Regeneracja turbosprężarki – kiedy należy ją wykonać?

Dbanie o samochód to nie tylko kwestia zabierania go na myjnię czy korzystania z dobrego paliwa i płynów eksploatacyjnych, ale również dbanie o naprawy i ogólny stan części pod maską. Po czym możemy poznać, że z turbosprężarką dzieje się coś nie tak? Kiedy zareagować na jej nieprawidłowe działanie i co możemy zrobić, aby nie być zmuszonym do kupowania nowej, bardzo drogiej części?
- Czym jest turbosprężarka?
- Co wskazuje na niesprawność turbosprężarki?
- Na czym polega regeneracja turbosprężarki?
Czym jest turbosprężarka?
Turbosprężarka jest elementem wspomagającym silnik samochodu w codziennej pracy. Wykorzystując spaliny tłoczy do cylindrów silnika, zwiększając tym samym jego moc. Element ten składa się z turbiny i sprężarki, przy czym oba są osadzone na jednym wale. Doprowadzenie większej ilości powietrza do paliwa powoduje nie tylko zwiększenie mocy, ale również przyczynia się do redukowania wydalania szkodliwych związków oraz zmniejszenia ilości zużywanego paliwa. Jest to jednocześnie rozwiązanie bardzo popularne.
Co wskazuje na niesprawność turbosprężarki?
Tak samo, jak w przypadku dowolnej innej części, także i w przypadku turbosprężarki może dojść do uszkodzenia elementu. Jeżeli słyszymy gwizd podczas zwiększania prędkości, czujemy, że silnik traci moc lub widzimy unoszący się za pojazdem szary dym, może to być oznaką wysłużonej już części. Im szybciej zareagujemy na te objawy, tym lepiej dla turbosprężarki, ponieważ będziemy w stanie ją zregenerować zamiast wymieniać na nową. Jest to istotna różnica, ponieważ regeneracja turbosprężarki jest znacznie tańszą opcją, niż zakup nowej.
Na czym polega regeneracja turbosprężarki?
Jeżeli nasza turbosprężarka nie jest w bardzo złym stanie, możemy poprosić mechanika o jej regenerację. Polega ona na rozłożeniu elementu na części, wyczyszczenie od wewnątrz oraz wymiana zużytych elementów na nowe. Gdy proces ten dobiegnie końca, część zostaje złożona i ponownie zamontowana w samochodzie, a następnie przeprowadza się wyważenie wirników i sprawdzenie szczelności całego układu. Ostatnim etapem jest ocenienie, czy zregenerowany element działa tak, jak powinien. W sytuacji, gdy chcemy podjąć się oględzin elementów pod maską, poza turbosprężarką warto postawić również na takie działania, jak sprawdzenie i regeneracja wtryskiwaczy, czyszczenie DPF czy regeneracja pomp wtryskowych. Szczególnie dotyczy to aut, które mają już sporo kilometrów na liczniku, ponieważ są one najbardziej narażone na uszkodzenia tych części.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.