Stłuczona szyba w aucie – jak temu zaradzić?

O uszkodzenie szyby samochodowej naprawdę nietrudno – jej naprawa wiąże się z kolei z naprawdę wysokimi kosztami. Co warto o tym wiedzieć? Oto kilka wskazówek, dzięki którym szybciej pozbędziesz się stłuczonej szyby i przywrócisz auto do pełnej sprawności!

Ubezpieczenie szyb – w jakich sytuacjach się sprawdzi?

Myślisz, że ubezpieczenie szyb to niepotrzebny wydatek, który tylko podwyższy Twoją składkę ubezpieczeniową? Nie jesteś zatem świadomy tego, jak często dochodzi do uszkodzenia właśnie tej części auta. Wystarczy niewiele – np. pozostawić samochód na dworze w czasie burzy. Wiejący wiatr zrzuci na nie grubą gałąź, a grad zacznie rytmicznie w nią uderzać – efektem będą pęknięcia lub zarysowania, które naprawdę utrudnią prowadzenie auta lub wręcz to uniemożliwią. Na zakup takiego ubezpieczenia powinny się więc zdecydować przede wszystkim te osoby, które nie garażują samochodu, lecz pozostawiają go na noc na ulicy.

Kiedy ubezpieczenie nie pomoże?

Nie ulega wątpliwości, że ubezpieczenie szyb to dobra opcja – w końcu za niewielką opłatą zyskujesz ochronę tej części samochodu, o której uszkodzenie naprawdę nietrudno. Uważaj jednak, gdyż takie rozszerzenie polisy zazwyczaj jest obwarowane pewnymi ograniczeniami. Może się zdarzyć tak, że nie wyjdziesz na nim najlepiej – jak chociażby w sytuacji, gdy ubezpieczyciel postanowi zrezygnować z oryginalnej szyby i wstawić zamiennik. Więcej informacji na temat ograniczeń ubezpieczenia do szyb znajdziesz tutaj: Ubezpieczenie szyb – dlaczego jest ważne?

Jak zabezpieczyć szyby przed uszkodzeniami?

Samo ubezpieczenie szyb od uszkodzenia to nie wszystko. Żadna polisa nie okaże się stuprocentowo skuteczna, jeśli nie będziesz o nie odpowiednio dbać. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które Ci w tym pomogą:

– najwięcej drobnych uszkodzeń szyb powstaje zimą w efekcie nieumiejętnego skrobania szronu i śniegu. Pamiętaj o tym, by zawsze robić to z wyczuciem i przy użyciu dedykowanych narzędzi – aby uniknąć rysowania delikatnej powierzchni,

– za uszkodzenia szyb mogą również odpowiadać wyeksploatowane wycieraczki, które nie zostały wymienione. Kiedy należy zainwestować w nowe? Przede wszystkim wtedy, gdy ich guma przestaje być elastyczna, a zamiast tego kruszy się i twardnieje. Zazwyczaj wystarczy wymieniać je co pół roku, jednak przy częstszym użyciu może się okazać, że trzeba będzie to robić częściej – najlepiej sprawdzać ich stan na bieżąco,

– choć wydaje się to dość nieprawdopodobne, szybę może też uszkadzać brak płynu do spryskiwaczy lub jego niska jakość. Pamiętaj o tym, że ten środek ułatwia bezpieczne czyszczenie szyb – ostre drobinki suchego kurzu czy piasku mogłyby szybko porysować jej taflę. Pozostawia też na niej powłokę, która utrudnia przywieranie zabrudzeń, przez co później łatwiej je usunąć. Zakup dobrego płynu do spryskiwaczy jest więc inwestycją, której nie pożałujesz!

Poprzedni artykuł

Jak zostać lakiernikiem samochodowym?

Następny artykuł

Czym kierować się przy wyborze klimatyzacji?

1 Komentarz

  • Bardzo ciekawy i praktyczny wpis, jak poradzić sobie z uszkodzoną szybą. Najciekawsze jest to, jak dbać o szybę, aby przedłużyć jej żywoność

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.