Paski klinowe są stosowane w przekładni pasowej klinowej. To bardzo ważny, a wręcz niezbędny element napędzający maszyny i urządzenia. Są częścią każdego auta i służą do napędzania alternatora, pompy wodnej,…

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o paskach klinowych

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o paskach klinowych

Paski klinowe są stosowane w przekładni pasowej klinowej. To bardzo ważny, a wręcz niezbędny element napędzający maszyny i urządzenia. Są częścią każdego auta i służą do napędzania alternatora, pompy wodnej, a także są stosowane w sprężarce klimatyzacji.

Poniżej przedstawiamy charakterystykę tego jakże istotnego elementu – jego konstrukcję, zastosowanie oraz działanie.

Konstrukcja pasków klinowych

Paski klinowe dzielą się na dwie grupy – pojedyncze oraz zespolone. W grupie pasków pojedynczych znajdują się paski wąskoprofilowe i normalnoprofilowe, czyli klasyczne. Tak samo można podzielić paski zespolone.

Pasek klinowy to mały element w porównaniu do ogromnych konstrukcji, których jest częścią, lecz jego prawidłowe działanie jest niezbędne do pracy maszyn i urządzeń. Jego budowa jest charakterystyczna – przekrój ma kształt trapezu. Paski składają się z czterech warstw. Na samym dole umieszczona jest nakładka gumowa, wyżej jest cięgno z kordu linkowego, następnie rdzeń gumowy i owijka. Kord pasa klinowego jest odpowiednio impregnowany, natomiast gumowa powłoka pasa pozwala na jego połączenie z rdzeniem. Pasy klinowe nie mają zakończenia – produkowane są w formie pętli.

W przypadku pasów zespolonych budowa wygląda zupełnie tak samo, jednak różni je to, że są połączeniem kilku pasów pojedynczych. Łączy się je za pomocą taśmy łączącej.

Ogromny wybór pasków klinowych znajda Państwo w sklepie Akcesoria.cnc.info.pl pod adresem – https://www.akcesoria.cnc.info.pl/47-mechanika/pasy-klinowe-kola-pasowe/pasy-klinowe

Zastosowanie pasków klinowych

Paski klinowe znajdują swoje zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach przemysłu, a także w wielu maszynach. Stosuje się je zarówno w napędach lekkoobciążonych, ale także wysokoobciążonych. Wykorzystuje się je w maszynach drogowych, elementach samochodowych, ciężkich maszynach mielących, pompach rotacyjnych, kruszarkach kamieni, frezarkach, szlifierkach, kompresorach, napędach sprzęgłowych i wielu innych – można byłoby wymieniać bez końca.

Działanie pasków klinowych

Pasy klinowe są częścią przekładni pasowych. Przede wszystkim mają za zadanie przenosić moment obrotowy wytworzony przez koło pasowe na koła pasowe innych urządzeń odbiorczych. Koła muszą posiadać odpowiednie rowki, w które doskonale wpasowuje się pasek klinowy. Zapewnia to idealną przyczepność. Tarcie, które powstaje między pasem a kołem pozwala właśnie na przenoszenie sił. Mechanizm przekładni pasowej musi być koniecznie zabezpieczony przed możliwością dostania się do środka kurzu, pyłu czy też drobnych elementów. Takie przekładnie zapewniają cichą pracę urządzenia oraz gwarantują przenoszenie dużych mocy. Koła pasowe mogą Państwo kupić pod adresem – https://www.akcesoria.cnc.info.pl/48-mechanika/pasy-klinowe-kola-pasowe/kola-pasowe

Eksploatacja pasków klinowych

Ważne, by pamiętać o regularnej wymianie pasków klinowych. To wszystko dlatego, że są bardzo mocno eksploatowane i szybko ulegają zużyciu. Jak można rozpoznać, że czas wymienić pasek klinowy? Usłyszysz charakterystyczne piszczenie podczas jego pracy. To znak, żeby jak zastanowić się nad zmienią tego elementu. Pamiętaj również o tym, by pasek nie miał kontaktu z żadnymi płynami – nawet wodą. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą pasków klinowych oraz różnego typu łożysk jaką proponuje sklep internetowy Akcesoria.cnc.info.pl pod adresem https://www.akcesoria.cnc.info.pl/21-mechanika/lozyska-tuleje-i-akcesoria Z pewnością znajdziesz tam to, czego potrzebujesz.

Zostaw komentarz