Prowadzisz firmę? Poznaj korzyści leasingu

Prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością wprowadzania zmian. Zakup pojazdów, maszyn czy urządzeń jest ważne w przypadku rozwoju przedsiębiorstwa. Chociaż wiele osób decyduje się przeznaczyć bieżące środki firmowe na zakup, nie zawsze jest to korzystne rozwiązanie. Warto zdecydować się na leasing – formę finansowania, która może okazać się niezwykle opłacalna.

Istotą leasingu jest podpisanie umowy, w której leasingodawca przekazuje leasingobiorcy prawo do korzystania z określonej rzeczy na czas określony w umowie w zamian za ustalone wcześniej raty leasingowe. Przedmiotem leasingu może być samochód, a także każda maszyna czy urządzenie. Warto przy tym podkreślić, iż w grę wchodzą zarówno sprzęty nowe, jak i używane.

Dla kogo leasing jest odpowiedni?

Leasing jest korzystną formą finansowania, z której może skorzystać właściwie każdy przedsiębiorca. Jest to rozwiązanie dedykowane osobom, które nie chcą albo (z jakichś powodów) nie mogą zaciągnąć kredytu. Ponadto jest świetnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy nie zamierzają korzystać z firmowego kapitału w celu sfinansowania zakupu pojazdu, maszyny czy urządzenia.

Okazuje się, że taka forma finansowania jest dostępna nie tylko dla przedsiębiorstw z dużym stażem. Jak pokazuje przykład oferty na leasing dla firm w Idea Bank, tego typu usługa dedykowana jest również firmom, które na rynku istnieją od niedawna.

Dlaczego warto zdecydować się na leasing?

Zastanawiasz się, dlaczego leasing jest korzystnym rozwiązaniem. Powodów, dla którego warto zdecydować się na taką formę finansowania jest wiele.

  • Będąc przedsiębiorcą, obniżasz koszty stałe – raty leasingowe w całości zaliczasz do kosztów uzyskania przychodu, co pozwala zredukować podstawę opodatkowania.
  • Poprawiasz płynność finansową – nie musisz od razu angażować wszystkich środków na zakup maszyn, pojazdu, urządzeń, ponieważ zobowiązanie spłacasz w comiesięcznych ratach.
  • Nie tracisz zdolności kredytowej – zgodnie z umową, przedmiot leasingu nie jest twoją – jako przedsiębiorcy – własnością. Dzięki temu zachowujesz zdolność kredytową.
  • Masz możliwość skorzystania z dodatkowych udogodnień, np. atrakcyjniejszych ubezpieczeń OC i AC, karty paliwowej, itp.

Decydując się na leasing, przedsiębiorca może skorzystać z uproszczonych formalności. W ten sposób decyzję o przyznaniu leasingu można otrzymać nawet tego samego dnia. W efekcie wzięte w leasing maszyny, pojazdy czy urządzenia docierają do przedsiębiorstwa w ciągu kilku dni.

Jak ubiegać się o leasing?

Jeżeli przedsiębiorca chce wziąć w leasing pojazd, maszynę czy urządzenie, musi w pierwszej kolejności zdecydować się na konkretny przedmiot umowy leasingowej. Kolejnym krokiem jest zgłoszenie się do firny leasingowej / banku, w celu uzyskania szczegółowych informacji związanych z formalnościami. Doradca wyliczy szacowaną miesięczną ratę leasingową. Na tym etapie następuje także wybór okresu leasingowania – ten jest zróżnicowany i zależy od konkretnej oferty firmy leasingowej. W niektórych przypadkach można zdecydować się na leasing trwający maksymalnie 7 lat. Kolejnym krokiem jest przygotowanie przez doradcę kompletu dokumentów do wypełnienia.

Poprzedni artykuł

Kupuj oryginalne żarówki – zobacz, do czego może doprowadzić podrabiane oświetlenie samochodowe?

Następny artykuł

Leasing coraz popularniejszy

1 Komentarz

  • Idea leasing jest bardzo elastyczną firmą leasingową – jedynie należy uważać na koszty, bo potrafi być nie całkiem tanio.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.