Rozrząd. Jak o niego dbać?

Układ rozrządu nie jest najczęściej psującym się podzespołem, ale jego awarii i tak nie można wykluczyć. Jak je rozpoznać? Co zrobić, kiedy zauważymy świadczące o nich sygnały?

  1. Jak dbać o rozrząd silnika spalinowego?
  2. Zepsuty rozrząd. Co robić, jak wykryć?
  3. Gdzie kupić rozrząd i inne części samochodowe?

Rozrząd to jeden z kluczowych dla działania silnika spalinowego układów. Jest odpowiedzialny za doprowadzenie do komory spalania mieszanki paliwowej oraz usunięcie z niej spalin. Choć nie należy do najbardziej awaryjnych podzespołów, każdy właściciel auta powinien liczyć się z tym, że prędzej czy później będzie musiał wymienić któryś z jego elementów. Wspólnie z https://maxgear.pl/ wyjaśniamy, jak dbać o rozrząd, by nastąpiło to jak najpóźniej, jak zdiagnozować jego usterki oraz co zrobić, kiedy zauważymy, że ten może być zużyty.

Jak dbać o rozrząd silnika spalinowego?

Standardowo używany w starszych samochodach rozrząd oparty na kołach zębatych w nowoczesnych silnikach jest właściwie niespotykany. Choć był najmniej zawodną spośród stworzonych dotychczas konstrukcji, ze względu na duże drgania nie sprawdza się w jednostkach do dużej mocy. Współczesne zestawy rozrządu cechują się dużo większą awaryjnością, którą jednak można nieco zmniejszyć, odpowiednio troszcząc się o ten układ. W jaki sposób? Najważniejsze jest szybkie eliminowanie wszelkich wycieków oleju oraz dbanie o dobrą kondycję rozrusznika i dwumasowego koła zamachowego. Poza tym istotne są także regularne, najlepiej coroczne przeglądy, podczas których specjalista oceni stan elementów rozrządu – zwłaszcza paska.

Zepsuty rozrząd. Co robić, jak wykryć?

Nowe części samochodowe wchodzące w skład tego układu powinniśmy zamontować, jeśli zaleci to mechanik. Warto udać się do niego, kiedy podczas pracy silnika dobiegać będą dźwięki o nieustalonym pochodzeniu – często świadczą one właśnie o awarii rozrządu. Warto też zapoznać się z zaleceniami producenta samochodu, który określa po ilu latach lub przejechanych kilometrach powinniśmy wymienić pasek rozrządu. Częstotliwość przeprowadzania napraw uzależniona powinna być też od tego, w jakich warunkach auto jest eksploatowane. Szybciej zużywają się paski w samochodach, których właściciele poruszają się głównie po mieście.

Gdzie kupić rozrząd i inne części samochodowe?

Eksploatacja i naprawy auta wiążą się z dużymi wydatkami. Warto choć trochę je zmniejszyć, robiąc zakupy w sklepach oferujących wysokiej jakości części samochodowe w niskich cenach. Właśnie tym cechuje się oferta, którą znajdziemy na maxgear.pl. Kupimy tam nie tylko kompletny rozrząd, ale też inne części niezbędne do napraw zaleconych podczas wiosennych przeglądów – między innymi wahacze, filtry, amortyzatory, elementy klimatyzacji, elektrykę i klocki hamulcowe.

Poprzedni artykuł

Układ wydechowy – o czym warto wiedzieć? Jak go naprawić?

Następny artykuł

Pobór prądu podczas postoju samochodu.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.