Dla wielu mistrzów napraw blacharskich pojęcie auta nadającego się do kasacji w praktyce nie istnieje. Udowadniają, że nawet beznadziejne przypadki można doprowadzić do stanu przypominającego egzemplarz, który niedawno wyjechał z…

Jak rozpoznać auto po naprawach powypadkowych?

Jak rozpoznać auto po naprawach powypadkowych?

Dla wielu mistrzów napraw blacharskich pojęcie auta nadającego się do kasacji w praktyce nie istnieje. Udowadniają, że nawet beznadziejne przypadki można doprowadzić do stanu przypominającego egzemplarz, który niedawno wyjechał z salonu. Jak zatem sprawdzić, czy używane auto, które zamierzamy kupić, jest rzeczywiście bezwypadkowe, czy odwiedziło jednak wcześniej blacharza – cudotwórcę?

Karoseria niejedno ma źródło

Wyobraźnia handlarzy używanych samochodów niestety nie zna granic. Okazuje się, że z pomocą sprawnego blacharza potrafią przywracać do życia kompletne wraki, sprowadzane po bardzo poważnych kolizjach drogowych. Uszkodzone elementy blacharskie takie jak maska, czy drzwi są zastępowane nowymi, często są to całe ćwiartki karoserii. Prace takie przeważnie są ukrywane przed kupującym. Do czasu oczywiście.

Osłabiona konstrukcja może się rozpaść

Główną słabością używanego samochodu, naprawianego po poważnym wypadku, a w dodatku złożonego z dwóch, a zdarza się nawet, że i z trzech egzemplarzy, jest osłabiona konstrukcja względem fabrycznego modelu. Takie auto może wręcz rozpaść się podczas jazdy. Dla kierowców i pasażerów może oznaczać to skrajne niebezpieczeństwo. Można go jednak zawczasu uniknąć.

Naprawy blacharskie pozostawiają ślady. Najpopularniejszą metodą ich identyfikacji stanowi sprawdzenie grubości lakieru specjalnym miernikiem. Można go kupić w większości sklepów motoryzacyjnych. Adresy najbliższych najłatwiej można wyszukać za pośrednictwem branżowych serwisów internetowych takich jak Autobooking.

Miernik grubości lakieru to podstawa

Profesjonalny miernik mierzy grubość lakieru wyrażoną w mikronach, a więc wszystkich powłok, które zostały nałożone na dany element. Jeżeli auto zostało poddane naprawie powypadkowej to całkiem prawdopodobne jest, że da się to zauważyć podczas kontroli za pomocą wspomnianego narzędzia. Jeżeli większość elementów ma przykładowo grubość powłoki na poziomie 150 mikronów, a rezultaty pomiaru na jednym lub dwóch znacząco odstają od reszty, oznacza to, że mogło dojść tutaj do ingerencji blacharza. Sytuacja wygląda jednak nieco inaczej w sytuacji, gdy mamy do czynienia z mistrzem w rekonstrukcji powypadkowych aut. Jego dzieło trudno jest rozpoznać na pierwszy rzut oka. Najlepszy nawet miernik grubości lakieru może tutaj nie pomóc.

Warto kontrolę pozostawić tym, którzy na rzeczy się znają

By sprawdzić używane auto przed zakupem, pod kątem wcześniejszych napraw powypadkowych lub napraw blacharskich i potencjalnych usterek mechanicznych, warto oddać je w ręce fachowców. Warto pod tym kątem skorzystać z usług profesjonalnego rzeczoznawcy samochodowego oraz skontrolować drobiazgowo auto na stacji diagnostycznej. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek, które mogłyby ujawnić się dopiero po zakupie. Pomijając stracone przy zakupie pieniądze, trzeba pamiętać, że niesprawne auto może doprowadzić do utraty zdrowia i życia kierowcy oraz pasażerów. Tego zaś w żaden sposób nie da się wycenić.

Licencjonowany rzeczoznawca samochodowy potrafi ocenić rzeczywistą kondycję auta oraz sprawdzić, czy jego bezwypadkowość jest rzeczywiście autentyczna. Ceny tego typu usług kształtują się na poziomie kilkuset złotych, co w przypadku droższych, używanych modeli, nie stanowi wygórowanej kwoty. Pozwala zaś uniknąć późniejszych, zdecydowanie większych kosztów.

Atrapy samochodów?

Kompleksowa kontrola samochodu na stacji diagnostycznej pozwala wykryć, czy auto było poddane naprawom powypadkowym, czy też stanowi zdrowy, godny uwagi egzemplarz. Można to sprawdzić chociażby za pomocą kontroli poduszek powietrznych. Handlarze często w powypadkowych egzemplarzach wstawiają atrapy w miejsce zużytych poduszek, gdyż koszt zakupu nowych jest w wielu modelach bardzo wysoki. Jeżeli potencjalny nabywca ma nieszczęście trafić na taki egzemplarz powinien poszukać czym prędzej innej propozycji. Z uwagi przede wszystkim na swoje bezpieczeństwo. Atrapy poduszek powietrznych nie chronią w końcu przed niczym.

Ukryte naprawy powypadkowe, naprawy blacharskie i ukryte wady mechaniczne używanego auta można wykryć przed jego zakupem. Na Autobooking można sprawdzić, które serwisy i stacje diagnostyczne oferują kompleksowe kontrole samochodów używanych. Warto zgłosić się do tych, które cieszą się najlepszymi opiniami klientów korzystających z ich usług. Skoro nie wszystkim handlarzom samochodów można tak do końca ufać to warto znaleźć zaufanych profesjonalistów, którzy ocenią, czy motoryzacyjna okazja życia, rzeczywiście takową jest.

Oceń post

Zostaw komentarz