Sprzedaż auta w skupie – krok po kroku

Sprzedaż samochodu może wydawać się wyzwaniem – od razu kojarzy się nam z koniecznością robienia licznych zdjęć i wystawiania ogłoszeń w Internecie. Dobrym rozwiązaniem jest sprzedanie auta w skupie. Dzięki temu oszczędzamy znacznie na czasie (jest to najszybszy sposób, by szybko sprzedać pojazd) i nie musimy samodzielnie pozyskiwać klienta, a przy tym możemy liczyć na zastrzyk gotówki. Przeanalizujmy krok po kroku, jak wygląda taka transakcja.

Zalety skupu aut

W ten sposób możesz sprzedać samochód często już w ciągu jednego do paru dni. Skup aut zajmuje się nabywaniem używanych samochodów, a następnie sprzedawaniem ich w całości bądź na części. Takie przedsiębiorstwa same poszukują nabywców, dlatego nie musisz poświęcać czasu na poszukiwanie chętnych, tak jak trzeba to było robić wcześniej, gdy tego rodzaju punkty nie były rozpowszechnione. Skupy nie są tym samym co komisy samochodowe – w przypadku komisów klienci muszą czekać na znalezienie się chętnych na ich auta, natomiast skup samochodów jest kupcem. Same formalności są też mało czasochłonne. Wystarczą oględziny i sporządzenie umowy kupna-sprzedaży. W przypadku dobrych skupów możemy się spodziewać nawet 80-90% wartości rynkowej pojazdu, a mamy znacznie mniej roboty niż poszukując nabywcy samodzielnie czy poprzez portale internetowe. Dzięki uzyskaniu pieniędzy zaoszczędzimy na zakupie nowego pojazdu. A zyskamy je szybko, często nawet w tym samym dniu, w którym skontaktujemy się ze skupem. Pamiętajmy, że na znalezienie kupca musielibyśmy poświęcić sporo czasu, często nawet kilka miesięcy. Sprzedaż do skupu jest więc optymalnym rozwiązaniem.

Jak wybrać skup aut?

Musimy zacząć od znalezienia odpowiedniego skupu. Najlepiej zrobić to przez Internet, kierując się opiniami wystawianymi przez dawnych klientów, dzięki czemu od razu będziemy wiedzieli, na jakie stawki się przygotować. Szukanie skupu w Internecie jest o tyle korzystne, że od razu będzie wiadomo, jakie samochody dany punkt nabywa. Przykładowo, szczeciński skup Auto Forum skupuje nie tylko pojazdy sprawne, ale także wraki, pojazdy powypadkowe, po zalaniach czy po pożarach, bez ubezpieczenia, a także z zajęciami komorniczymi. Tymczasem wiele skupów nabywa wyłącznie pojazdy sprawne i do tego relatywnie nowe.

Po wybraniu skupu kontaktujemy się z nim przez formularz lub telefonicznie. Należy podać wszystkie najistotniejsze informacje o samochodzie i ustalić termin, w którym będziemy mogli się spotkać z pracownikiem przedsiębiorstwa. Wiele skupów oferuje dojazd do klienta, co jest istotne w przypadku samochodów nienadających się do eksploatacji. Nie musimy martwić się ani lawetą, ani powrotem do domu. Często uda się umówić już na ten sam dzień – skupom samochodów używanych zależy na jak najszybszym umówieniu się z klientem, co jest przejawem rywalizacji między podobnymi punktami.

Wycena

Na spotkanie przyjeżdża rzeczoznawca, który dokona szczegółowej wyceny auta zaraz po przeglądzie. Pod uwagę bierze się mnóstwo czynników. Więcej zarobimy za samochód, którego właścicielem była osoba niepaląca, mniej za pojazd, który sprowadzono zza granicy. Liczy się stan wizualny, stan techniczny, wyposażenie, przebieg, ważność ubezpieczenia i wysokość składki, model, marka i rok produkcji, a także inne elementy, które ustala sam skup samochodów. Kwota zaproponowana przez rzeczoznawcę może odbiegać od naszych oczekiwań, co nie znaczy, że jest nieuczciwa. Firmy jednak chętnie zgadzają się nawet na daleko idące negocjacje, dzięki czemu można wypracować rozwiązanie, które usatysfakcjonuje obie strony. Jeśli chcemy mieć pewność, że nie zostaniemy oszukani, możemy przed wyceną sami poprosić o pomoc niezależnego rzeczoznawcę.

Umowa kupna-sprzedaży

Ostatnim krokiem jest sporządzenie umowy kupna-sprzedaży. Możemy przygotować własną umowę, ale większość skupów ma swoje wzory. Warto zapoznać się uważnie z samą umową, choć w przypadku firm z długoletnim doświadczeniem nie powinno być powodów do zmartwień. W ten sposób dopełniamy formalności i możemy się pożegnać z niechcianym pojazdem. Podpisując umowę pozbywamy się wszelkich praw do niego. Po sfinalizowaniu transakcji otrzymujemy gotówkę bądź prosimy o przelew na konto. Dzięki takiemu zastrzykowi gotówki można od razu zacząć poszukiwania nowego auta.

Sprzedaż pojazdu w ten sposób pozwala zaoszczędzić czas, który musielibyśmy spędzić na poszukiwaniu nowego nabywcy. Otrzymamy nieco mniej pieniędzy, niż wynosi faktyczna wartość rynkowa samochodu, ale miejmy na uwadze, że dzięki temu nie będziemy musieli czekać tygodni bądź miesięcy na znalezienie się chętnych osób.

Poprzedni artykuł

Zalety krótkoterminowego wynajmu pojazdów

Następny artykuł

Dozowanie klejów montażowych w motoryzacji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.