W zależności od przeznaczenia (zima, lato, sport) opony mogą mieć różne kształty bieżników. Bieżnik jest tą częścią opony, która decyduje o przyczepności do nawierzchni, toteż wybór opony z odpowiednio ukształtowanym…

Poznaj rodzaje bieżników w oponach

Poznaj rodzaje bieżników w oponach

W zależności od przeznaczenia (zima, lato, sport) opony mogą mieć różne kształty bieżników. Bieżnik jest tą częścią opony, która decyduje o przyczepności do nawierzchni, toteż wybór opony z odpowiednio ukształtowanym bieżnikiem, zapewnia bezpieczeństwo i komfort jazdy samochodem.

Do normalnego użytkowania na pewno nie nadają się opony typu slick, czyli z bieżnikiem, który jest gładki. Stosuje się je jedynie w samochodach wyścigowych, i to w zawodach typowo torowych, opony te mają najmniejszy opór przy toczeniu, ułatwiają więc odpowiednio szybką jazdę. Niestety nie nadają się do normalnych nawierzchni, a już na pewno do złych warunków pogodowych.

Bieżniki rowkowe, to typowe bieżniki rowerowe, również mają niewielkie opory toczenia, dodatkowo dobrze odprowadzają wodę, stosowane są głównie w kolarstwie sportowym i wszelkiego rodzaju rowerach miejskich.

Opony klockowe występują w pojazdach terenowych ( rowery i samochody), mają powierzchnię przypominającą podeszwy obuwia z wibramu. Klocki w oponach są różnie rozłożone w zależności od tego, do jakiej nawierzchni mają być stosowane opony.

Opony błotno – śniegowe to typowe opony zimowe, miękka guma bieżnika i sposób jego wyprofilowania ułatwiają odprowadzanie śniegu i błota pośniegowego, poza tym zapewniają dobrą przyczepność do podłoża na śliskich i ośnieżonych powierzchniach.

Bieżniki w oponach deszczowych przystosowane są do odprowadzania wody, zapewniają dobrą przyczepność na nawierzchniach mokrych.

Wreszcie do ekstremalnych warunków pogodowych przeznaczone są opony wyposażone w bieżniki kolcowe tj. w metalowe kolce ułatwiające jazdę po śniegu i lodzie.

Zostaw komentarz