominają pojemniki, jednak są od nich większe i wykonuje się je z metalu. Kosz transportowy na szeroką skalę wykorzystywany jest w różnego typu magazynach. Użycie infrastruktury tego typu pozwala na optymalizację gospodarki magazynowej i usprawnia funkcjonowanie magazynu.

W koszach transportowych z powodzeniem można przechowywać nawet ciężkie towary, ponieważ często ich konstrukcja przewiduje montaż specjalnych kółek, które znacznie ułatwiają przewożenie towaru wewnątrz magazynu. Kosze transportowe wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu – branża budowlana, elektryczna, czy stalowa.

Idealnie nadają się do składowania na regałach paletowych, gdzie można je ze spokojem ustawić i wciąż mieć dobry dostęp do znajdującego się w nich towaru. Wykorzystując je do składowania na posadzce, możliwe jest znaczne zaoszczędzenie powierzchni magazynowej, gdyż jest możliwość ustawienia ich jeden na drugim nawet do kilku kondygnacji. Podobnie, jak pojemniki kosze powinny być dopasowane do charakteru składowanego towaru.

Powstanie pojemników i koszy transportowych to niewątpliwy krok w przyszłość. Elementy te mają znaczną przewagę nad opakowaniami jednorazowymi, lub drewnianymi, ponieważ charakteryzują się znacznie lepszym dopasowaniem do towaru, niższą ceną, a także znacznie lepszą optymalizacją względem towaru i miejsca składowania. Ponadto zarówno kosze jak, i pojemniki można ponownie wykorzystać. Są to opakowania wielokrotnego użytku, dlatego można je wykorzystywać do momentu zniszczenia, czy wymiany na bardziej zoptymalizowane.

Logimax Polska

Poprzedni artykuł

Co zwiedzić i gdzie nocować we Wrocławiu?

Następny artykuł

Przed wyjazdem na urlop sprawdź olej w silniku swojego auta

2 Komentarze

  • Kibicuje firmom w naszym kraju, które zajmują się takimi nietypowymi branżami, jak produkcja koszy transportowych.

    Warto dodać do artykułu wzmianki o przykladowym cenniku produktów.

  • Bardzo przydatne informacje

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.