Choroba lokomocyjna, inaczej nazywana chorobą ruchu, potrafi skutecznie zepsuć wymarzony wyjazd, a czasami nawet odebrać nam wszelką przyjemność podróżowania. Na szczęście dzisiaj istnieje wystarczająco dużo sposobów, które są w stanie…

Poznaj podstawowe fakty o chorobie lokomocyjnej

Poznaj podstawowe fakty o chorobie lokomocyjnej

Choroba lokomocyjna, inaczej nazywana chorobą ruchu, potrafi skutecznie zepsuć wymarzony wyjazd, a czasami nawet odebrać nam wszelką przyjemność podróżowania. Na szczęście dzisiaj istnieje wystarczająco dużo sposobów, które są w stanie złagodzić oraz całkowicie zapobiec objawom tej choroby. Tak naprawdę przypadłość ta dotyczy osób w każdym wieku, jednak według statystyk kobiety o wiele częściej cierpią na chorobę lokomocyjną niż mężczyźni. Nie zmienia to faktu, iż jest to choroba dla każdego tak samo dotkliwa i potrafiąca zamienić w koszmar nawet najlepiej zapowiadającą się podróż. Dlatego warto wiedzieć, jak można skutecznie walczyć z chorobą lokomocyjną.

Czym jest choroba lokomocyjna?

Choroby lokomocyjnej możemy doświadczyć dosłownie wszędzie: podróżując samolotem, samochodem, statkiem, pociągiem. Czasami nawet zdarza się tak, iż jadąc windą możemy odczuwać jej skutki. Choroba lokomocyjna, inaczej kinetoza, jest wywołana zaburzeniami w narządzie równowagi mieszczącym się w uchu środkowym. Podczas podróży zachodzą zaburzenia w odbiorze tych samych bodźców przez błędnik i oko, które z kolei przesyłają sprzeczne sygnały do mózgu. Dzieje się tak np. podczas lotu samolotem: człowiek siedzi bez ruchu, ale jednocześnie się porusza; wzrok odbiera zmianę otoczenia, a mózg interpretuje tę zmianę jako ruch, jednak narząd równowagi nie odnotowuje zmiany pozycji ciała, w wyniku czego do mózgu docierają różne sygnały. Z reguły po dwunastym roku życia choroba lokomocyjna zaczyna ustępować, jednak nie zawsze tak się dzieje, bo każdy organizm reaguje inaczej. Tak więc osoby skłonne do choroby lokomocyjnej mogą przez całe życie z nią walczyć. Przy zauważeniu pierwszych objawów choroby lokomocyjnej, lepiej ich nie bagatelizować, gdyż mogą wywołać poważne konsekwencje, takie jak zaburzenia wzroku czy problemy z kręgosłupem szyjnym. Dlatego więc przy dokuczliwych objawach choroby lokomocyjnej natychmiast należy skonsultować się z lekarzem.

Objawy choroby

Objawy choroby szczególnie dokuczliwe są wtedy, gdy osoba podczas poruszania się jakimkolwiek transportem (pociąg, samochód czy samolot) koncentruje swoją uwagę na czymś, co jest nieruchome. Wtedy zaczynają występować typowe objawy w postaci: nudności, zawrotów głowy, bladości skóry, utraty apetytu oraz wymiotów. Czasami również pojawia się przyspieszony oddech lub skrajnego zmęczenie wraz z sennością. Zazwyczaj choroba lokomocyjna nie trwa długo, i po zakończeniu podróży ustępuje. Jednak w skrajnych przypadkach jej objawy utrzymują do kilkunastu godzin po opuszczeniu środka transportu. Niestety ze względu na indywidualne predyspozycje ludzkiego organizmu, uniknąć choroby lokomocyjnej całkowicie się nie da. Jedynym sposobem na to byłoby zaprzestanie poruszania się transportem mechanicznym. Możemy jednak złagodzić jej objawy.

Jak walczyć z chorobą lokomocyjną?

Przede wszystkim do podróży należy przygotować się odpowiednio wcześnie, ponieważ nasze nastawienie psychiczne bezpośrednio wpływa na samopoczucie. A zatem unikajmy stresowych sytuacji oraz nerwów. Musimy wybierać takie środki transportu, które najmniej kołyszą. W podróż należy wybierać się będąc względnie wypoczętym. Warto również przestrzegać pewnych zasad, jeżeli chodzi o odżywianie się przed i podczas podróży. Jest to bardzo ważny punkt, gdyż nieodpowiednie jedzenie może stać przyczyną choroby lokomocyjnej, a w najgorszym wypadku wywołać zatrucie pokarmowe. Przed wyruszeniem w podróż nie powinno się spożywać potraw ciężkostrawnych, a także zbyt ostrych, słodkich czy słonych. Wyruszać z pustym żołądkiem również nie można . Przed podróżą najlepiej zjeść lekki posiłek. Podczas podróży zapomnijmy o napojach słodkich, w tym gazowanych, bo są one źródłem cukru, sztucznych aromatów, wszelkich barwników oraz środków konserwujących, które niekorzystnie wpływają na nasz organizm, niepotrzebnie obciążają go, robiąc w ten sposób krzywdę.

W trakcie podróży powinniśmy pić niegazowaną wodę mineralną. Unikajmy napojów alkoholowych, jak również palenia papierosów, ponieważ chorobę lokomocyjna mogą zaostrzyć intensywne zapachy. Jeżeli jedziemy samochodem, przed podróżą musimy go przewietrzyć. Osobę cierpiącą na chorobę lokomocyjną należy usadzić z przodu i zapewnić jej dostęp świeżego powietrza. Jeżeli w samochodzie nie ma klimatyzacji, należy lekko uchylić okno. Złagodzić objawy choroby lokomocyjnej podczas jazdy pomoże wpatrywanie się w jeden punkt na horyzoncie albo zamknięcie oczu. Natomiast czytanie w trakcie podróży nie jest najlepszym pomysłem. Jeżeli już zaczęły występować mdłości, należy głęboko oddychać, a na czoło można położyć zimny kompres. Skutecznym sposobem na walkę z chorobą lokomocyjną są preparaty apteczne, których obecnie nie brakuje. Apteki są bogate w różnego rodzaju preparaty oraz urządzenia, które mają zapewnić poprawę komfortu osób cierpiących na chorobę lokomocyjną. Są to: kapsułki ziołowe, działające na zasadzie akupresury opaski, tabletki homeopatyczne, miętowe oraz rumiankowe herbatki, akupresurowe plastry oraz drażetki do ssania z imbirem. Jednak najlepszym sposobem na uniknięcie choroby lokomocyjnej jest sen.

1 Komentarz

Zostaw komentarz