Okres wakacji letnich to dla większości z nas najlepszy czas w ciągu całego roku. Niestety, tego samego nie mogą powiedzieć o nim nasze samochody. Wysoka temperatura, długie wyjazdy z pełnym…

Przygotuj swoje auto do intensywnych wakacji

Przygotuj swoje auto do intensywnych wakacji

Okres wakacji letnich to dla większości z nas najlepszy czas w ciągu całego roku. Niestety, tego samego nie mogą powiedzieć o nim nasze samochody. Wysoka temperatura, długie wyjazdy z pełnym obciążeniem oraz brak należytej uwagi przykładanej do stanu pojazdu sprawiają, że lato stanowi moment ciężkiej próby dla każdego samochodu. Czy można go do tego jakoś przygotować?

Wysoka temperatura i zwiększona eksploatacja

Można podejrzewać, że tak jak kierowcy uwielbiają lato i związaną z nim ciepłą i piękną pogodę, tak nie znoszą go ich samochody. Należy przy tym zauważyć, że powszechne uwielbienie lata nie znajduje żadnego odzwierciedlenia w statystykach. Dlaczego? Ponieważ to właśnie latem, gdy temperatura wzrasta, a powietrze robi się suche i przejrzyste, mamy do czynienia z największą liczbą awarii i wypadków drogowych. O ile sprawa zwiększonej liczby wypadków wydaje się być zrozumiała (piękna pogoda i wysoka temperatura sprawiają, że nasza koncentracja spada), o tyle w przypadku awarii nie jest to już tak oczywiste. Z czego wynikają tak liczne problemy z samochodami podczas ciepłych, letnich miesięcy?

Problem przede wszystkim tkwi w temperaturze i zmianach w sposobie eksploatacji”. – wyjaśnia Tomasz Ostrowski, ekspert odpowiedzialny za chłodnice klimatyzacji w ofercie Ucando.pl – „Wysoka temperatura sprawia, że układ klimatyzacji pracuje niemal non-stop. Do tego obowiązkowo włączone światła, radio, czasem i inne systemy obciążające jednostkę napędową, która i bez tego nie ma łatwo. Latem też często wybieramy się w naprawdę długie trasy, nie zawsze przygotowanym do tego samochodem. Często dopiero po przejechaniu kilkuset kilometrów orientujemy się, że coś przegapiliśmy. Często jednak na zapobiegnięcie awarii bywa już wówczas po prostu za późno.

Poziom oleju i jakość płyny chłodzącego

Komplet pasażerów, bagażnik wypełniony do granic możliwości, do tego klimatyzacja podkręcona na pełna moc, dynamiczna jazda po drogach szybkiego ruchu na zmianę z długotrwałym tkwieniem w korkach – to tylko część elementów typowych dla wakacyjnych wypraw w poszukiwaniu choć chwili odpoczynku. Coś takiego okazuje się być męczące nie tylko dla ludzi, ale i dla przewożących ich samochodów. Aby upewnić się, że nasze auto to wytrzyma, powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić poziom i jakość oleju. Olej silnikowy nie tylko smaruje, ale też chłodzi poszczególne elementy silnika. Niedostatek oleju lub jego niewłaściwy rodzaj w opisywanych warunkach rozkręcają prawdziwą spiralę szkodliwych efektów, na których końcu dochodzi do całkowitego zatarcia jednostki napędowej.

Oprócz oleju szczególną uwagę należy zwrócić na układ chłodzenia. Konieczna jest tu kontrola poziomu płynu chłodzącego oraz szczelności całego układu. Warto też przyjrzeć się temu, w jakim stanie jest ów płyn. Jeśli zauważymy, że płyn chłodzący w zbiorniczku zawiera tłuste lub mętne osady, to jasny znak, że uszczelka pod głowicą przeżywa właśnie swoje ostatnie chwile i należy ją jak najprędzej wymienić.

Oceń post

1 Komentarz
  1. Wybieramy się właśnie za kilka dni na wakacje z rodziną i mamy przed sobą długą drogę. Dobrze, że trafiłam na ten artykuł, bo kompletnie nie zdawałam sobie sprawy z niektórych kwestii, a są one niezwykle ważne przy takiej eksploatacji auta. Bardzo pomocny artykuł.

Zostaw komentarz