Dla kierowców zima zawsze jest najtrudniejszą porą roku. Ma to związek z warunkami panującymi na drodze, potrzebą wzmożonej koncentracji, a także konieczności odpowiedniego przygotowania samochodu na tę porę roku. Samochody…

Rozruch samochodu z instalacją LPG w zimie

Rozruch samochodu z instalacją LPG w zimie

Dla kierowców zima zawsze jest najtrudniejszą porą roku. Ma to związek z warunkami panującymi na drodze, potrzebą wzmożonej koncentracji, a także konieczności odpowiedniego przygotowania samochodu na tę porę roku. Samochody wyposażone w instalacje gazowe LPG, muszą być w odpowiedni sposób przygotowane na zmiany temperatur, większą wilgotność oraz wzmożone obciążenia niektórych instalacji. Więcej na ten temat przeczytać można w naszym poprzednim wpisie “Jak przygotować do zimy auto z LPG

W dzisiejszym wpisie skupimy się na zmianach nawyków kierowców, które mogą w negatywny sposób oddziaływać na pracę samochodu, jak również zmniejszyć zużycie poszczególnych instalacji LPG, a także w znaczący sposób oszczędzić dodatkowych wydatków związanych z nadmiernym spalaniem paliwa.

Odpowiednie rozgrzanie silnika

Większość kierowców zauważa zwiększony pobór benzyny w okresie zimowym, co związane jest z dłuższym czasem potrzebnym do rozgrzania silnika. Niskie temperatury, które często spadają poniżej zera stopni, znacząco wydłużają czas potrzebny do osiągnięcia optymalnej temperatury cieczy chłodzącej w samochodzie. Związane jest to, z tym że nagrzewnica w samochodzie potrzebuje dłuższego czasu na ogrzanie cieczy, ale istnieją sposoby, które w znaczący sposób mogą to skrócić. Jednym z nich jest włączenie opcji obiegu wewnętrznego w instalacji klimatyzacyjnej. Skutkuje to tym, że nagrzewnica nie ma kontaktu z zimnym powietrzem z zewnątrz, które dodatkowo musi ogrzać, czego skutkiem jest znaczne przyspieszenie wzrostu temperatury cieczy chłodzącej. Dzięki takiemu zabiegowi odległość, którą musimy pokonać na benzynie, jest o wiele krótsza, a z ekonomicznej jazdy na LPG można cieszyć się na dużo dłuższym odcinku. Całkowite wyłączenie ogrzewania poza niewielkim efektem, który zauważalny jest wyłącznie w zdecydowanie starszych modelach samochodu, jest często niebezpieczne. Szyby, które parują od wewnątrz, związane z dużą wilgotnością i różnicą temperatur ograniczają pole widzenia, co wpływa nie tylko na komfort jazdy, ale również na jej bezpieczeństwo.

Odpowiedni czas, aby przełączyć się na LPG?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie ze względu na dużą różnorodność instalacji, a także w związku, z tym że czas konieczny do odpowiedniego ogrzania samochodu zależny jest zarówno od marki samochodu, jak i warunków panujących na zewnątrz. Bez odpowiednio nagrzanego samochodu i w skutek zbyt wczesnego przełączenia benzyny na gaz może dojść do zalania świec, poprzez dostanie się do nich LPG, które nie zmieniło stanu z płynnego w gazowy.

Oczywiście jest to problem głównie dotykający kierowców, którzy w swoich samochodach zainstalowane mają instalacje I i II generacji, w których moment przełączenia na gaz zależny był od czynnika ludzkiego. W nowszych typach gdzie sterowniki same decydują o optymalnym momencie na zmianę, te problemy są raczej niespotykane.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Aby rozrusznik w samochodzie, nie musiał być dodatkowo obciążony, należy pamiętać, aby samochód uruchamiać ze wciśniętym sprzęgłem. Jest to związane, z tym że smarowanie skrzyni biegów jest zupełnie inne niż w okresie letnim, przez co nie tylko załączanie samochodu, ale również gwałtowne puszczanie sprzęgła w rozgrzanym samochodzie może skutkować nawet unieruchomieniem silnika. Dodatkowo w pierwszych kilometrach trasy pokonywanej w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, należy pamiętać, aby obroty silnika nie były zbyt wysokie. Błoto pośniegowe czy śnieg powoduje, że silnik jest dodatkowo obciążony, należy na to szczególnie uczulać początkujących uczestników ruchu drogowego.

Sprawny akumulator zimą to podstawa

Sprawdzenie stanu swojego akumulatora przed zimą powinno być obowiązkową czynnością każdego kierowcy. Zbadanie napięć wymaga łatwych w obsłudze mierników, jednak jeśli nie zamierzasz kupować takiego miernika, to większość warsztatów samochodowych jest w nie wyposażone. Dodatkowe sprawdzenie wycieków elektrolitów czy zaśniedzenia biegunów to czynności, które trwają kilka minut, a ich koszt nie powinien przekroczyć 20 zł. Musisz pamiętać, że wydajność akumulatorów zimą spada nawet o 30%, dlatego tak wielu kierowców rano ma problemy z odpaleniem samochodu. Dodatkowo należy odpowiednio podładować akumulator jeszcze przed sezonem zimowym i jego stan sprawdzić w trakcie sezonu zimowego. Na krótkich trasach akumulator nie ma możliwości pełnego naładowania, o czym większość użytkowników zapomina.

W przypadku wymiany części bądź akcesoriów w trakcie sezonu czy okresowego przeglądu instalacji gazowej warto zakupić je poprzez internetowy sklep LPG gdzie poza niższymi cenami znajdą Państwo również fachowe doradztwo.

Oceń post
1 Komentarz
  1. Rzeczywiście te sposoby w pewnym stopniu pomagają i jest to zauważalne ale pamiętajmy, że to jednak zima i takie zjawisko jest całkowicie normalne. Sam użytkuję instalację BRC w swojej Astrze i nie przeszkadza mi nieco dłuży czas przełączania się lpg w okresie zimowym.

Zostaw komentarz