Kolejne medialne doniesienia o tragicznych wypadkach na drogach skłoniły polityków do znacznego zaostrzenia przepisów Kodeksu ruchu drogowego. Zmiany wprowadzą w życie znacznie ostrzejsze kary między innymi dla jeżdżących pod wpływem…

Surowe kary dla pijanych kierowców i piratów drogowych

Surowe kary dla pijanych kierowców i piratów drogowych

Kolejne medialne doniesienia o tragicznych wypadkach na drogach skłoniły polityków do znacznego zaostrzenia przepisów Kodeksu ruchu drogowego. Zmiany wprowadzą w życie znacznie ostrzejsze kary między innymi dla jeżdżących pod wpływem alkoholu i znacznie przekraczających prędkość.

Policyjne statystyki

Oficjalne statystyki Policji wskazują, że maleje liczba kierowców poruszających się po polskich drogach w stanie nietrzeźwym. Jednakże, nadal zbyt wiele osób decyduje się na to, aby wsiąść za kierownicę po przysłowiowym kieliszku. Komenda Główna Policji informuje, że w 2013 roku odnotowano 2101 wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących. Zginęło w nich 265 osób, a 2726 zostało rannych.

Brak tolerancji dla piratów drogowych

Nie tylko nietrzeźwość kierowców jest problemem na polskich drogach, ale i nadużycia w zakresie przekraczania dozwolonej prędkości. Nowe prawo, które zostało już podpisane przez prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego, ma surowo karać tzw. piratów drogowych. Przepisy wejdą w życie w 30 dni po ich publikacji w Dzienniku Ustaw.

Główna oś zmian opiera się na problemie nietrzeźwości wśród kierowców oraz przekraczaniu prędkości. Kierowca, który przekroczy prędkość w terenie zabudowany o ponad 50 km/h, straci prawo jazdy na 3 miesiące. Jeśli przez ten okres nie dostosuje się do zakazu, będzie ono przedłużone o kolejne 3 miesiące – w sumie do pół roku. Za trzecim razem kierowca straci definitywnie uprawnienia do jazdy samochodem.

Jeśli kierowca spowoduje wypadek po pijanemu, pod wpływem narkotyków czy innych środków odurzających albo ucieknie z miejsca zdarzenia straci prawo jazdy na minimum 3 lata. Sąd będzie mógł dodatkowo orzec o konieczności zamontowania alkoblokady – alkolock w aucie takiego kierowcy oraz o konieczności wypłaty co najmniej 10 tys. zł zadośćuczynienia dla ofiary lub jej rodziny. Urządzenia alkolock będą umożliwiały zapłon samochodu dopiero po tym, jak kierowca wsiądzie do samochodu i podda się badaniu alkomatem. Koszt zakupu i montażu takiego urządzenia wynosi obecnie kilka tysięcy złotych. Konsekwencje związane z kierowaniem pod wpływem alkoholu będą więc zauważalne nie tylko na życiu zawodowym (jeśli ktoś pracuje z koniecznością prowadzenia auta), ale także skutecznie odbije się finansowo.

W przepisach znalazła się także kara za przewóz większej ilości pasażerów niż dopuszczona w dowodzie rejestracyjnym pojazdu – przy dwóch lub więcej liczbie osób „nadprogramowych” kierowcy grozi utrata prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Te przepisy szczególnie dotkną młodzież, która nierozważnie decyduje się na przewóz osób dodatkowych, co powoduje zagrożenie na drodze.

Zaostrzenie Kodeksu ruchu drogowego ma zmniejszyć ilość wypadków spowodowanych przez nierozważnych kierowców ryzykujących swoim zachowaniem także bezpieczeństwo innych osób. Politycy podchodzą do sprawy poważnie angażując się w powyżej opisaną sprawę. Mamy nadzieję, że statystyki policyjne już wkrótce pokażą nam, że podjęte działania mają pozytywne skutki.

Grzegorz Olszewski
Autor jest dyrektorem generalnym w firmie GO-leasing, ogólnopolskiej sieci brokerów leasingu.

Oceń post

2 Komentarze

Zostaw komentarz