Po polskich drogach z każdym rokiem jeździ coraz więcej samochodów. Mimo tego wzrostu ciągle jesteśmy daleko za bogatszymi krajami europejskimi. Jeszcze dwie dekady temu większość z nas do szkół czy…

Posiadanie samochodu – za i przeciw

Posiadanie samochodu – za i przeciw

Po polskich drogach z każdym rokiem jeździ coraz więcej samochodów. Mimo tego wzrostu ciągle jesteśmy daleko za bogatszymi krajami europejskimi. Jeszcze dwie dekady temu większość z nas do szkół czy pracy chodziła pieszo, ewentualnie jeździło się rowerami. Dzisiaj coraz mniej osób przemieszcza się w ten sposób. Każdy, kto planuje zakup pierwszego samochodu zastanawia się czy w ogóle warto.

Posiadanie samochodu z pewnością ma liczne zalety. Możemy się szybko przemieszczać, jesteśmy niezależni, możemy wracać o dowolnej porze czego nie udaje się robić korzystając z komunikacji publicznej. Nie musimy czekać na przystankach ani cierpieć z powodu złej pogody. Mając samochód mniej wydajemy na buty i lekarzy bo unikamy przeziębień. W przypadku pewnych aut ich posiadanie łączy się także z prestiżem społecznym.

Są jednak i liczne wady. Samochód to koszty: OC, naprawy, paliwo, wymiana opon, mycie, parkingi, garaż, mandaty. Trzeba też liczyć się z problemami z parkowaniem oraz ciągłą obawą o kradzież. Jazda samochodem nie zawsze jest szybka, często stoimy w korkach i denerwujemy się na opieszałość innych. Wreszcie jeżdżąc samochodem narażamy się na wypadki drogowe.

Oceń post

1 Komentarz
  1. Posiadanie domu to też koszty: rachunki za prąd, wodę, czynsz, remonty, środki czystości. A trzeba liczyć się z możliwością włamania, zalania, pożaru. Czasem nie chce nam się siedzieć w domu, no i narażamy się na wypadki domowe 🙂

Zostaw komentarz