Samochód jako mienie przesiedleńcze, czyli sposób na auto z USA!

Sprowadzenie samochodu nie jest trudne, aczkolwiek nie ogranicza się wyłącznie do ceny zakupu. Niejako “po drodze” musimy uiścić sporo opłat, w tym akcyzę, VAT i cło. Istnieje jednak możliwość sprowadzenia auta jako mienie przesiedleńcze, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Czym jest mienie przesiedleńcze?

Poprzez pojęcie mienia przesiedleńczego rozumiemy majątek własny, który sprowadzamy z innego kraju, w którym mieszkaliśmy przez określony czas. Warunki transferu tego mienia są określone przez państwo w którym zostało ono nabyte. Dlatego jeśli interesuje nas samochód na mienie przesiedleńcze z USA, głównymi wytycznymi będą przepisy obowiązujące w Stanach Zjednoczonych.

Więcej – https://autazusa.pl/news/samochod-na-mienie-przesiedlencze-z-usa-do-polski/

Co możemy zyskać?

Sprowadzając samochód jako mienie przesiedleńcze, oszczędzamy mnóstwo pieniędzy. Nie musimy uiszczać akcyzy i cła a VAT jest redukowany do poziomu 9 procent. Przypomnijmy, że w tym ostatnim przypadku sprowadzanie samochodu do Niemiec było znacznie bardziej opłacalne, niż do Polski. Różnica tkwi w wartości uiszczanego podatku. W przypadku Polski jest to aż 23 procent od wartości pojazdu a w przypadku Niemiec jedynie 19 procent. Sprowadzając auto jako mienie przesiedleńcze, możemy je ściągnąć bezpośrednio do polskiego portu.

Jak sprowadzić samochód na mienie przesiedleńcze z USA?

Nie każdy kto wraca ze Stanów, może sprowadzić auto na preferencyjnych warunkach.

Z opcji tej mogą skorzystać wyłącznie te osoby, które:

  • legalnie mieszkały w USA przez co najmniej rok.
  • posiadają dokumentację potwierdzającą używanie przez nich samochodu przez co najmniej pół roku.

To jednak nie wszystko. Osoby chcące skorzystać z uprawnień wynikających z mienia przesiedleńczego, powinny również spełnić kilka warunków po powrocie do kraju.

Chodzi o:

  • wykorzystywanie auta wyłącznie na swoje, prywatne cele, co oznacza, że nie można z niego korzystać np. w ramach działalności gospodarczej,
  • konieczność posiadania danego samochodu przez co najmniej 6 miesięcy od momentu sprowadzenia do kraju.

Niedotrzymanie tych warunków wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty karnej, wraz z obowiązkiem regulacji wszystkich opłat, które wcześniej pominęliśmy, tj. pozostałego VAT, cła i akcyzy.

Które dokumenty warto zebrać?

Listę dokumentów niezbędnych do sprowadzenia auta do Polski na zasadach mienia przesiedleńczego, należy dokładnie sprawdzić, najlepiej w Urzędzie Celnym, bądź Skarbowym. Z pewnością przyda nam się umowa o pracę, lub też potwierdzenie z amerykańskiego Urzędu Skarbowego, że odprowadzaliśmy składki przez wymagany czas. Przyda nam się też dowód zakupu amerykańskiego auta i jego dowód rejestracyjny. Cała ta dokumentacja musi być wystawiona na osobę zainteresowaną sprowadzeniem samochodu.

Podsumowując, sprowadzenie auta na zasadach mienia przesiedleńczego jest wygodne i opłacalne. Niestety niedotrzymanie pewnych warunków może sprawić, że ten skądinąd legalny krok będzie się wiązał z szeregiem dodatkowych opłat. I właśnie dlatego warto w tym celu skorzystać z pomocy firm, zajmujących się sprowadzaniem aut do Polski.

Źródło: https://usaimport.pl/

Poprzedni artykuł

Dlaczego warto wyposażyć samochód w monitoring GPS?

Następny artykuł

Wysokiej jakości ładowarki CTEK – sklep Akustrefa

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.