Sprawdź, ile zaoszczędzisz instalując gaz w swoim aucie

Chociaż ceny benzyny są w ostatnim czasie nieco niższe, to i tak instalacja gazu w aucie jest opłacalna. Patrząc na wahania cen paliwa od lat, zauważa się zyski, jakie przynosi właśnie LPG. To właśnie z powodów ekonomicznych na takie rozwiązanie najczęściej decydują się właściciele samochodów. Sprawdźmy więc, na jakie oszczędności z tego tytułu można naprawdę liczyć.

Już na samym początku warto zaznaczyć, że nie da się wyliczyć konkretnych zysków. Wiele zależy od modelu auta, rodzaju zamontowanej instalacji gazowej czy też częstotliwości użytkowania pojazdu. Wiadomo, że wydatek na instalacje LPG zwróci się o wiele szybciej kierowcom, którzy podróżują często i przemierzają tysiące kilometrów. Na zwrot takiej inwestycji będą zaś musieli poczekać nieco dłużej osoby, które z auta korzystają rzadko albo poruszają się nim tylko po mieście.

Eksperci wyliczają, że instalacja gazu w samochodzie zwraca się średnio po przejechaniu pierwszych 20 000 kilometrów. Warto tutaj przybliżyć sam koszt związany z jej nabyciem i montażem. W zależności od wybranego modelu instalacja gazowa samochodowa może kosztować od 2 000 złotych do 9 000 złotych. Wiele zależy od jakości wszystkich komponentów, ale również modelu samego auta. Do tego trzeba doliczyć jeszcze serwis i przeglądy dokonywane obowiązkowo raz w roku. Co ciekawe, kierowcy mogą też nabywać auta nowe, z salonu, które fabrycznie wyposażone są w instalację LPG. Pamiętajmy, że koszt instalacji i tak nie jest wysoki, patrząc na zwrot tej inwestycji i możliwości taniego podróżowania – nawet najtańsza benzyna i tak jest droższa od gazu.

Co ciekawe, instalacje LPG można dzisiaj montować praktycznie w każdym samochodzie. Najmniej opłacalne jest to w małych autach i tych o niewielkim spalaniu, ale również takie oczywiście generują jakieś oszczędności. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się też instalacja gazowa do diesla. Wszystko dlatego, że ceny oleju napędowego poszły w górę i dzisiaj są zbliżone do tych, które dotyczą benzyny.

Wylicza się, że ceny gazu są dwukrotnie niższe niż ceny benzyny. I chociaż spalanie gazu jest większe o jakieś 20% to i tak instalacja LPG jest opłacalna. Okazuje się, że przejeżdżając pojazdem 100 kilometrów, kierowca zaoszczędza na tej trasie średnio 22 złote. Nie są to oczywiście konkretne wyliczenia, a jedynie przybliżone. Pod uwagę trzeba brać indywidualną charakterystykę każdego samochodu, a nawet styl jazdy kierowcy.

Eksperci przyznają, że autolpg może generować jakieś 440 złotych oszczędności w skali jednego miesiąca. Inwestycja w instalację gazową zwraca się po mniej więcej pół roku. Biorąc więc pod uwagę, że statystyczny Polak jeździ tym samym autem co najmniej 5 lat, auto na gaz wydaje się najlepszym rozwiązaniem.

Trzeba również wspomnieć, że właściciele pojazdów LPG przyczyniają się znacznie do ochrony środowiska. Już dawno potwierdzono, że samochody na gaz wydzielają najmniej spalin, dzięki czemu nie powstaje niekorzystny smog. Może właśnie aspekty ekologiczne, a nie tylko ekonomiczne skłonią kolejnych kierowców do tego rodzaju inwestycji.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały znalezione na: Ac.com.pl – instalacje autolpg i nowoczesne sterowniki lpg

Poprzedni artykuł

Riese – tajemnice II wojny wykute w skale

Następny artykuł

Co zwiedzić i gdzie nocować we Wrocławiu?

4 Komentarze

  • Jedną ustawą podnoszacą akcyze na gaz LPG można sprawić, że instalacja będzie balansować na granicy opłacalności.

    Oczywiście w imię poprawy infrastruktury drogowej 🙂

  • Dla mnie montaż lpg był i jest opłacalny. Za instalację BRC zapłaciłem dolny przedział cenowy jaki został tu podany. Oszczędności podliczyłem kalkulatorem lpg który można znaleźć na większości stron z instalacjami i muszę przyznać, że mniej więcej mi się to pokryło. Drugie moje auto też zapewne bym zagazował bo jak dla mnie się to opłaca.

  • Mam u siebie w samochodzie zainstalowana instalacje STAG firmy ac.com.pl – naprawdę dobry sprzęt. Polecam

  • Ja montując 3 lata temu instalację Zavoli, oszczędzam ko 200 zł/m-c. Zwort kosztów montażu nastąpił po 11 m-cach. Także lekko licząc odliczając przeglądy itp. Wychodzi mi ok 4000 tys. oszczędności w ciągu 2 lat. Co ważne instalacja jak i samo auto działa jak na razie bezproblemowo i nie generuje większych kosztów

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.