Samochód dla studenta. Sprawdź, jakie modele są polecane

Samochód dla studenta

Studenci zwykle mają ograniczony budżet, jednak przeprowadzka do innego miasta i samodzielne  życie zmuszają ich do zakupu samochodu. Niewielu żaków może pozwolić sobie na kupno auta nowego prosto z salonu. Większość studentów wybiera pojazdy używane. Sprawdź, które z nich są odpowiednie dla młodych osób rozpoczynających życie poza rodzinnym domem.

Jakie samochody są odpowiednie dla studentów?

Studenci mają inne potrzeby niż większość kierowców. Żakom zależy przede wszystkim na niskiej cenie samochodu oraz na taniej eksploatacji pojazdu. Kluczowe są zatem cena pojazdu i jego spalanie. Dla młodych osób, które wciąż się uczą i zarabiają niewiele lub nadal są na utrzymaniu rodziców, odpowiednie są zatem wyłącznie niewielkie auta z małymi silnikami. Najczęściej są to pojazdy używane, gdyż nowe auta są zbyt drogie. Dodatkowo studenci wciąż należą do grona świeżo upieczonych kierowców, którzy nie w każdej sytuacji potrafią prawidłowo reagować na drodze. Z tego powodu ryzyko stłuczki jest wysokie, a uszkodzenie używanego samochodu jest mniej „bolesne” dla portfela.

Student zwykle korzysta z samochodu podczas dojazdów na uczelnię lub przejazdów pomiędzy domem akademickim a rodzinnym domem. Auto powinno być zwinne, a jego parkowanie nie powinno sprawiać problemów nawet na ciasnych parkingach w okolicach sklepów, szkół wyższych lub akademików. Wielkość bagażnika w samochodzie dla studenta jest kwestią drugorzędną. Zwykle student zabiera ze sobą jedną lub dwie walizki, jeżeli wybiera się w dłuższą trasę do rodzinnego domu. W pozostałe dni wozi ze sobą jedynie książki, laptopa oraz inne przedmioty niezbędne na uczelni lub niewielkie, codzienne zakupy. Tanie używane auta odpowiednie dla studentów są dostępne między innymi na https://sprzedawacz.pl/motoryzacja/samochody/ 

Studencki samochód powinien być również niedrogi w naprawie. Popularne modele aut dobrze znanych marek bez trudu serwisuje się w większości warsztatów, a cena części zamiennych jest atrakcyjna. Dodatkowo żak powinien zwrócić uwagę na koszt ubezpieczenia OC. Składka dla najmłodszych kierowców wynosi nawet kilka tysięcy złotych, zwłaszcza gdy w ostatnim roku spowodowali stłuczkę. Wysokość OC jest zależna między innymi od wybranego modelu samochodu, pojemności silnika i innych parametrów technicznych pojazdu. Z tego powodu przed zakupem auta warto przyjrzeć się szacowanej kwocie składki ubezpieczeniowej, by uniknąć przykrej niespodzianki.

3 samochody idealne dla studentów

Jakie modele samochodów są polecane dla studentów? Jednym z popularniejszych aut dla młodych kierowców jest Nissan Micra. Niewielki samochód jest ekonomiczny i zwinny, dlatego świetnie sprawdza się podczas jazdy po mieście. Bez trudu zaparkuje się nim pod uczelnią, na parkingu podziemnym lub pod galerią handlową. Micra spala niewiele benzyny, gdyż silnik o pojemności 1.0 i mocy 50-60 KM potrzebuje mało paliwa, by rozpędzić się spod świateł i sprawnie przemieszczać się w długich trasach. Co prawda, Nissan Micra raczej nie wyprzedzi ciężarówek i innych samochodów w długiej trasie, jednak niedrogo dojedzie na miejsce i zwiększy mobilność żaka. Jeśli chce się kupić używaną Micrę, na Sprzedawacz.pl powinno się uważać na egzemplarze z pierwszymi oznakami korozji. Karoseria Micry jest pod tym względem dość słaba, dlatego początki rdzewienia oznaczają zwykle, że pojazd już wkrótce będzie wymagał złomowania.

Dla studentów odpowiednie jest również Mini. Mini jest lubiane zwłaszcza przez studentki, które cenią model za zwinność, kompaktowe rozmiary i łatwość prowadzenia. Auto posiada napęd na przednią oś i doskonale się prowadzi. Jego atutem jest cena, gdyż Mini One w dobrym stanie technicznym kupi się już za kilkanaście tysięcy złotych. Dodatkowo egzemplarze dostępne na rynku samochodów używanych cechują się niskim przebiegiem, gdyż większość kierowców porusza się nimi jedynie po mieście. Ponadto na uwagę zasługuje stylowy design Mini, dzięki któremu ten model należy do kultowych samochodów nie tylko dla kobiet, ale i dla studentów.

Kolejnym modelem polecanym studentom jest Renault Twingo. Twingo RS osiąga setkę w niecałe 9 sekund, co jest imponującym wynikiem jak na tak małe auto. Dodatkowo model może poruszać się z maksymalną prędkością 200 km/h, dlatego sprawdzi się dobrze w podróżach międzymiastowych. Atutem studenckiego Renault Twingo jest długość 3,6 m, która ułatwia parkowanie na miejskich parkingach. Silnik o pojemności 1.6 l i waga niewiele powyżej tony sprawiają, że jest to samochód szybki i ekonomiczny, co cieszy wszystkich studentów z ograniczonym budżetem.

Dla studentów odpowiednie są również inne modele samochodów osobowych o podobnych rozmiarach, mocy silnika i poziomie spalania. Jednocześnie młodzi kierowcy powinni pamiętać, że auto zawsze powinno być dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. Jeżeli niezbędny jest im większy samochód z dużym bagażnikiem, to właśnie na taki model powinni postawić nawet w czasie studiów. Różne samochody osobowe i inne pojazdy znajdziesz na https://sprzedawacz.pl/motoryzacja/ 

0 0 votes
Ocena artykułu:
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments