Rozliczanie kierowców – jakie dane musisz gromadzić?

Rozliczanie kierowców nie jest wbrew pozorom prostym zadaniem – niejednokrotnie potrafi sprawić trudność nawet tym osobom, które od lat zajmują się logistyką. Poniżej prezentujemy skondensowany poradnik, który powinien stanowić drogowskaz dla wszystkich zainteresowanych tym zagadnieniem.
- Rozliczenie kierowców a podstawy prawne – co musisz wiedzieć?
- Obowiązki pracodawcy – jakie dane musi gromadzić?
- Rozliczanie kierowców – obowiązek prowadzenie ewidencji w każdej firmie transportowej
- Rozliczanie kierowców a oszczędność czasu
Rozliczenie kierowców a podstawy prawne – co musisz wiedzieć?
Podstawowy dokument, który pomaga w rozliczaniu kierowców to Kodeks Pracy wraz z tekstami Ustaw o Czasie Pracy Kierowców. Stanowią one wykładnię obowiązującą na terenie Polski. Warto przy tym także zaznaczyć, że podczas wspomnianych rozliczeń należy też posiłkować się Rozporządzeniem (WE) 561/2006, a także Umową AETR czy Rozporządzeniem 3821/85.
Obowiązki pracodawcy – jakie dane musi gromadzić?
Pracodawca jest zobligowany do posiadania:
- plików z karty kierowcy,
- wydruków z tachografu,
- zapisków na wykresówkach (są to specjalne urządzenia, które rejestrują czynności kierowcy).
Pracownik z kolei ma prawo w ciągu 3 lat poprosić o wykaz ewidencji swojego czasu pracy. W niektórych wypadkach godziny czasu pracy nie są jednak rejestrowane.
O jakich okolicznościach mowa?
- gdy kierowca pracuje zadaniowo,
- gdy dostają ryczałt za pracę w nocy oraz nadgodziny.
Rozliczanie kierowców – obowiązek prowadzenie ewidencji w każdej firmie transportowej
Niewywiązywanie się z nakazu grozi karą grzywny. Taka ewidencja to podstawa do wyliczenia czasu pracy kierowcy w danym miesiącu lub ustalonym wcześniej okresie rozliczeniowym. Komplet informacji dostarcza strona https://rozliczkierowce.pl/, gdzie można poznać ofertę doświadczonej firmy zajmującej się tą dziedziną. To pozwoli z kolei uniknąć pomyłek we własnej ewidencji oraz wygeneruje więcej czasu wewnątrz firmy transportowej.
Co musi zawierać kompletna ewidencja czasu pracy kierowcy?
Pełne informacje wskazują na:
- czas pracy podczas konkretnych dni roboczych, a także w nocy i podczas świąt oraz dni wolnych,
- pełnione dyżury,
- urlopy,
- zwolnienia lekarskie,
- pozostałe nieobecności w pracy.
Rozliczanie kierowców a oszczędność czasu
Delegowanie kierowców w regiony także spoza Unii Europejskiej generuje konieczność znajomości wielu przepisów, w tym także rozliczanie płacy minimalnej w UE, przygotowywanie umów i organizowanie szkoleń. Jeśli zatem zastanawiałeś się, jak rozliczać kierowców i czy jest to łatwe do wykonania – okazuje się, czasochłonność tego zadania sprawia, że warto powierzyć je wyspecjalizowanej firmie, która będzie stanowiła wsparcie w codziennych rozliczeniach.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.