Zeszłoroczne podwyżki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego skłoniły Polaków do poszukiwania oszczędności. Obecnie znacznie większą wagę przykładają oni do wyboru towarzystwa ubezpieczeniowego. Na co zwracają uwagę i jakich ubezpieczycieli wybierają? Średnia wysokość…

Polisa OC – jak odpowiednią firmę wybierają Polacy?

Polisa OC – jak odpowiednią firmę wybierają Polacy?

Zeszłoroczne podwyżki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego skłoniły Polaków do poszukiwania oszczędności. Obecnie znacznie większą wagę przykładają oni do wyboru towarzystwa ubezpieczeniowego. Na co zwracają uwagę i jakich ubezpieczycieli wybierają?

Średnia wysokość składki na ubezpieczenie OC wynosi ok. 1000 zł. To sporo, biorąc pod uwagę że przed podwyżkami kwota była kilkaset złotych niższa. Nic więc dziwnego, że kierowcy zastanawiają się, gdzie ubezpieczyć swój pojazd. Istotne znaczenie ma cena, lojalność wobec ubezpieczyciela, a może samochód zastępczy z OC sprawcy?

Polacy często przedłużają umowę z ubezpieczycielem

Jak pokazują statystyki, wielu kierowców decyduje się przedłużyć umowę z dotychczasowym ubezpieczycielem. Jako że polisa po zakończonym okresie trwania przedłuża się automatycznie, nie muszą nawet składać żadnego wypowiedzenia. Od firmy ubezpieczeniowej otrzymują więc informację o wysokości składki do zapłaty i regulują należność.

Chociaż jest to jeden z najprostszych sposobów, lekceważenie ofert konkurencyjnych może sporo kosztować. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że inny ubezpieczyciel będzie mógł zaproponować lepsze warunki cenowe.

Ubezpieczyciel należący do systemu BLS

System BLS to bezpośrednia likwidacja szkód. Jej istotą jest możliwość likwidacji szkody z OC u swojego ubezpieczyciela. W praktyce oznacza to brak konieczności osobistego zgłaszania się do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy – wszystkie formalności dopełnia aktualny ubezpieczyciel.

Wybór firmy należącej do systemu BLS ma znaczenie wyłącznie w przypadku, gdy dojdzie do szkody z winy innego kierującego.

Ważna niska cena

Tania polisa OC jest jednym z warunków, które wpływają na podjętą przez kierowców decyzję ubezpieczeniową. Nikt nie chce przepłacać – i słusznie, skoro nie ma takiej potrzeby. Trzeba bowiem mieć świadomość, że w przypadku ubezpieczenia OC zakres oraz sumy gwarancyjne są jednakowe dla wszystkich ubezpieczycieli – niezależnie od wysokości składki. Zapewnia to ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. 2003 nr 124 poz. 1152).

Jeśli chcesz znaleźć najkorzystniejszą ofertę, OC samochodu porównasz na Rankomat.pl. Jest to internetowy serwis porównywarkowy, dzięki któremu możesz obniżyć wysokość składki nawet do 50%.

Oceń post
1 Komentarz
  1. Sądzę, że przy wyborze ubezpieczenia warto zawracać uwagę na OWU oraz cenę. Ja korzystałem ostatnio z usług agencji Panda Ubezpieczenia w stolicy, dzięki ich doradztwu udało mi się wybrać optymalną dla siebie polisę i równocześnie nie wydrenowało to moich kieszeni. 🙂

Zostaw komentarz