Stłuczka zdarza się każdemu. Jak postąpić po kolizji?

Po stłuczce nietrudno o nerwy. Nie powinniśmy jednak im ulegać – zwłaszcza, że zwykle wszystko udaje się załatwić w kilkanaście minut bez udziału policji.

Drogowe kolizje to źródło dużego stresu. W razie stłuczki nie należy jednak dać się ponieść emocjom, bo działając w nerwach sprawimy tylko, że cała procedura niepotrzebnie się przedłuży. Warto uświadomić sobie, że może ona przytrafić się nawet najlepszemu kierowcy i skupić na tym, by jak najszybciej załatwić wszystkie sprawy. Tym bardziej, że w większości przypadków najpoważniejszą konsekwencją poniesioną przez sprawcę kolizji będzie tylko utrata zniżek w ubezpieczalni. Jak więc zachować po stłuczce?

Nigdy nie uciekaj

Stres pojawia się nawet przy niewielkich kolizjach, takich jak otarcie innego auta na parkingu. Niektórych kierowców skłania on, wraz z perspektywą długiego oczekiwania na patrol „drogówki”, do ucieczki z miejsca zdarzenia – szczególnie, jeśli właściciela drugiego auta nie ma w pobliżu. To jednak najgorsze z możliwych rozwiązań, bo naraża ich na dodatkowe konsekwencje – 500 złotych mandatu, 6 punktów karnych, a niejednokrotnie też kary finansowe nałożone przez ubezpieczyciela.

Wzywać policję?

Wielu kierowców o kolizji bezzwłocznie powiadamia policję. Tymczasem interwencja „drogówki” jest niezbędna tylko wtedy, gdy w wyniku kolizji ucierpiał któryś z jej uczestników lub ci nie mogą porozumieć się w kwestii tego, kto jest sprawcą. Jeśli zaś sytuacja jest klarowna, a nikomu nic się stało, lepszym rozwiązaniem będzie samodzielne spisanie oświadczenia. Oszczędzimy w ten sposób czas (a w dużym mieście na patrol czeka się nawet 2 godziny) i pieniądze, bo wezwana na miejsce policja wypisze mandat dla sprawcy, a często też dla poszkodowanego.

Jak spisać oświadczenie?

W oświadczeniu należy jak najdokładniej opisać przebieg kolizji i powstałe w jej wyniku uszkodzenia. Dobrze jest też sporządzić rysunek sytuacyjny i zrobić zdjęcia pojazdów po wypadku. Poza tym oświadczenie powinno zawierać następujące informacje:

  • dane uczestników stłuczki;

  • informacje o tym, z czyjej winy doszło do kolizji;

  • numery rejestracyjne aut;

  • numery polis;

  • dane ubezpieczycieli;

W rozpoznaniu sprawy ubezpieczycielowi pomogą zeznania świadków zdarzenia. Jeśli możemy, do oświadczenia dołączmy więc ich dane kontaktowe.

Artykuł przygotowany we współpracy z prostowniki-akumulatory.pl

Poprzedni artykuł

Chemia samochodowa- czy to jest potrzebne Twojemu autu?

Następny artykuł

Jakie żarówki do samochodu?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.