Współpraca z zagranicznymi dostawcami czy klientami, import usług i towarów lub prowadzenie firmy za granicą – wszystko to wiąże się zarówno z zyskiem i swoistą renomą, jak i z pewnymi…

Rozliczenia biznesowe w euro? Oszczędzaj kupując online

Rozliczenia biznesowe w euro? Oszczędzaj kupując online

Współpraca z zagranicznymi dostawcami czy klientami, import usług i towarów lub prowadzenie firmy za granicą – wszystko to wiąże się zarówno z zyskiem i swoistą renomą, jak i z pewnymi komplikacjami. Dotyczą one przede wszystkim przedsiębiorców prowadzących działalność w Polsce, ale rozliczających się, przynajmniej z niektórymi kontrahentami, w obcej walucie, np. euro. W takiej sytuacji rzeczywisty dochód jest poniekąd uzależniony od kursów walut. Tymczasem płacąc podatek VAT i tak musimy przeliczyć kwotę z faktury na złotówki według kursu średniego NBP. W związku z tym najkorzystniejsza byłaby wymiana waluty po kursie jak najbardziej zbliżonym do kursu NBP.

Zakup waluty w banku

Walutę potrzebną do opłacenia faktury w euro możemy wymienić w banku, w którym mamy firmowe konto. Taka transakcja jest uznawana za najbezpieczniejszą, ale również najmniej opłacalną. Kursy walut określane przez banki zawierają zazwyczaj wysoką marżę, na której bank zarabia. Wysoki spread powoduje, że zakup obcej waluty generuje dość duże dodatkowe koszty, podczas gdy na jej sprzedaży nie zyskamy zbyt wiele. I w jednym, i w drugim przypadku wymiana waluty w banku może zmniejszyć zysk firmy.

Kantor online – alternatywa dla banku?

Jeżeli firma posiada konto walutowe, może skorzystać z bardziej dogodnego rozwiązania, jakim jest wymiana waluty online. Kursy walut w internetowych kantorach są o wiele lepsze niż w banku, ponieważ spread jest minimalny. W związku z tym ceny walut są bardzo zbliżone do średniego kursu NBP. Wymiana w kantorze online jest również bezpieczna, ponieważ tego typu serwisy podlegają m.in. GIODO i GIIF, a transakcje są monitorowane pod względem poprawności.

O ile taniej można kupić euro online?

Zysk z pojedynczej transakcji, w porównaniu do wymiany bankowej, może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Wszystko zależy od kwoty, jaką wymieniamy. Aby uzyskać pełniejszy obraz, warto porównać kurs wybranego e-kantoru z kursem bankowym i kursem NBP – aktualne kursy i porównania można znaleźć np. na https://internetowykantor.pl/kurs-euro/. Przydatnym narzędziem są również kalkulatory dostępne w kantorach internetowych, pozwalające na obliczenie różnicy pomiędzy ceną waluty w wybranym banku a ceną w kantorze online na przykładzie konkretnej sumy. Dla przykładu, kupując 10 000,00 EUR, w kantorze internetowym zapłacimy 43 127,00 PLN, zaś w banku Pekao SA 44 451,00 PLN. Różnica wynosi 1 324,00 PLN na korzyść wymiany online (wg kursu z 04.10.2016). Jeżeli podobną kwotę wymieniamy co miesiąc, zysk w skali roku wyniesie kilkanaście tysięcy.

Jak przebiega transakcja online

Operacja wymiany waluty online jest równie prosta i szybka jak wykonanie przelewu w ramach bankowości internetowej. Chcąc kupić przykładowe 10 000 euro, logujemy się na swoje konto w wybranym e-kantorze i uzupełniamy odpowiednie pola, aby dowiedzieć się, ile wynosi ta kwota w przeliczeniu na złotówki. Następnie wykonujemy przelew z firmowego konta złotówkowego, a po zaksięgowaniu go przez bank na koncie e-kantoru potwierdzamy transakcję wymiany według aktualnego kursu. Wówczas e-kantor wysyła nam przelew zwrotny w kwocie 10 000 EUR na konto walutowe.

Zostaw komentarz