Zimą nasz samochód jest szczególnie narażony na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych: mrozu, wilgoci oraz wiatru. Inwestycja w odpowiednie akcesoria pozwala nie tylko chronić auto, ale także oszczędzić sobie uciążliwej walki…

Pokrowce samochodowe na zimę – idealny prezent dla Twojego samochodu

Pokrowce samochodowe na zimę – idealny prezent dla Twojego samochodu

Zimą nasz samochód jest szczególnie narażony na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych: mrozu, wilgoci oraz wiatru. Inwestycja w odpowiednie akcesoria pozwala nie tylko chronić auto, ale także oszczędzić sobie uciążliwej walki z zamrożonymi szybami i zamkami.

Skuteczna ochrona zimą

Pokrowce samochodowe – plandeki – mają za zadanie kompleksową ochronę auta przed działaniem  czynników zewnętrznych. Przede wszystkim zapobiegają zamarzaniu szyb i zamków, ale także chronią auto przed wilgocią oraz przedłużają żywotność karoserii. Chociaż najlepiej sprawdzają się zimą i wtedy są najchętniej użytkowane, mogą przydać się także latem czy wiosną – na przykład, kiedy samochód ma dłużej stać w mocno nasłonecznionym miejscu albo obawiamy się opadów gradu. Do ochrony mogą posłużyć plandeki na cały samochód, pół plandeki albo osłony przeciwszronowe. Każde z tych rozwiązań ma pewne zalety oraz wady, każde też w pewnym stopniu ułatwia życie kierowcy.

Plandeka, pół plandeka czy osłona przeciwszronowa?

Plandeka ochrania cały samochód: nie tylko szyby, ale również karoserię i zamki. Zazwyczaj też szyte są w rozmiarach dedykowanych konkretnym modelom auta, posiadają też sznurki ułatwiające ich mocowanie, nawet podczas wiatru. Niektórzy uważają jednak za problematyczne zakładanie tego typu pokrowców samochodowych oraz ich składanie po użyciu. Całościowy pokrowiec ochronny to dobre rozwiązanie dla osób, które zostawiają samochód na zewnątrz na dłuższy czas – zwłaszcza zimą.

Pokrowiec pół plandeka zazwyczaj zabezpiecza górną część samochodu – osłaniając szyby. Jest zwykle szybszy do założenia niż klasyczna plandeka. Skutecznie chroni szyby przed szronem albo zamarzaniem, ale także (jeżeli został wykonany z odpowiednich materiałów) może osłaniać przed promieniowaniem UV i zabezpieczać auto przed nadmiernym nagrzaniem. Dzięki temu jest to dobre rozwiązanie nie tylko zimą. Tego typu produkt nie chroni jednak drzwi: najlepiej więc wybrać je wtedy, gdy te w naszym aucie rzadko zamarzają.

Osłony przeciwszronowe to najtańsze i najszybsze rozwiązanie, jeżeli zależy nam jedynie na osłonie przedniej szyby przed zamarzaniem i osadzaniem szronu. Pozwala zaoszczędzić czas, potrzebny na zeskrobywanie śniegu i lodu z szyby, ochrania ją też przed porysowaniem. To rozwiązanie praktyczne i szybkie, dobre dla osób, które pozostawiają auto na zewnątrz na dłużej, raz na jakiś czas lub często organizują krótsze postoje, podczas których nie warto zabezpieczać całego samochodu.

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając pokrowce samochodowe na zimę należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, z jakiego materiału zostały wykonane. Najtańsze plandeki wykonane są zwykle z cienkiego poliestru. Lepsze, uszyte są z kilku warstw materiałów lub powstają przy użyciu materiałów takich jak włóknina polipropylenowa. Droższe modele są wodoodporne i skutecznie chronią przed śniegiem, szronem, ale i kurzem czy odchodami ptaków. Dodatkowa, spodnia warstwa umieszczona w lepszych plandekach zapewnia, że lakier samochodu nie zostanie zarysowany.

Ważne też, by pokrowiec był odpowiednio dobrany do konkretnego modelu auta, zwłaszcza rozmiarów nadwozia. Tylko plandeka o właściwych rozmiarach gwarantuje skuteczną ochronę, wygodne mocowanie i pewną trwałość. Powinna być trochę dłuższa od auta, tak by po zamocowaniu nie uległa łatwo uszkodzeniu. Jednocześnie jednak zbyt duża plandeka może być szarpana przez wiatr.

Przydatne akcesoria samochodowe

Chociaż pokrowiec samochodowy to najlepszy prezent dla auta na zimę, przydatne mogą okazać się także inne akcesoria samochodowe. Przede wszystkim skrobaczki do szyb, płyny pomagające pozbyć się lodu zalegającego na szybach oraz odmrażacze do drzwi i zamków. Zaniedbując tego typu zakupy narażamy się na przykrą niespodziankę, kiedy temperatura gwałtownie spadnie – może się okazać, że nie tylko nie zdołamy odjechać z parkingu, ale nawet nie dostaniemy się do pozamarzanego auta.

Jaki jest koszt plandeki samochodowej?

Cena produktów mających chronić auto zimą waha się w zależności od ich rodzaju oraz jakości. Na przykład pełna plandeka „classic” w sklepie pokrowce.com, dedykowanym sprzedaży akcesoriów samochodowych, kosztuje 130 złotych. Plandeka wykonana jest z materiału wykazującego właściwości wodoodporne i występuje w kilku rozmiarach (dostosowanych do konkretnych typów samochodowych). Pół plandeka „HALF” z trójwarstwowego materiału (a więc dobrze chroniąca i przed mrozem, i przed UV) to koszt około 45 złotych. Ceny ochraniaczy na przednią szybę bądź na szybę przednią i boczne wahają się od około 25 do 50 złotych.