Pomocne porady przy zakupie używanego samochodu.

Niestety zakup używanego samochodu w dzisiejszych czasach wiąże się z wielkim ryzykiem. Na naszą niekorzyść jako kupujących, większość samochodów jest sprowadzana z zagranicy. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić przed zakupem dokładnie pojazd, tak aby w przyszłości nie zrujnował naszego budżetu i tak, by cieszył nas przez kilka lat. Można owszem poprosić specjalistę o sprawdzenie pojazdu, ale niestety wiąże się to z dodatkowym kosztem. W przypadku zakupu taniego auta, niestety jest to nieopłacalne. Precyzyjna analiza specjalisty to koszt około tysiąca złotych. Często jednak jest tak, że wybrany przez nas pojazd na pierwszy rzut oka wygląda bez zarzutu. Niestety czasami bywa różnie.

Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu.

miernik lakieruNajbardziej istotną kwestią przed zakupem pojazdu, jest sprawdzenie, czy samochód miał wypadek, kolizje. Dlatego z całą pewnością należy zwrócić uwagę na lakier w samochodzie. Żeby uniknąć rozczarowań i od razu sprawdzić, czy pojazd był ponownie malowany, przed sprzedażą wystarczy użyć urządzenia takiego, jak miernik grubości lakieru. Może on być niezwykle pomocny w sytuacji, gdy na miejscu nie ma z nami żadnego specjalisty.  Miernik lakieru jest to  małe i zgrabne urządzenie, które  sprawdzi dla nas warstwę lakieru, która jest nałożona na blachę samochodową stalową, aluminiowa czy też ocynkowaną. Są one bardzo proste w obsłudze, jednakowo niedrogie. Zakup miernika zwróci nam się już po pierwszym sprawdzeniu potencjalnego auta. Znajdzie on takie rzeczy, których ludzkie oko nie jest w stanie dostrzec. Dzięki niemu uchronimy się od wydawania kilku tysięcy złotych lub więcej na auto powypadkowe. Czujnik grubości lakieru również, jest używany przez lakierników i blacharzy. Dostępność na rynku jest duża, jak również, jest spory wybór, jeśli chodzi o rodzaje. Mamy na rynku proste mierniki, jak i złożone. Jeśli chodzi o kwestię używania, jak sobie radzić? Nic trudnego, wystarczy przyłożyć urządzenie głowicą z wbudowanym czujnikiem do powierzchni lakieru. Urządzenie same dokładnie dokona pomiaru, a jego wynik zobaczymy na wyświetlaczu. Jeśli grubość badanej przez nas powierzchni wynosi powyżej 60, lakier niestety był polerowany na danym elemencie. Jak widać, jest to prosty sposób na to, aby przestrzec nas przed zakupem wadliwego samochodu i pokazuje nam pełen obraz tego, z jakim pojazdem mamy do czynienia.

Przebieg samochodu i analiza dokumentacji.

Dowód rejestracyjny to podstawa podczas zakupu samochodu. Jeśli podczas oglądania dowodu mam wątpliwości, warto czasem odpuścić i zrezygnować z zakupu. Wątpliwości mogą dotyczyć zarówno np. dziwnych znaków identyfikacyjnych, jak i wszelkiego rodzaju wprowadzonych poprawek. Istotne również jest to, że musimy zakupić od osoby, która jest w dokumencie właścicielem pojazdu. Podczas naszej weryfikacji musimy sprawdzić, czy kod VIN, jest to 17-nasto znakowy numer w dowodzie oraz znajduje się on na nadwoziu. Samochód również możemy sprawdzić online, jeśli nie mamy pewności, czy wszystko się zgadza. Istnieją serwisy internetowe, które dają nam taką możliwość. Kolejnym ważnym krokiem podczas zakupu, jest sprawdzenie książki serwisowej. Niewątpliwie niski przebieg każdego samochodu kusi, ale na dzień dzisiejszych jednak wzbudza wątpliwości. Licznik każdego samochodu można zweryfikować, kontaktując się z ASO, jeśli pojazd był tam serwisowany.

Poprzedni artykuł

Oczyszczacz powietrza dla dziecka. Testujemy Sharp KC-D40EUW

Następny artykuł

Likwidacja szkody z OC sprawcy krok po kroku – dopilnuj formalności po kolizji!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.