O możliwości sprowadzania samochodów z amerykańskiego rynku motoryzacyjnego mówi się coraz częściej. Choć Europę dzieli od USA olbrzymia odległość oddzielona tzw. wielką wodą, proceder ten może przynieść wiele korzyści. To…

Rejestracja samochodu z USA w Polsce krok po kroku

Rejestracja samochodu z USA w Polsce krok po kroku

O możliwości sprowadzania samochodów z amerykańskiego rynku motoryzacyjnego mówi się coraz częściej. Choć Europę dzieli od USA olbrzymia odległość oddzielona tzw. wielką wodą, proceder ten może przynieść wiele korzyści. To przede wszystkim możliwość sprowadzenia rzadkiego na rynku europejskim samochodu, który będzie budził podziw i zachwyt. Jednak, najważniejszym jest fakt, że mimo dużej odległości, sprowadzenie pojazdu z USA może być opłacalne. Musimy jednak uzbroić się w cierpliwość i mieć świadomość konieczności wykonania kilku czynności i formalności. Jak wygląda rejestracja auta z USA?

Kiedy to się zaczęło?

Pierwsze procesy związane ze sprowadzaniem samochodów z rynku amerykańskiego rozpoczęły się szybko po przemianach ustrojowych, bo w latach dziewięćdziesiątych. Osoby, które trudniły się tym procederem przyciągały przede wszystkim oferty nietuzinkowych i oryginalnych samochodów, które na rynku europejskim były niespotykane.

Wśród fanów motoryzacji nastąpił swoisty boom na kupowanie pojazdów w USA. Tamtejszy rynek oferował głównie amerykańskie klasyki, które zachwycały swoją innością i stawały się “must have” dla każdego fana samochodów. Posiadanie takiego samochodu wiązało się z prestiżem. Wraz z biegiem lat, sprowadzanie aut z Ameryki stawało się coraz bardziej popularne.

Z początkiem 2000 roku nastąpiło wręcz masowe sięganie na rynek USA w celu poszukiwania wyjątkowego pojazdu. Tym razem zainteresowanie zostało znacznie rozszerzone. Już nie tylko klasyki stały na celowniku polskich klientów, ale także pojazdy, które dostępne były również i na rynku polskim. Było to związane z wyjątkowo tanimi cenami takich pojazdów, których sprowadzanie stało się okazją na poczynienie oszczędności i jednocześnie cieszenie się wysokiej klasy samochodem.

Urząd dopiero na końcu drogi

Sprowadzanie pojazdów z USA może stanowić wyjątkowo korzystną okazję, jednak ich rejestracja to proces złożony, który wymaga cierpliwości i uiszczenia pewnych opłat.

Wbrew temu, jak mogliby niektórzy myśleć, wizyta w urzędzie komunikacyjnym będzie nie jedynym krokiem, jakie należy podjąć. Dodatkowo, będzie to dopiero ostatni krok. Zanim udamy się do urzędu komunikacji celem dokonania rejestracji, będziemy musieli przeprowadzić kilka czynności oraz skompletować wszystkie potrzebne dokumenty.

Opłaty na pierwszym miejscu

Sprowadzanie aut z USA wiąże się z pewną ilością opłat, które musimy uiścić, a dokumenty potwierdzające dokonanie tego stanowią podstawę, jaką wymaga rejestracja auta z USA.

Pierwsze opłaty, jakie będziemy musieli uiścić związane są z importem auta. Chodzi tu bowiem o podatek VAT, cło i akcyzę. Samochód to także szereg dokumentacji, jak np. karta pojazdu.

Obowiązkiem nabywcy samochodu będzie uwierzytelnienie i jednoczesne uczytelnienie dokumentów związanych z historią i statusem auta. W tym celu, wszelkie dokumenty muszą zostać przetłumaczone. Nie może tego dokonać jednak dowolna osoba. Zgodnie z prawem, proces ten musi zostać zlecony tłumaczowi przysięgłemu. Nie wolno zapomnieć o tym fakcie.

Zmiany w pojeździe

Sprowadzając samochód z Ameryki musimy liczyć się z faktem, że najprawdopodobniej nie będzie on dostosowany do wymogów europejskiego prawa, jednak zakres wymaganych modyfikacji jest minimalny. W związku z tym, pojazd trzeba będzie dostosować do warunków europejskiego prawa.

Chodzi o to, że amerykańskie pojazdy produkowane są wedle nieco innych standardów. Mamy tu na myśli przede wszystkim oświetlenie. Na pewno będzie konieczna wymiana na takie, które będzie posiadało homologację unijną.

Krok ostatni – urząd komunikacyjny

Ostatnim etapem jaki przewiduje złożona rejestracja auta z USA jest wizyta we właściwym urzędzie komunikacyjnym. Zanim się tam wybierzemy, przygotujmy wszystkie potrzebne dokumenty. Oprócz wymienionych powyżej, obowiązkowo należy wziąć ze sobą standardowe dokumenty wymagane przy rejestracji każdego pojazdu, czyli dowód osobisty, dokument potwierdzający własność pojazdu, oryginał faktury jego zakupu. Nie wolno zapomnieć o zabraniu ze sobą amerykańskich tablic rejestracyjnych.

Więcej o rejestracji auta z USA w Polsce (poradnik, jak to zrobić krok po kroku) – https://sprowadzanie-aut.pl/blog/rejestracja-auta-z-usa/

Musisz o tym pamiętać!

Na koniec warto powiedzieć jeszcze o obowiązujących terminach, które należy przestrzegać. Na złożenie deklaracji w urzędzie celnym nabywca ma 14 dni, zaś 30 dni na dokonanie opłaty za akcyzę.

30 dni przysługuje na zarejestrowanie pojazdu od momentu jego sprowadzenia. Rejestracja auta z USA to proces złożony, który wymaga dokonania wielu czynności i dopełnienia wielu formalności. Warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, która pośredniczy w sprowadzaniu samochodów i pomaga przy procesie ich rejestracji.

Zostaw komentarz