Przesłanki do odszkodowania za odwołany lot

Odwołany lot to źródło ogromnej frustracji pasażerów, wiele osób planuje podróż z dużym wyprzedzeniem, dlatego nieprzewidziane przeszkody są tym bardziej stresujące. Jest to tym bardziej trudna sytuacja dla osób, które zarezerwowały lot w celach służbowych, na szczęście istnieje kilka form rekompensaty ze strony linii lotniczych. Przewoźnik powinien przede wszystkim zorganizować zastępczy lot w najbliższym terminie, choć niestety nie zawsze jest to możliwe w krótkim odstępie czasu.

Odwołany lot – co zrobić?

W sytuacji, gdy alternatywny lot jest możliwy i pasażer zgadza się na taką formę rekompensaty, musi mieć zapewnioną należytą opiekę przez cały czas oczekiwania. Do takiego obowiązku zalicza się organizacja noclegu w hotelu, podróż do tego miejsca, posiłki oraz napoje, a następnie ponowny transport na lotnisko. W przypadku, gdy na ewentualny zastępczy lot konieczne jest dłuższe oczekiwanie, czy też pasażer w ogóle nie jest zainteresowany takim rozwiązaniem – może zrezygnować. Wówczas możliwe jest przyznanie odszkodowanie, ale istnieje kilka warunków, które muszą być spełnione do takiej formy rekompensaty odwołanego lotu. Pierwszym przeciwwskazaniem jest co najmniej 2-tygodniowe uprzedzenie o pojawiających się niedogodnościach lub oferta alternatywnego lotu. Jednak czas przylotu do miejsca docelowego może być później maksymalnie 4 godziny w stosunku do pierwotnie zarezerwowanego lotu. Odszkodowanie za odwołany lot nie przysługuje również wtedy, gdy za taką sytuację odpowiadają warunki pogodowe lub ewentualne zagrożenie terrorystyczne. W każdym innym przypadku pasażer ma prawo dochodzenia swoich praw w zakresie uzyskania odszkodowania za odwołany lot.

odwołany lot

Jak dochodzić prawa do odszkodowania za odwołany lot

W celu uzyskania odszkodowania za odwołany lot można w pierwszej kolejności wypełnić formularz udostępniany na stronach internetowych przewoźników. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że często kończy się to albo brakiem odpowiedzi na zgłoszenie, albo linie lotnicze usprawiedliwiają sytuację nadzwyczajnymi powodami. Otrzymując natomiast odmowę przyznania odszkodowania, można skierować odwołanie do Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a następnie złożyć pozew do sądu. Niestety, to rozwiązanie bardzo czasochłonne, ponadto takie działania nie zawsze są skuteczne i czasami bardzo kosztowne. Dlatego doskonałą alternatywą dla spraw sądowych jest zdanie się na doświadczenie firm specjalizujących się w dochodzeniu takich roszczeń. Z usługi tego rodzaju można skorzystać w Delayfix, w którym grono specjalistów poprowadzi sprawę w taki sposób, by pasażer otrzymał należne mu odszkodowanie za odwołany lot. Dużą zaletą w tym przypadku jest to, że gdy po przeprowadzeniu analizy poszczególnego przypadku okaże się, że nie ma podstaw do roszczenia – klient nie ponosi żadnych kosztów. Jeżeli Delayfix jasno stwierdzi, że wina za odwołany lot leży jedynie po stronie przewoźnika, poszkodowany pasażer może ubiegać się o przyznanie odszkodowania po upływie maksymalnie 2 lat. Warto więc znać swoje prawa w zakresie nieuczciwych praktyk linii lotniczych oraz dochodzić swoich należności w wyspecjalizowanych firmach.

Poprzedni artykuł

Jaki oczyszczacz powietrza dla alergika? Ranking 2020

Następny artykuł

Etui silikonowe – pomocne w codziennym życiu?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.