Polerowanie auta to zadanie wymagające wprawy i odpowiednich narzędzi, ale wykonane samodzielnie pozwala zaoszczędzić jednorazowo nawet kilkaset złotych. Jeśli zawodowo zajmujesz się sprzedażą samochodów lub musisz dbać o to, aby…

Polerowanie auta krok po kroku – jak zrobić to samodzielnie?

Polerowanie auta krok po kroku – jak zrobić to samodzielnie?

Polerowanie auta to zadanie wymagające wprawy i odpowiednich narzędzi, ale wykonane samodzielnie pozwala zaoszczędzić jednorazowo nawet kilkaset złotych. Jeśli zawodowo zajmujesz się sprzedażą samochodów lub musisz dbać o to, aby firmowa flota zawsze prezentowała się bez zarzutu, powinieneś rozważyć ręczne polerowanie auta. W artykule znajdziesz praktyczne wskazówki dotyczące polerowania auta krok po kroku.

Polerowanie auta – najpierw dokładne mycie

Przed przystąpieniem do właściwego polerowania auta niezbędne jest dokładne umycie samochodu oraz wysuszenie go. Chodzi przede wszystkim o to, aby dokładnie widzieć, w jakim stanie znajduje się powłoka  lakiernicza – gdzie pojawiają się drobne ryski lub głębsze zarysowania, czy lakier nie jest zmatowiały. Nie mniej istotne jest również pozbycie się wszelkich zabrudzeń. Nawet niewielka warstwa kurzu zostawiona na lakierze może podczas polerowania auta dodatkowo uszkodzić powłokę samochodu. Przed przystąpieniem do polerowania warto też zabezpieczyć taśmą elementy chromowane oraz te wykonane z tworzywa sztucznego.

Ręczne polerowanie auta – niezbędne narzędzia i preparaty

Gdy samochód jest już umyty i wysuszony należy ustawić go w zacienionym miejscu, gdzie nie będzie nagrzewał się promieniami słońca. Jest to niezwykle istotne, bo podczas polerowania auta, w wyniku tarcia wydziela się dużo ciepła, które może doprowadzić do tak zwanego przepalenia lakieru. Dodatkowe nagrzanie lakieru słońcem może znacznie przyspieszyć ten proces. Niezbędnymi narzędziami do polerowania auta są polerka elektryczna oraz gąbka (z ofertą można zapoznać się pod adresem: https://eshop.wurth.pl/Kategorie-produktow/Materiay-szlifierskie-i-polerskie/31117506.cyid/3111.cgid/pl/PL/PLN/). Warto pamiętać, że twardość gąbki należy dostosować tego, jak bardzo zniszczona jest powłoka lakiernicza. Jeśli jest w złym stanie, z wyraźnymi rysami i matowa – należy zastosować gąbkę twardszą. Jeśli natomiast uszkodzenia są powierzchowne, a lakier wymaga tylko odświeżenia, należy zdecydować się na gąbkę miękką. Do tego niezbędna jest odpowiednia pasta polerska. Tę również należy dostosować do rodzaju uszkodzeń – wystarczy przed zakupem zapoznać się z informacją na opakowaniu.

Polerowanie zmatowiałego i porysowanego lakieru

Po nałożeniu pasty na gąbkę można przystąpić do właściwego polerowania. Niektóre pasty wymagają, aby gąbka była sucha, inne – aby przed zabiegiem nawilżyć ją. Samo polerowanie nie jest to bardzo trudne, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze należy zaczynać od niskich obrotów polerki (800-1000 obr./min) i stopniowo je zwiększać – do mniej więcej 2000 obr./min. Jednak wraz ze wzrostem liczby obrotów trzeba zmniejszać siłę nacisku. Trzeba też pamiętać, żeby nie polerować w jednym miejscu zbyt długo, bo może to doprowadzić do nadmiernego rozgrzania lakieru, które zostawi na nim nieestetyczne ślady. Najlepiej skupić się na niewielkim odcinku powłoki – na tyle dużym, żeby mieć swobodę ruchu polerką i pozwolić lakierowi stygnąć, ale na tyle małą, żeby mieć kontrolę nad jakością pracy i siłą docisku. Po zakończeniu polerowania należy wytrzeć miejsce pracy suchą, miękką szmatką, aby usunąć resztki pasty – będzie to fragment stanowiący punkt odniesienia dla reszty samochodu. Po wypolerowaniu całego auta należy nałożyć na lakier warstwę wosku. Nie tylko ochroni lakier przed nowymi uszkodzeniami, ale utrwali też efekt polerowania oraz nada powłoce blask.

Polerowanie samochodu dla początkujących

Prywatny użytkownik samochodu może uznać ręczne polerowanie auta za umiejętność niepotrzebną – w końcu taki zabieg wykonuje się raz na kilka lat. W takiej skali jednorazowa zapłata za usługę w wysokości kilkuset złotych nie jest dużym wydatkiem. Zupełnie inaczej na tę kwestię należy spojrzeć z perspektywy przedsiębiorcy, który handluje samochodami lub ma pod opieką flotę firmową. W skali roku polerowanie kilku aut, na przykład w celu przygotowania ich do sprzedaży, to wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Jednorazowy zakup niezbędnego sprzętu i samodzielne polerowanie auta należy zatem traktować jako inwestycję, a nie wydatek.

Zostaw komentarz