Sprzęgło cierne – co warto o nim wiedzieć?

Sprzęgło cierne jest podzespołem wykorzystywanym powszechnie w samochodach osobowych wyposażonych w manualną skrzynię biegów. Działanie takiego rozwiązania opiera się na stosunkowo prostej zasadzie – na skutek tarcia powstaje moc i moment obrotowy, który, za pośrednictwem sprzęgła ciernego, zostaje przekazane z silnika na skrzynię biegów oraz na koła. W całym procesie istotną rolę odgrywa czasowe rozłączenie napędu. Możliwość zaistnienia ów rozłączenia pozwala w komfortowy sposób prowadzić auto.

Elementy tworzące sprzęgło cierne

Sprzęgło cierne o standardowej budowie najczęściej tworzone jest przez:

  • tarczę sprzęgła;
  • tarczę dociskowej sprzęgła, która potocznie zwana jest dociskiem;
  • łożysko oporowe.

Działanie sprzęgła ciernego uwarunkowane jest właściwą współpracą tego podzespołu z innymi elementami auta, do których zaliczyć można skrzynię biegów i silnik. Współpraca ze skrzynią biegów możliwa jest za pośrednictwem wałka sprzęgłowego, natomiast współpraca z silnikiem odbywa się za pomocą koła zamachowego. Do innych elementów współpracujących ze sprzęgłem zaliczają się również takie elementy sterowania jak wysprzęglik, linka i dźwignia sprzęgła.

Jak to działa?

Jednym z najważniejszych etapów działania sprzęgła jest chwila, w której następuje przekazanie momentu obrotowego. Etap ten rozpoczyna się, gdy docisk sprzęgła zbliży jego tarczę do koła zamachowego. Na skutek tego zbliżenia ma miejsce tarcie. To z kolei sprawia, że moment obrotowy może zostać przekazany dalej: na skrzynię biegów i koła. Wspomniane w pierwszym akapicie rozłączenie to właśnie moment, w którym zbliżenie i przekazywanie tarcia ustaje. Dzięki rozłączeniu silnika (oraz, w konsekwencji, rozłączeniu kolejnych części układu napędowego) możliwe jest np. zatrzymanie auta bez wyłączonego silnika oraz zmiana biegów.

Działanie sprzęgła ciernego nie opiera się jednak tylko na stanie złączenia i rozłączenia. Mechanizm może bowiem działać również w stanie pośrednim, który potocznie określa się „poślizgiem”. Gdy wolno puszczamy sprzęgło, jego tarcza działa na koło zamachowe w taki sposób, że prędkości koła, skrzyni biegów i silnika wyrównują się. Dzięki temu poślizgowi samochód rusza z miejsca, a kierowcy nie towarzyszy odczucie szarpnięcia.

Co jeszcze warto wiedzieć o sprzęgle ciernym?

Sprzęgło cierne występować może w wersji jednotarczowej i dwutarczowej. Pierwsze rozwiązanie stosowane jest powszechnie w samochodach osobowych, drugie często występuje w ciężarówkach. Oprócz tego, że to drugie rozwiązanie pozwala na wytworzenie zwielokrotnionego tarcia, mechanizmy te nie różnią się specjalnie pod względem budowy.

W obydwu przypadkach materiały tworzące sprzęgło muszą być odporne na działanie dużych obciążeń oraz na oddziaływanie ciepła. Wraz z rozwojem technologii wprowadzano coraz to bardziej wytrzymałe materiały. Dziś producenci sprzęgieł z powodzeniem stosują:

  • materiały organiczne;
  • prasowane włókna szklane;
  • prasowane włókna węglowe.

Dla dodatkowego wzmocnienia elementy wzmacniane są również spiekami metalowymi oraz tworzywem kevlar.

Sprawdź ceny sprzęgieł do modeli opla:

https://www.sprzegla24.pl/sprzeglo-opel/522

Niezależnie od ilości tarcz oraz materiału, na który się zdecydujemy, przed doborem sprzęgła ciernego warto zasięgnąć porady fachowca. W profesjonalnym sklepie obsługa pomoże wybrać podzespół idealnie dopasowany do konkretnego auta.

Poprzedni artykuł

Turbosprężarka – czym jest, jak działa i jak o nią dbać?

Następny artykuł

Otwierasz warsztat samochodowy? Wybierz dla siebie wyposażenie

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.