Starszy kierowca – mniejszy refleks?

Statystyki mówią ostatnio o większej liczbie wypadków z udziałem osób starszych, a przepisy nie regulują kwestii wieku kierowcy. Jeździć w związku z tym może każdy, nawet bardzo wiekowy kierowca. Pojawia się więc pytanie, czy starsi kierowcy powinni przechodzić badania?

Wiek kierowcy a wypadki i kolizje drogowe

Od niedawna organizowane są w Polsce kursy dla starszych kierowców. Kursy dodatkowe, cieszące się sporą popularnością, przez fakt, że statystyki wskazują coraz większy procent wypadków z udziałem osób starszych.  Niestety, wypadki spowodowane przez osoby po 65 roku życia zaczynają się zdarzać coraz częściej, mimo, że nie stanowi tutaj zagrożenie nieostrożność, skłonność do ryzyka czy nadmierna prędkość. Wręcz przeciwnie, te czynniki dominują w grupie wiekowej poniżej 24 roku życia. Charakteryzuje też tę grupę brak doświadczenia oraz umiejętności, brawura oraz bardzo wysoka ocena własnych umiejętności.  Starszym ludziom zaś zdarza się częściej wymuszać pierwszeństwo. Zanika też szybki refleks, pogarsza się zmysł wzroku oraz słuchu. Ich atutem jest jednak ostrożność i rozwaga, oraz dopasowanie swojego stylu jazdy do możliwości.

Wypadki drogowe z udziałem starszych

Trudno również rozsądnie i sprawiedliwie ocenić, w jakim wieku kierowca powinien zrezygnować z prowadzenia auta. Jeden utraci zdolność szybkiego reagowania przed 65 rokiem życia, inny jeszcze wiele lat będzie w stanie prowadzić auto bezpiecznie. Jednak warto, dla własnego bezpieczeństwa, poddawać się badaniom kontrolnym. Badania takie w Polsce nie są obowiązkowe, ale też nie należy czekać na wypadek i tragedię, by dojść do wniosku, że “wzrok i słuch już nie ten…” Jeśli zdarzają się rzeczy, które budzą niepokój, czyli większa ilość sytuacji na drodze budzących niepokój, trudności z zauważeniem pieszych oraz innych uczestników ruchu, stres za kierownicą, warto się zbadać pod kątem możliwości prowadzenia auta. To bardziej rozsądne i odpowiedzialne podejście, niż udowadnianie za wszelką cenę, że nic się nie zmienia i mimo wieku można dalej podróżować swoim samochodem.

Lekceważenie swoich umiejętności i możliwości

Do syndromów ostrzegawczych mogą należeć też bóle szyi, sztywność szyi i karku, co oznacza, że trudniej nam się obejrzeć, sprawdzić sąsiedni pas ruchu podczas zmiany, trudniej też kontrolować martwe pole, wolniej przekładamy reagujemy noga na pedałach, co oznacza, że auto może zgasnąć w najmniej oczekiwanym momencie lub zbyt przyspieszyć wówczas, gdy ma stać. Jeśli inni kierowcy coraz częściej na starszego kierowcę trąbią to również oznacza, że coś jest mocno nie tak z prawidłowymi reakcjami w czasie jazdy. Wówczas warto się skonsultować z lekarzem, doświadczonym instruktorem jazdy oraz odbyć szkolenie bezpiecznej jazdy.

Przyjmowane leki a możliwość kolizji

Również, jeśli starsza osoba przyjmuje jakieś leki, warto sprawdzić, czy mogą one mieć wpływ na możliwość prowadzenia pojazdu. najczęściej firmy farmaceutyczne podają stosowane informatyce na ulotce informacyjnej, jednak warto się poobserwować, i sprawdzić, jak lekarstwa na nas działają, zwłaszcza, że niektóre leki mogą nie mieć wpływu na koncentrację, ale połączone z innymi już tak. O to warto zapytać podczas wizyty u lekarza. Sama osoba starsza, jeśli zaczyna czuć się coraz gorzej za kierownicą, może unikać podróży w godzinach szczytu, wybierać mniej zatłoczone ulice, unikać czynników, które rozpraszają – rozmowy przez telefon lub z pasażerem. Warto też zadbać o większy dystans do poprzedzającego auta.

Bezpieczna droga w starszym wieku

Kursy podnoszące i sprawdzające umiejętności kierowcy w wieku powyżej 50 roku życia organizowane są w wielu miastach Polski. W ciągu dwóch dni kierowcy uczą się nowych przepisów, ćwiczy umiejętności na placu manewrowym oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. Trzeba pamiętać, że kierowcy w tym wieku przewożą w samochodach swoje dzieci i wnuki, nie bacząc, że niektórzy stanowią realne zagrożenie dla całego otoczenia. Pogarszająca się wraz z wiekiem motoryka, wydłużony czas reakcji oraz zmniejszona spostrzegawczość to najczęstsze problemy dotykające osoby starsze prowadzące samochód. Dodatkowo samochodów jest coraz więcej. stale ciągnie natężenie ruchu, powstają nowe skrzyżowania, miejsca wyposażone w sygnalizację świetlną, powstają nowe ronda, więc nie da się już po nawet doskonale sobie znanym mieście jeździć na pamięć. A to powoduje, że podczas jazdy trzeba podejmować szybkie decyzje.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez firmę POA-BOJAN z Łodzi zajmującą się holowaniem i transportem pojazdów.
0 0 votes
Ocena artykułu:
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments